Home Artykuły Mieszkanie na parterze – czy warto?

Mieszkanie na parterze – czy warto?

mieszkanie, parter, nieruchomosci

Szukając mieszkania do zakupu każdy człowiek ma swoją listę kryteriów, na których się opiera. Do najważniejszych należy lokalizacja, metraż i liczba pokoi, ale mogą się pojawić również wymagania dotyczące piętra, na którym znajdzie się mieszkanie. Wiele osób od razu odrzuca możliwość zakupu lokum na najniższej kondygnacji, gdyż mieszkania na parterze nie cieszą się zbyt dobrą sławą. Zobaczmy, czy ten stereotyp jest zgodny z prawdą i sprawdźmy, czy warto kupić mieszkanie na parterze.

Mieszkania na parterze – najważniejsze zalety

Kluczową zaletą mieszkań na parterze jest brak schodów lub ich minimalna liczba. Jest to bardzo ważne dla osób starszych, osób mających problemy z poruszaniem się czy rodziców małych dzieci, którzy muszą radzić sobie z wnoszeniem wózka. Zakup mieszkania na parterze może być dla nich rozwiązaniem idealnym, gdyż znikają bariery architektoniczne utrudniające im wyjście z domu. Dla osób starszych może to być szansa na dłuższe zachowanie samodzielności, co nie byłoby możliwe w mieszkaniu na wyższych piętrach w bloku bez windy, których nie brakuje na osiedlach z okresu PRL-u.

Kolejną zaletą mieszkań na parterze, zwłaszcza w nowym budownictwie, jest możliwość posiadania ogródka na wyłączność. Wielu deweloperów decyduje się na podzielenie terenu wokół budynku na ogródki przynależne do mieszkań na parterze. Dzięki temu mieszkańcy najniższych kondygnacji mają swój kawałek zieleni, który mogą dowolnie zagospodarować i który daje im możliwość przyjemnego wypoczynku na łonie natury. To opcja atrakcyjna dla osób w każdym wieku, które chcą mieszkać w mieście, a jednocześnie chcą mieć możliwość uprawiania własnego ogródka, nawet jeśli będzie on bardzo niewielki.

Niewątpliwą zaletą mieszkania na parterze jest jego niska cena. Prawdopodobnie wynika ona ze złej sławy mieszkań na najniższej kondygnacji i tańsze mieszkanie ma zachęcić do jego zakupu. Patrząc z perspektywy osoby, która chce kupić mieszkanie jest to ogromna zaleta, szczególnie jeśli budżet jest mocno ograniczony, a zależy nam na konkretnej lokalizacji.

Mieszkania na parterze mogą być tańsze o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, przy czym różnice te są dostrzegalne przede wszystkim przy mieszkaniach z rynku wtórnego. Na rynku pierwotnym różnice te są zdecydowanie mniejsze, a jeśli już występują, to cena mieszkania na najniższej kondygnacji jest niższa od mieszkań na wyższych piętrach maksymalnie o 2-3%. Deweloperzy dążą bowiem do tego, by uatrakcyjnić mieszkania na parterze i w większości nowych inwestycji oferują mieszkanie z ogródkiem. Można zatem powiedzieć, że kupując mieszkanie z ogródkiem zyskujesz, gdyż masz własny kawałek ziemi w cenie takiej samej jak mieszkania na wyższych piętrach.

Mieszkanie na parterze – wady

Patrząc na listę zalet mogłoby się wydawać, że zakup mieszkania na parterze to rozwiązanie idealne, a zła sława mieszkań na najniższej kondygnacji to mit wyssany z palca. Niestety tak nie jest, bo mieszkania na parterze mają również swoje wady, a jest ich całkiem sporo.

Do najważniejszych z pewnością należy większe ryzyko włamania. Jak donoszą policyjne statystyki, większość włamań do mieszkań odbywa się przez okna i drzwi, a zatem trudno się dziwić, że niechlubną pierwszą pozycję na tej liście zajmują mieszkania na parterze. Są one bowiem położone na tyle nisko, że złodzieje bez trudu mogą dostać do okien i wyłamać je, by dostać się do środka. Rozwiązaniem przeciwdziałającym włamaniom są rolety antywłamaniowe, których montaż znacząco obniża ryzyko włamania i podnosi bezpieczeństwo mieszkańców parteru.

