Podczas przeglądania ofert nieruchomości zapewne nie raz spotkałeś się z informacją, że to mieszkanie jest z balkonem lub loggią. Niektórzy mylą loggię z balkonem, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśnimy czym się różni balkon od loggii.
Balkon typu loggia a balkon
Balkon typu loggia nie wystaje poza obrys budynku i jest rodzajem balkonu stanowiącym niejako przedłużenie mieszkania. Z zewnątrz wygląda on niczym dodatkowy pokój, ale bez jednej ze ścian zewnętrznych. Natomiast typowy balkon wystaje poza obrys budynku i stanowi dodatkową przestrzeń do wykorzystania.
Różnice między balkonem a loggią dotyczą również kwestii formalnych. Loggia musi być uwzględniana w metrażu mieszkania, natomiast w przypadku balkonu tak być nie musi.
Loggia a balkon – różnice w funkcjonalności
Różnice w konstrukcji loggii i balkonu wpływają bezpośrednio na możliwości ich wykorzystania. Loggia daje więcej prywatności, gdyż jej przestrzeń jest mocno osłonięta z boków, co pozwala na spokojny wypoczynek na świeżym powietrzu. Można z niej korzystać nawet w deszczowe dni, gdyż zadaszenie chroni przed opadami.
Loggię dość łatwo można też zabudować, co pozwala stworzyć ogród zimowy i wykorzystywać tę dodatkową przestrzeń nie tylko latem, ale również w chłodniejszych porach roku. Nie przeszkadza wówczas śnieg czy niska temperatura, gdyż wnętrze loggii jest dobrze chronione. Dzięki temu loggia doskonale nadaje się do uprawy wszelkich roślin, także tych pochodzących z cieplejszych rejonów świata.
Z kolei balkon to świetne miejsce do wypoczynku w letnie dni, podczas których chcemy przebywać na świeżym powietrzu, a jednocześnie nie mam ochoty ruszać się z domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w upalny dzień postawić na balkonie mały basenik dla dzieci czy stworzyć tam zieloną enklawę złożoną z roślin ozdobnych. Na balkonie można również uprawiać zioła czy drobne owoce i warzywa, które później wykorzystasz w domowej kuchni.
Niestety balkon z racji swojej konstrukcji nie nadaje się do odpoczynku w okresie zimowym ani w razie niepogody. Niewielki daszek, w jaki jest wyposażony, zwykle jest zbyt mały, by chronić całą powierzchnię balkonu przed opadami, a boczne ścianki nie chronią przed chłodem.
Co lepsze – balkon czy loggia?
Wiedząc już, jakie są różnice między balkonem a loggią, czas zastanowić się, które z tych rozwiązań jest lepsze. Jak widać każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, a w zależności od potrzeb można ją zaaranżować zgodnie z własnymi potrzebami i pomysłem. Mimo pewnych różnic bez wątpienia łączy je jedno – to dodatkowa przestrzeń do wyłącznego użytku, dzięki której można spędzać czas na świeżym powietrzu. Każda taka przestrzeń w mieście jest na wagę złota, więc zamiast zastanawiać się, które rozwiązanie jest lepsze, ciesz się, że mieszkanie, które zamierzasz kupić jest w nie wyposażone.
Pamiętaj jednak, że balkon i loggia zamiast stać się miłym miejscem do wypoczynku nierzadko zamienia się w składzik rzeczy różnych. To tam często trafiają przeróżne przedmioty, które nie są potrzebne w danej chwili, a jeszcze nie chcesz się ich pozbyć. Bywa również i tak, że balkon i loggia są używane wyłącznie do suszenia prania. W efekcie balkon i loggia stają się graciarnią i zupełnie nie są wykorzystywane w celach wypoczynkowych. Przed zakupem mieszkania z balkonem lub loggią zastanów się zatem, czy będziesz z nich korzystać w celach rekreacyjnych. Jeśli nie, to może lepiej kupić mieszkanie bez balkonu i loggii niż potem głowić się, jak je zagospodarować. Będzie to podwójna korzyść, gdyż mieszkania bez balkonu są tańsze od mieszkań podobnych, ale z balkonem, a poza tym nie będziesz musiał się zajmować dodatkową przestrzenią, która będzie nieużywana na co dzień.
Pomocne materiały: