Budowa własnego domu to spore wyzwanie. Wymaga ono nie tylko wyboru odpowiedniej działki budowlanej, projektu domu czy wykonawcy, ale wiąże się również z nauką nowych określeń. Jeśli nie pracujesz z budowlańcami na co dzień i nie zatrudniasz osoby, która w Twoim imieniu w całości zajmie się nadzorem nad ekipą budowlaną, to ten słownik jest dla Ciebie.

Najpopularniejsze:

Warto przeczytać:

Jak wielkie mieszkanie wybrać?
Przed poszukiwaniem mieszkania dla siebie wiele osób zastanawia się, jaka wielkość mieszkania będzie odpowiednia. Na to pytanie najlepiej byłoby odpowiedzieć: to zależy, bo istnieje wiele czynników, które mają wpływ na tę decyzję. Zobaczmy zatem, jak dobrać metraż mieszkania do własnych potrzeb.
obowiązki przy dzierżawie gruntu
Dzierżawa to pojęcie, które najczęściej słyszymy w kontekście gruntów, rzadziej innych nieruchomości, choć obowiązujące przepisy pozwalają wziąć w dzierżawę również rzeczy materialne czy prawa. W praktyce najczęściej można usłyszeć o dzierżawie gruntu rolnego. Sprawdźmy zatem, czym jest dzierżawa oraz jakie prawa i obowiązki ma każda ze stronami umowy dzierżawy.

Jak wynająć mieszkanie – kompleksowy poradnik dla wynajmującego i najemcy

Sprawdź!

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym – poradnik krok po kroku

Przeczytaj!
spot_img
spot_img

Polecamy:

Ile kosztuje dom w Warszawie w 2024 roku?

W jednym z poprzednim artykułów analizowaliśmy ceny mieszkań w Warszawie, a dziś czas na analizę cen domów. Rynek domów w stolicy jest bowiem pokaźny, a w naszej analizie zajmiemy się zarówno domami z rynku wtórnego, jak i nowobudowanymi, dostępnymi na rynku pierwotnym. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje dom w Warszawie, w jakich dzielnicach buduje się najwięcej i jakie domy możesz tutaj znaleźć.

Ile kosztuje nowe mieszkanie w Warszawie w 2024 roku?

Ceny mieszkań w Warszawie to temat, który zawsze budzi sporo emocji. Średnia cena mieszkań jest tutaj zawsze sporo wyższa od cen mieszkań w innych dużych miastach Polski. Różnice te dotyczą zarówno mieszkań na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym. Przyjrzyjmy się tym drugim i sprawdzimy, jak kształtują się ceny nowych mieszkań w Warszawie.

Rynek najmu mieszkań w Warszawie na koniec 2023 roku – analiza

Rynek nieruchomości mieszkaniowych przeznaczonych do wynajmu w ostatnich latach przechodził ogromne wahania. Najpierw pandemia spowodowała znaczne spadki czynszów i liczne pustostany, a późniejszy napływ uchodźców z Ukrainy był przyczyną znacznych podwyżek czynszów. Sprawdźmy, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku nieruchomości na wynajem.

Ceny mieszkań w Polsce w 2023 – spadek czy wzrost?

Każdy, kto obserwuje choć trochę sytuację na rynku nieruchomości w Polsce, z pewnością słyszał o bańce cenowej i prognozach mówiących o jej rychłym pęknięciu. Na spadek cen mieszkań z tym związanych liczyło bardzo wiele osób, gdyż mówiło się, że nastąpi to drugiej połowie 2023 roku. Sprawdźmy, czy rzeczywiście można liczyć na spadek ceny mieszkań i zobaczmy, jak wyglądały zmiany cen mieszkań w Polsce w ostatnich kilkunastu latach.

Sprzedaż i wynajem mieszkania – przez pośrednika czy bez? Raport z rynku

Usługi pośrednika w obrocie nieruchomościami są w obiegowej opinii niepotrzebne i wiele osób deklaruje, że woli sprzedać mieszkanie bezpośrednio. Jeśli jednak spojrzymy na liczbę biur nieruchomości w całej Polsce, to wydaje się, że te opinie nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Sprawdźmy, co mówią na ten temat dane liczbowe, zebrane w najnowszym e-miesięczniku rynku nieruchomości wydawanym przez Unirepo.

Najlepsze:

Porady:

Układ stron świata a mieszkanie – jaki najlepszy

Przy zakupie mieszkania bierzemy pod uwagę bardzo wiele czynników, które mają wpływ na decyzję. Oprócz lokalizacji, metrażu czy układu funkcjonalnego, duże znaczenie ma układ mieszkania względem stron świata. Zobaczmy, jakie położenie jest najlepsze i dlaczego powinniśmy zwracać na niego uwagę.

Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Urządzanie własnego mieszkania i domu to zawsze duże wyzwanie, które wymaga podjęcia bardzo wielu różnych decyzji. Dla niektórych to przygoda życia, a dla innych męczarnia i każda decyzja rodzi się w prawdziwych bólach. W takich sytuacjach rozsądne wydaje się rozważenie zatrudnienia architekta wnętrz. Zobaczmy zatem czy warto zatrudnić architekta wnętrz.

Małe mieszkanie – aranżacja to wyzwanie

Przeglądając magazyny wnętrzarskie pełne zdjęć dużych kuchni, salonów czy sypialni można odnieść wrażenie, że aranżacja mieszkań wcale nie jest trudna. Wystarczy wybrać styl, kolory i meble, a następnie dodatki, by stworzyć udaną aranżację. W dużych wnętrzach faktycznie nie jest to trudne, ale znacznie większym wyzwaniem jest aranżacja małego mieszkania, w którym każdy centymetr jest na wagę złota. Zobaczmy zatem, jak urządzić małe mieszkanie, by stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze.

Mieszkania w starej fabryce – czy warto?

Industrialny styl wnętrz cieszy się w Polsce ogromną popularnością i urządzane są w ten sposób wnętrza mieszkań w blokach, domów jednorodzinnych czy segmentów. Niewielu ma szansę na urządzenie wnętrza w stylu loft w prawdziwej starej fabryce. Sprawdźmy jednak, czy warto kupić mieszkanie pofabryczne.

Mieszkanie dwupoziomowe – czy warto?

Mieszkania dwupoziomowe pojawiły się na polskim rynku nieruchomości stosunkowo niedawno. Na próżno szukać ich w blokach z wielkiej płyty czy starych kamienicach, ale już całkiem sporo takich lokali można znaleźć w inwestycjach deweloperskich. Dla jednych to ideał mieszkania, a dla innych lokum, które generuje wiele problemów aranżacyjnych. Zobaczmy, jakie są zalety i wady mieszkania dwupoziomowego i sprawdźmy, czy warto je kupić.

Może zainteresuje Cię również...