Planując zakup nieruchomości mieszkalnej dla siebie wiele osób zastanawia się, czy lepiej kupić mieszkanie, czy może zdecydować się na zakup domu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, którym postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć.
Dom czy mieszkanie – metraż i liczba pomieszczeń
Porównując dom i mieszkanie pod względem powierzchni trzeba przyznać, że w zdecydowanej większości przypadków dom będzie większy. Najmniejsze domy jednorodzinne mają po 70-80m2, a przeciętne w okolicach 120-150m2, więc jest to zdecydowanie więcej niż wynosi metraż większości mieszkań.
Dzięki większemu metrażowi domy mają też więcej pomieszczeń, co daje domownikom większy komfort w trakcie mieszkania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku rodzin, w których jest co najmniej dwoje dzieci. W mieszkaniach nie zawsze jest możliwość wydzielenia osobnego pokoju dla każdego dziecka, a w domach raczej nie ma takiego problemu i każda pociecha może mieć swój pokój.
Dom czy mieszkanie – lokalizacja
Istotnym czynnikiem mającym wpływ na wybór pomiędzy domem i mieszkaniem jest ich lokalizacja. Osoby marzące o sielskiej wsi raczej nie mają możliwości wyboru, gdyż w tych rejonach kupno mieszkania jest niemal niemożliwe, gdyż w małych miejscowościach królują domy.
Podobnie wygląd sytuacja z mieszkaniem w pobliżu centrum miasta. W większości polskich miast w takich rejonach nie ma domów jednorodzinnych, za to można wybierać spośród szerokiej oferty mieszkań w starym i nowym budownictwie. Jeśli zaś znajdą się jakieś domy jednorodzinne, to ze względu na lokalizację mogą kosztować krocie.
Zdecydowanie większe pole do decyzji mają osoby, dla których konkretna lokalizacja nie ma aż takiego znaczenia. Mogą one mieszkać zarówno w dzielnicach bardziej oddalonych od centrum miasta, jak i na terenach podmiejskich czy w małych miasteczkach. W takich lokalizacjach do wyboru są zarówno mieszkania jak i domy, więc jeśli lokalizacja nie jest kluczowa, to przy podejmowaniu decyzji warto brać pod uwagę inne czynniki.
Dom czy mieszkanie – koszty utrzymania
Posiadanie domu jednorodzinnego wielu osobom jawi się niczym sielanka i nie widzą (lub nie chcą widzieć) żadnych minusów takiego wyboru. Niestety bardzo często takie zaślepienie prowadzi do tego, że kupno lub budowa domu jednorodzinnego dopiero po pewnym czasie pokazuje swoje prawdziwe oblicze, na którym jest wiele rys.
Pierwszą sprawą, o której w ogóle nie muszą myśleć właściciele mieszkania, jest utrzymanie domu i jego otoczenia. W domach nie ma opłacanego ogrodnika, sprzątaczki czy konserwatora, odpowiedzialnych za ogród i utrzymanie czystości wokół domu. To właściciel ma obowiązek dbać o trawnik, rośliny w ogrodzie oraz odśnieżać nie tylko własny chodnik czy podjazd do garażu, ale również chodnik przylegający do ogrodzenia. To praca wymagająca nie tylko sporej ilości czasu, ale też czujności. Jej brak może bowiem oznaczać karę za brak odśnieżonego chodnika po nocnych opadach śniegu.
Dodatkowym problemem mogą okazać się koszty utrzymania domu, dotkliwe zwłaszcza w okresie zimowym. Ich wysokość jest zależna nie tylko od metrażu domu, ale również sposobu ogrzewania i energochłonności budynku. Nowoczesne domy jednorodzinne są w większości energooszczędne, ale jeśli decydujemy się na zakup domu mającego kilkadziesiąt lat, który nie był poddany termomodernizacji, to koszty jego ogrzewania mogą być znacznie wyższe.
Patrząc na to wszystko z pewnością możemy powiedzieć, że utrzymanie mieszkania jest znacznie tańsze. W dodatku poza opłacaniem czynszu właściciel nie musi odśnieżać, sprzątać klatki schodowej czy zajmować się trawnikiem pod oknami (za wyjątkiem sytuacji, gdy ma mieszkanie z ogródkiem). Dzięki temu oszczędza sporo czasu, który może zagospodarować w dowolny sposób, nie martwiąc się, że będzie miał z tego powodu jakieś kłopoty.