Kolejną kwestią uznawaną za wadę mieszkań na parterze jest hałas z ulicy, który do nich dociera. Jeśli okna mieszkania wychodzą na chodnik i parking przed budynkiem, to przez otwarte okna na parterze bardzo dobrze słychać parkujące samochody i rozmowy przechodniów. To może przeszkadzać utrudniając odpoczynek w domowym zaciszu. Warto jednak pamiętać, że podobny problem można mieć mieszkając na wyższym piętrze, szczególnie jeśli osiedle jest nowe, brakuje w nim zieleni, a kolejny blok znajduje się niedaleko. Wówczas wszelki hałas z parkingu i chodniku przy budynku odbija się od ścian sąsiedniego bloku i dociera również na wyższe piętra.

W mieszkaniu na parterze problemem może być również hałas i ruch pochodzący z klatki schodowej. Głośne zamykanie drzwi wejściowych do klatki, dzwoniący domofon i głośne rozmowy osób idących docierają niestety do mieszkań na parterze, co może przeszkadzać jego mieszkańcom.

Nisko położone okna mogą oznaczać również brak prywatności, gdyż przechodnie mają możliwość zaglądać do okien mieszkań na parterze. Rozwiązaniem tego problemu może być montaż rolet, żaluzji czy firanek, które pozwolą nam zachować we wnętrzu mieszkania odrobinę prywatności.

Pisaliśmy wyżej, że mieszkanie z ogródkiem to świetne rozwiązanie dla mieszkańców miasta, którzy pragną mieć odrobinę zieleni dla siebie. Niestety ogródki mają również swoje wady wynikające z zachowania osób mieszkających na wyższych piętrach. Właściciele ogródków bardzo często skarżą się na niedopałki papierosów i inne śmieci wyrzucane przez okna z wyższych pięter, które wpadają do ich ogródków. Potrafi to skutecznie zmniejszyć radość z posiadania kawałka zieleni dla siebie, a niestety jest to zjawisko, z którym bardzo trudno walczyć.

Ostatnią wadą mieszkań na parterze są wyższe koszty związane z jego eksploatacją. Chodzi przede wszystkim o ogrzewanie, które na parterze jest droższe niż na wyższych kondygnacjach. Podłoga na gruncie lub nad nieogrzewaną piwnicą i drzwi na klatkę schodową wychłodzoną przez ciągłe otwieranie i zamykanie znacząco utrudniają ogrzanie mieszkania. Jest to szczególnie problematyczne na osiedlach starszych, budowanych w technologii wielkiej płyty bez odpowiedniej izolacji. Nowe osiedla, gdzie króluje budownictwo energooszczędne, są mniej problematyczne pod tym względem, ale i tak mieszkania usytuowane na parterze mogą być trudniejsze do ogrzania niż mieszkania położone na środkowych kondygnacjach.

Mieszkanie na parterze – kupić czy nie?

Patrząc na listę zalet i wad mieszkania trudno podać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy parter to dobre miejsce do zamieszkania. Wiele zależy od priorytetów, którymi kieruje się osoba poszukująca mieszkania dla siebie. Jeśli głównym problemem są kwestie dostępności mieszkania i kupującemu bardziej zależy na małej liczbie schodów niż ciszy i spokoju, to parter będzie lepszym wyborem niż mieszkanie na piętrze, do którego można dotrzeć tylko przy użyciu klatki schodowej z dużą liczbą schodów.

Natomiast w sytuacji, gdy ktoś szuka ciszy i spokoju, bezpieczeństwa i nie chce uczestniczyć w życiu sąsiadów, to lepiej niech wybierze mieszkanie na wyższym piętrze, nawet jeśli będzie musiał do niego pokonać kilkadziesiąt schodów.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version