Home Aranżacja wnętrz Oficyna, suterena, mansarda, amfilada – czyli przygotuj się do zakupu mieszkania w...

Oficyna, suterena, mansarda, amfilada – czyli przygotuj się do zakupu mieszkania w kamienicy

kamienica, mieszkanie

Mieszkania w kamienicach są dość często spotykane na rynku wtórnym, zwłaszcza w dużych miastach o wielowiekowej historii. Wiele osób marzy o tym, by przeprowadzić się do mieszkania w starej kamienicy i to właśnie dla nich przygotowaliśmy krótki słowniczek pojęć związanych ściśle z zakupem mieszkania w kamienicy. Sprawdź, czym jest oficyna, suterena, mansarda i amfilada.

Mieszkanie w oficynie – ciche, ale bez widoku

Zgodnie z encyklopedyczną definicją oficyna to budynek budowany w sąsiedztwie dworu lub pałacu, który pełnił dla niego funkcję podrzędną. Jest to również tylne lub boczne skrzydło kamienicy znajdującej się w zabudowie miejskiej, które nie ma bezpośredniego dostępu do ulicy. Na parterze oficyny zwykle znajdowały się małe punkty usługowe, a nad nimi mieszkania, o nieco niższym standardzie niż mieszkania w kamienicy frontowej. Do oficyny można dostać się przechodząc przez budynek główny, bramą wjazdową na podwórze lub przejściem przez kamienicę frontową.

Wiedząc czym jest oficyna spójrzmy na mieszkanie w oficynie i zastanówmy się, czy jest ono warte zakupu. Do plusów takiej lokalizacji należy z pewnością cisza, gdyż okna wychodzą na wewnętrzne podwórze, na które nie dochodzi miejski zgiełk. Dzięki temu w mieszkaniu w oficynie może być cicho nawet wtedy, gdy kamienica znajduje się przy ulicy z tramwajami. Takie umiejscowienie mieszkania może co prawda chronić przed hałasem z ulicy, ale niestety może nasilać dźwięki dochodzące z podwórza. Na wielu wewnętrznych dziedzińcach nie ma zbyt wiele zieleni tłumiącej hałasy, przez co dźwięk rozchodzi się odbijając się od ścian. Z tego właśnie powodu takie podwórka nazywane są „studniami”, bo rozchodzenie się dźwięku jest podobne jak w studni.

Dla wielu osób ważną zaletą mieszkania w oficynie jest niższa cena w porównaniu z mieszkaniami w kamienicy frontowej. Niższa cena sprawia, że większe fundusze pozostają na remont mieszkania, co umożliwia zastosowanie materiałów wykończeniowych wyższej jakości. Na plus przemawia również wielkość mieszkań w oficynie, choć po latach PRLu, w których duże mieszkania w kamienicach były dzielone na mniejsze, pierwotny układ: większe mieszkania w kamienicy frontowej i mniejsze w oficynie, mógł zostać zatracony.

Z niższym standardem mieszkań w oficynie wiąże się również kwestia okien. W kamienicach frontowych mieszkania miały okna zarówno na ulicę, jak i na podwórko. Natomiast mieszkania w oficynie, z racji swojego usytuowania, miały okna wyłącznie na jedną stronę, więc nie wszystkie pomieszczenia były dobrze doświetlone. W dodatku w sytuacji, gdy okna oficyny wychodzą na północ lub północny-wschód lub są niekorzystnie ustawione względem sąsiednich budynków, może się okazać, że do mieszkania w oficynie nigdy nie dochodzą promienie słoneczne.

Mieszkanie w suterenie – tańsze, ale słabo doświetlone

Drugim terminem, którzy bardzo często pojawia się w kontekście mieszkań w kamienicach, jest suterena. Jest to kondygnacja, której podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu wokół budynku, ale nie jest zagłębiona tak nisko jak piwnica. O suterenie mówi się nawet jako o półpiwnicy, a nazwa tej kondygnacji pochodzi od francuskiego sous terrain czyli pod ziemią. Zwykle jest to kondygnacja w połowie znajdująca się pod ziemią, a w połowie nad ziemią, dzięki czemu pomieszczenia w suterenie mają dostęp do światła dziennego.

W czasach, w których powstawały kamienice, mieszkania w suterenie były przeznaczone dla służby. W dzisiejszych czasach sutereny wykorzystuje się jako miejsce na punkty usługowe, sklepy, a nawet restauracje. Jest w nich też sporo mieszkań i często pojawiają się pytania, czy kupno mieszkanie w suterenie to dobry pomysł. Spójrzmy na nie przez pryzmat kupującego.

Niewątpliwą zaletą mieszkania w suterenie jest jego niższa cena w porównaniu do mieszkania na wyższych piętrach kamienicy. Dzięki temu za mniejszą kwotę można nabyć mieszkanie w centrum miasta i korzystać z wszystkich zalet takiej lokalizacji. Niestety położenie w suterenie oznacza niezbyt duże okna, zwykle położone wyżej niż w mieszkaniu położonym na wyższych kondygnacjach. Czasem okna te są długie i wąskie, ale w miarę doświetlają wnętrze, a czasem są niestety bardzo niewielkie i ilość światła, która przez nie wpada jest bardzo mała.

Dodatkowym mankamentem takich okien jest brak możliwości wyjrzenia przez nie, gdyż znajdują się one najczęściej ponad poziomem głowy mieszkańców. Jeśli jednak udałoby się przez nie spojrzeć, to i tak oczom ukazałyby się nogi przechodniów, gdyż od strony ulicy okna te najczęściej znajdują się na poziomie chodnika. W związku z tym, trudno jest również chronić swoją prywatność, bo do mieszkania znajdującego się w suterenie bez problemu można zajrzeć stając przy oknie. Konieczne jest więc zasłanianie okien szczelnymi zasłonami/roletami, co z kolei powoduje, że światła jest jeszcze mniej, i można powiedzieć, że koło się zamyka. Na szczęście niektóre mieszkania w suterenie mają również okna od strony wewnętrznego podwórka, co pozwala na uzyskanie doświetlenia i zmniejszenia natężenia hałasu docierającego do mieszkań mających okna od strony ulicy.

Mansarda – miejsce dla artystów

Z sutereny czas przejść na strych czyli opisać mieszkania z mansardą, nazywaną również facjatą. Mansarda jest pomieszczeniem znajdującym się na poziomie kondygnacji strychowej i zwykle można ją znaleźć w dachach o konstrukcji dwuspadowej. Ma ona odrębne ściany i swoją konstrukcję dachu, a pionowa ściana frontowa pozwala na montaż zwyczajnych okien. Mansardy były budowane w miejskich kamienicach już od czasów średniowiecza, a w zabudowie podmiejskiej upowszechniły się w XIX i XX w.

Mieszkania na mansardzie mają swój niepowtarzalny urok, są dobrze doświetlone i zwykle jest z nich dobry widok. W porównaniu do pomieszczeń w mieszkaniach znajdujących się na niższych kondygnacjach kamienicy są one dużo mniejsze, dlatego niechętnie korzystali z nich ludzie zamożni. Atrakcyjny wygląd i niższa cena za wynajem przyciągała osoby ze świata artystycznego, zwłaszcza malarzy, którzy doceniali nie tylko niższy czynsz najmu, ale również dobre doświetlenie pomieszczeń.

Mansardy nadal cieszą się dość sporym zainteresowaniem kupujących i mieszkania w nich przyciągają zwłaszcza młodych ludzi lubiących dobry design. Na mansardzie można stworzyć nietuzinkową aranżację i zamieszkać w niepowtarzalnym wnętrzu. Dobra lokalizacja, świetne doświetlenie czy design są zatem największymi atutami mieszkań z mansardą. Niestety problemem mogą być schody, po których można się dostać na mansardę. Z racji swojego umiejscowienia na najwyższym piętrze schodów tych jest niemało i w bardzo niewielu kamienicach można dotrzeć tam windą.

Mieszkanie w amfiladzie – tak czy nie?

Ostatnim terminem, z którym możesz się spotkać szukając mieszkania w kamienicy, jest amfilada. Tym razem nie chodzi o piętro, na którym znajduje się mieszkanie, ale o jego układ. Amfiladowy układ pomieszczeń to układ połączonych ze sobą pokoi, których drzwi są ustawione w jednej linii. W efekcie po mieszkaniu można się poruszać przechodząc z pokoju do pokoju pomijając korytarz, który zwykle ma niewielkie rozmiary.

Układ amfiladowy był bardzo popularny zwłaszcza w pałacach, dworach i zamkach, ale można go spotkać również w kamienicach miejskich. Co prawda okres PRLu sprawił, że duże mieszkania w kamienicach często były dzielone na mniejsze, przez co znacznie zmniejszyła się liczba mieszkań z układem amfiladowym. Nadal jednak można je spotkać na rynku nieruchomości z rynku wtórnego, więc jeśli interesujesz się kupnem mieszkania w kamienicy, to sprawdź, z czym wiąże się taki układ.

Amfiladowy układ pomieszczeń pozwala stworzyć wrażenie przestronności, gdyż wystarczy otworzyć drzwi pomiędzy pomieszczeniami i całe wnętrze wydaje się zdecydowanie większe. Niestety taki układ ma również swoje wady, gdyż pokoje przechodnie nie dają takiej prywatności, jak pokoje mające wejście bezpośrednio z korytarza. W wielu mieszkaniach w układzie amfiladowym pomieszczenia mają nie tylko przejścia pomiędzy sobą, ale również można do nich wejść od strony korytarza. Umożliwia to co prawda zachowanie prywatności, ale utrudnia aranżację wnętrza, gdyż w takim układzie na każdej ze ścian znajdują się drzwi lub okna. Problem ten można rozwiązać zamurowując przejścia pomiędzy pokojami i likwidując amfiladowy układ, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy każde z pomieszczeń ma wejście z korytarza.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version