Dom czy mieszkanie – koszty zakupu, budowy i wykończenia
Kolejną kwestią, o której nie można zapomnieć szukając odpowiedzi na pytanie czy lepiej wybrać dom czy mieszkanie, jest koszt jego zakupu lub budowy. Wydawać by się mogło, że koszt zakupu domu zawsze będzie wyższy niż koszt zakupu mieszkania, ale nie jest to w pełni zgodne z prawdą. Owszem, dom kupowany na tej samej ulicy co mieszkanie będzie znacznie od niego droższy, co wynika ze znacznie większego metrażu. Natomiast dom pod miastem można często kupić w tej samej cenie co mieszkanie położone bliżej centrum. Jego metraż będzie z pewnością sporo większy, ale z powodu „gorszej” lokalizacji, jego cena za metr będzie niższa, co w efekcie przełoży się na tę samą cenę zakupu.
Porównując ceny mieszkań i domów w stanie deweloperskim warto pamiętać również o kosztach wykończenia. Jeśli musisz wybrać pomiędzy domem pod miastem a mieszkaniem bliżej centrum, które kosztują tyle samo, to pamiętaj, że wykończenie domu będzie znacznie droższe. Na koszty wykończenia niewielki wpływ ma bowiem lokalizacja, a znacznie większy metraż i liczba pomieszczeń, które trzeba wykończyć. Do najbardziej kosztownych pomieszczeń należy kuchnia (zwykle znacznie większa w domu) oraz łazienka (zwykle w domu są co najmniej 2 łazienki), co powoduje, że koszty wykończenia domu w porównaniu z kosztami wykończenia mieszkania nie rosną liniowo.
Dom czy mieszkanie – wpływ na układ wnętrza
Przed podjęciem decyzji na temat tego, czy wybrać dom czy mieszkanie trzeba też przemyśleć kwestie wpływu na układ wnętrza. Decydując się na budowę domu jednorodzinnego masz wpływ na wszystkie elementy, począwszy od wyboru działki, na której budujesz, poprzez wybór projektu, położenie domu na działce czy układ wnętrza. Dzięki temu możesz zaplanować wszystko od A do Z i dopasować to do potrzeb jego przyszłych mieszkańców.
Mimo tego budowa to ogromne przedsięwzięcie wymagające czasu i znajomości sztuki budowlanej. Na każdym etapie musisz podejmować przeróżne decyzje np. dotyczące rodzaju betonu czy zaprawy murarskiej i jeśli nie chcesz dać się nabić w butelkę przez nieuczciwych fachowców, co niestety często się zdarza, to musisz się mocno dokształcać. Musisz również pilnować postępów prac budowlanych, by czas budowy nie przeciągał się w nieskończoność.
Kupując mieszkanie lub dom od dewelopera również możesz wprowadzić wiele zmian w układzie wnętrza, ale już nie od Ciebie zależy gdzie będą okna, ani jak blisko granicy działki znajdzie się budynek. Te decyzje już zostały podjęte, a Ty możesz jedynie je zaakceptować. Nie możesz też całkowicie zmienić układu wnętrza, gdyż ściany nośne i piony już zostały zaprojektowane i ograniczają możliwość rewolucyjnych zmian.
Dom czy mieszkanie – które lepsze?
Powyższe rozważania pokazują, że wybór pomiędzy domem a mieszkaniem wcale nie jest łatwy. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a to, co jedni uznają za atut, np. pełny wpływ na układ i sposób wykończenia wnętrza, dla innych będzie wadą, bo chcą się wprowadzić na gotowe i ominąć cały proces budowlany. Przed wyborem warto zatem zastanowić się, co jest ważne i ma kluczowe znaczenie, a co jest mniej istotne i jest nam niemal obojętne. Dzięki temu każdy będzie mógł sam zastanowić się i zdecydować, czy w jego przypadku będzie lepszy dom czy mieszkanie, a rynek nieruchomości jest tak szeroki, że niezależnie od wyboru każdy znajdzie coś dla siebie.
Pomocne materiały: