Osiedla z wielkiej płyty cieszą się coraz większym zainteresowaniem kupujących, którzy doceniają ich dobrą lokalizację, bogatą infrastrukturę oraz dużą ilość zieleni. Nic zatem dziwnego, że mieszkania w wielkiej płycie szybko znajdują swoich nabywców, mimo że zwykle wymagają generalnego remontu. Sprawdźmy zatem, jak się przygotować do remontu mieszkania w wielkiej płycie.
Remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty – zakres remontu
Planując zakres remontu mieszkania w wielkiej płycie warto pamiętać, że generalny remont mieszkania robi się raz na kilkadziesiąt lat i dlatego warto zwrócić uwagę na elementy ukryte, których wymiana wymaga nie tylko większych nakładów, ale wiąże się z dużą dezorganizacją życia. Malowanie ścian czy wymiana podłogi to kosmetyka, a remont generalny dotyczy m.in. układu funkcjonalnego wnętrza czy wymiany instalacji.
Mieszkania w wielkiej płycie były projektowane kilkadziesiąt lat temu, gdy nikt nie myślał o otwartych wnętrzach i dobrze doświetlonych przestrzeniach. Dominują w nich małe pomieszczenia, które nie zawsze odpowiadają aktualnych standardom projektowania wnętrz mieszkań. Można temu jednak zaradzić, usuwając lub przesuwając niektóre ścianki działowe. Dzięki temu uda się powiększyć przestrzeń do życia i poprawić funkcjonalność mieszkania.
Bardzo ważnym aspektem w trakcie gruntownego remontu mieszkania w wielkiej płycie jest wymiana instalacji. Do najważniejszych należy wymiana instalacji elektrycznej, gdyż w latach 70. i 80. była ona wykonywana z przewodów aluminiowych. Pozostawienie jej bez wymiany może okazać się groźne w skutkach. Najlepiej jest wykonać całkiem nową instalację elektryczną, zaplanować odpowiednie obwody, które będą w stanie unieść obciążenie wszystkich urządzeń. Może być konieczny kontakt z dostawcą w celu sprawdzenia przydziału mocy na mieszkanie, bo od tego będzie m.in. zależeć, czy w kuchni będzie możliwy montaż płyty indukcyjnej. Projekt i wykonanie instalacji elektrycznej powinien zostać wykonany przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami, który po zakończeniu prac przygotuje stosowny protokół potwierdzający bezpieczeństwo użytkowania instalacji.
W trakcie remontu łazienki warto też pomyśleć o wymianie instalacji wodno-kanalizacyjnej nie tylko wewnętrznej, ale również pionów. Sposób wymiany pionów należy uzgodnić z zarządcą budynku, gdyż jest to część wspólna instalacji. W wielu spółdzielniach, które zarządzają osiedlami z wielkiej płyty, wymianę pionu wykonuje dział techniczny po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu terminu z właścicielem mieszkania.
Wytyczne dotyczące prac remontowych od zarządcy
Remont generalny mieszkania w bloku z wielkiej płyty powinien być przeprowadzony po kontakcie z zarządcą budynku. Zanim rozpoczniesz prace budowlane powinieneś więc porozmawiać z działem technicznym wstępnie opisując swoje plany remontowe. W trakcie rozmowy prawdopodobnie dostaniesz informacje na temat procedur dotyczących remontów obowiązujących w danej spółdzielni.
Bardzo często dział techniczny prosi o przedłożenie projektu planowanych zmian w mieszkaniu, by móc się do nich odnieść. W odpowiedzi dostaniesz informacje dotyczące m.in. możliwości usunięcia ścianek działowych lub ich części, przeniesienia kuchni do pokoju czy wymagań dotyczących grzejników (jeśli planujesz ich wymianę). Będą tam również informacje dotyczące ewentualnej konieczności dostarczenia dokumentów potwierdzających prawidłowość wykonanych prac w tym np. schemat wykonanej instalacji elektrycznej.
Remont mieszkania w bloku – o czym jeszcze warto pamiętać?
Generalny remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty oznacza dużo hałasu, co może być uciążliwe dla mieszkańców. Warto więc poinformować sąsiadów, że taki remont będzie prowadzony i dołożyć wszelkich starań, by był on dla nich jak najmniej uciążliwy. Nie uniknie się co prawda odgłosów kucia, jeśli przesuwasz ściany czy wykonujesz rowki w ścianach pod instalację elektryczną. Można jednak ograniczyć je do godzin, w których większość mieszkańców jest poza domem.
Przystępując do remontu warto zatrudnić jedną ekipę, która ogarnie całość prac, a nie kilku oddzielnych fachowców. Dzięki temu to na wykonawcy będzie ciążyć koordynacja prac i ustalenie terminów, w których pracują hydraulicy, elektrycy czy malarze. Dobrze jest też podpisać umowę z wykonawcą, w której będzie zawarty nie tylko zakres prac oraz koszty z nimi związane, ale również termin wykonania i sankcje grożące wykonawcy za niedotrzymanie terminu. Jeśli ekipa nie będzie chciała podpisać umowy z karami za przekroczenie terminu, to lepiej znaleźć inną, która nie będzie miała nic przeciwko temu.
Trzeba pamiętać, że generalny remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty może przynieść niespodzianki, co może wpłynąć na jego koszty. Dobrze jest zatem przewidzieć to w budżecie, by w razie takiej sytuacji nie okazało się, że remont mieszkania będzie musiał zostać zawieszony. W większości przypadków są to rzeczy niemożliwe do przewidzenia przed remontem, gdyż dotyczą elementów, które wcześniej były ukryte.
Może się zatem okazać, że przy zrywaniu starej podłogi razem z warstwą wierzchnią zejdzie częściowo wylewka i trzeba ją będzie wykonywać na nowo. Może się też okazać, że malowanie ścian będzie niemożliwe bez uzupełnienia części tynku, który był odparzony od ściany. Historii o niespodziankach tego rodzaju jest w internecie całkiem sporo, ale decydując się na zakup mieszkania do remontu z rynku wtórnego lepiej nie czytaj ich wcześniej, bo możesz stracić zapał do remontu.
Pomocne wpisy: