Home Baza wiedzy Mieszkanie w suterenie – plusy i minusy

Mieszkanie w suterenie – plusy i minusy

mieszkanie - suteryna

Przeglądając ogłoszenia o mieszkaniach na sprzedaż uwagę przyciągają oferty sprzedaży mieszkań w suterenie. Są one znacznie tańsze od mieszkań położonych na wyższych kondygnacjach, więc trudno się dziwić, że wiele osób rozważa zakup mieszkania tego rodzaju. Zobaczmy więc, jakie są plusy i minusy mieszkania w suterenie.

Mieszkanie w suterenie – co to znaczy?

Zanim zaczniemy pokazywać plusy i minusy mieszkania w suterenie warto dobrze wyjaśnić czym ono jest. Zgodnie z przepisami jest to mieszkanie, którego podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu, ale nie więcej niż 0,9m, a dodatkowo jest ono wyposażone w co najmniej jedno okno. Dzięki temu przestrzeń ta jest przynajmniej częściowo oświetlona światłem dziennym, co odróżnia suterenę od piwnicy.

Plusy mieszkania w suterenie

Jedną z największych zalet mieszkań w suterenie jest ich lokalizacja. Znajdują się one bowiem w atrakcyjnych lokalizacjach, najczęściej w centrum miasta, gdyż to właśnie w tych rejonach są stare kamienice. Sutereny w czasach budowy kamienic były przeznaczane na pomieszczenia dla służby lub niewielkie punkty warsztatowo-usługowe, a obecnie coraz częściej są kupowane jako mieszkania na wynajem. Nie powinno to dziwić, gdyż mieszkania w suterenie są znacznie tańsze od mieszkań położonych na wyższych kondygnacjach, co czyni z nich łakomy kąsek dla osób poszukujących atrakcyjnych okazji na rynku nieruchomości. Chętnie kupują je inwestorzy, widząc w nich potencjał zarówno na wynajem długoterminowy jak i krótkoterminowy. Są one wybierane również przez osoby chcące korzystać z uroków życia w centrum miasta, dla których mieszkania standardowe w takiej lokalizacji są po prostu za drogie.

Mieszkanie w suterenie, w zależności od strony budynku, w której jest usytuowane, może być bardzo słoneczne i ciche, choć może się wydawać to niemożliwe zważywszy na jego lokalizację. Jeśli jednak jest położone od strony podwórza, to nie dotrą do niego dźwięki z ruchliwej ulicy od frontu, co jest gwarancją ciszy i spokoju.

Mieszkanie w suterenie – minusy

Mimo tak wielu zalet mieszkanie w suterenie ma też swoje wady. Do najważniejszych należą z pewnością małe okna, które nie wpuszczają zbyt dużej ilości światła dziennego do wnętrza. Problemowi temu można jednak zaradzić odpowiednio aranżując wnętrze sutereny, co pozwoli zmniejszyć, a nawet usunąć problem związany ze światłem dziennym. Dodatkową kwestią, która również niektórym może przeszkadzać, jest kiepski widok z okna lub jego całkowity brak. W suterenach okno zwykle znajduje się w górnej części ściany, co utrudnia możliwość wyglądania na zewnątrz. Co prawda w niektórych kamienicach okna z mieszkania w suterenie są nieco większe, najczęściej kosztem obniżenia chodnika w tym miejscu, ale widok z nich i tak jest niezbyt ciekawy, gdyż w przypadku okien na ulicę widzimy głównie nogi przechodniów i koła przejeżdżających samochodów.

Dla niektórych osób minusem mieszkania w suterenie jest jego niewielki metraż. Trudno znaleźć suterenę mieszkalną o większej powierzchni, która składa się z kilku pokoi. Najczęściej są to kawalerki lub maksymalnie mieszkania dwupokojowe o metrażu nie większym niż 30m2, a zatem może to być mieszkanie dla studenta, singla lub pary, ale trudno sobie wyobrazić w takim mieszkaniu rodzinę z dziećmi. Mały metraż może być jednak plusem, gdyż w małym mieszkaniu można łatwo dbać o porządek, nie trzeba mieć dużo mebli, a odpowiedni projekt wnętrza sprawi, że można w nim urządzić przytulne wnętrze. Aranżacja mieszkania jest tutaj kluczowa i potrafi zdziałać cuda.

W suterenie mogą pojawić się również inne problemy, które nie występują na wyższych kondygnacjach. Może to być problem z wilgocią, jeśli ściany budynku, a zwłaszcza mury poniżej gruntu nie są odpowiednio zaizolowane lub są problemy z wentylacją. Częściowym remedium na te problemy może być instalacja wentylacji mechanicznej, ale złą izolację trudno będzie poprawić we własnym zakresie.

Mieszkania w suterenie są też zwykle nieco niższe niż typowa kondygnacja budynku. Nie ma co w nich liczyć na wysokie wnętrza jak na wyższych piętrach w kamienicy, a ich wysokość zwykle mieści się w przedziale 2,2-2,3m. W niektórych lokalizacjach można znaleźć sutereny z atrakcyjnym sufitem, np. sklepionym, co jest charakterystyczne dla kamienic z bardzo długim rodowodem. W takim przypadku niższe wnętrze jest rekompensowane przez atrakcyjność sklepienia i niektórzy podkreślają, że to wcale nie wada, ale największa zaleta mieszkania w suterenie.

Mieszkanie w suterenie – czy warto je kupić?

Znając wszystkie zalety i wady mieszkania w suterenie czas zastanowić się, czy jest to mieszkanie warte zakupu. Z pewnością na korzyść przemawia fakt, że są to tanie mieszkania w bardzo dobrych lokalizacjach, więc jeśli ktoś poszukuje mieszkania pod wynajem, to powinien się nimi zainteresować. Dobrze nadają się one bowiem na wynajem krótkoterminowy, przy którym małe okna są mało istotne, a kluczowa jest lokalizacja w centrum miasta. Z pewnością znajdą się także amatorzy wynajmu mieszkania w suterenie na długi termin, również głównie ze względu na jego lokalizację.

Przy zakupie mieszkania na własne potrzeby wybór sutereny mogą rozważyć osoby, które nie są domatorami, nie potrzebują wiele przestrzeni wokół siebie i doceniają lokalizację kosztem np. niezbyt dobrego doświetlenia światłem dziennym. Dla nich mieszkanie w suterenie może okazać się rozwiązaniem idealnym, gdyż za niewielkie pieniądze mogą mieć lokum w centrum miasta.

Mimo tego, że wielu osobom mieszkania w suterenie nie przypadną do gustu, to z pewnością będą i tacy, dla których lokalizacja i usytuowanie będzie dużym minusem, bo wolą mieszkania standardowe poza centrum, z oknami od sufitu do podłogi. Nie znajdą oni tego w mieszkaniach w suterenie, więc nie trudno zgadnąć, że dla nich taka możliwość nie będzie wcale atrakcyjna. Po raz kolejny można zatem podsumować, że decyzja zależy przede wszystkim od potrzeb kupującego.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version