Przeglądając magazyny wnętrzarskie pełne zdjęć dużych kuchni, salonów czy sypialni można odnieść wrażenie, że aranżacja mieszkań wcale nie jest trudna. Wystarczy wybrać styl, kolory i meble, a następnie dodatki, by stworzyć udaną aranżację. W dużych wnętrzach faktycznie nie jest to trudne, ale znacznie większym wyzwaniem jest aranżacja małego mieszkania, w którym każdy centymetr jest na wagę złota. Zobaczmy zatem, jak urządzić małe mieszkanie, by stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze.
Aranżacja małego mieszkania – główne problemy
Gdy planujesz urządzić małe mieszkanie musisz mieć świadomość, że istnieje wiele ograniczeń, które będą wpływać na Twoje wybory wnętrzarskie. Podstawową jest przestrzeń, a raczej jej niedobór, który sprawia, że marzenia o dużym stole, wielkim narożniku czy obszernej szafie musisz odłożyć na inny czas. Podczas aranżacji małego mieszkania musisz nieustannie mierzyć i sprawdzać wymiary mebli, by wszystko, czego potrzebujesz zmieściło się na niewielkiej przestrzeni.
Drugim ważnym ograniczeniem mającym ogromny wpływ na sposób aranżacji małego mieszkania jest jego multifunkcjonalność. W małych mieszkaniach nie ma miejsca na oddzielną jadalnię, salon, miejsce do pracy czy sypialnię, a jedno pomieszczenie musi pełnić kilka tych funkcji. Największy pokój w mieszkaniu zwykle jest traktowany jako pokój dzienny do użytku całej rodziny, w którym znajduje się również kącik jadalniany, a wieczorem zamienia się on w sypialnię z wydzielonym miejscem do pracy.
Podczas urządzania małego mieszkania musisz również brać pod uwagę wpływ kolorów na odbiór przestrzeni we wnętrzu. Ciemne barwy zmniejszają wnętrza, dlatego lepiej będzie, gdy zastosujesz barwy jaśniejsze, dzięki którym pomieszczenie będzie optycznie większe. Co prawda ograniczy to wybór kolorów używanych w aranżacji, ale sprawi, że wnętrze nie będzie przytłaczać.
Jak urządzić małe mieszkanie – proste triki
Jeśli masz małe mieszkanie w bloku i planujesz jego remont generalny, to pamiętaj, że nic tak dobrze nie wpływa na jego aranżację, jak przemyślane otwarcie przestrzeni. Rozważ usunięcie części ścianek działowych, dzięki czemu otworzysz przestrzeń. W efekcie mieszkanie będzie wydawać się większe, a być może przy okazji zyskasz cenne centymetry, które wykorzystasz w inny sposób.
Najczęściej usuwa się ścianę pomiędzy kuchnią i pokojem, dzięki czemu nie tylko udaje się optycznie powiększyć wnętrze, ale również zyskuje się przestrzeń na granicy aneksu kuchennego, w której można ustawić stół jadalny. Można się oczywiście kłócić, czy otwarta kuchnia jest najlepszym rozwiązaniem, ale w małych mieszkaniach jest to często lepsza opcja niż mała wąska kuchnia bez możliwości ustawienia stołu.
Drugim ważnym pomysłem do wykorzystania w małym mieszkaniu jest zabudowanie wszelkich wnęk szafami. Jeśli takich wnęk brakuje, to warto rozważyć zabudowę z szaf na jednej ze ścian w pokoju. To pozwoli stworzyć dużą przestrzeń do przechowywania, a jednocześnie taka szafa nie będzie rzucać się w oczy.
Warto też pamiętać, że w małym mieszkaniu bardzo cenne są meble wielofunkcyjne i składane. Mamy tu na myśli nie tylko sofę z funkcją spania, ale również składany stół i krzesła, które na co dzień nie zajmują miejsca, a w razie potrzeby mogą zostać rozłożone. W pokojach dziecięcych dobrze sprawdzają się łóżka piętrowe lub łóżka składane, które w ciągu dnia nie zajmują zbyt wiele miejsca i pozostawiają swobodną przestrzeń do zabawy.
Ostatnim podstawowym elementem, który może wpłynąć na postrzeganie całego wnętrza, jest oświetlenie. Pisaliśmy wyżej, że bardzo ważna jest odpowiednia kolorystyka i konieczne są jasne kolory, ale nie mniej ważne jest oświetlenie sztuczne czyli lampy. Jasne wnętrza wydają się znacznie większe, więc lepiej zadbać o odpowiednią moc żarówek, by w ten sposób sprawić, że niewielkie mieszkanie wyda się znacznie większe.
Jak widzisz małe mieszkanie, mimo niewielu metrów kwadratowych, może wydawać się znacznie większe. Wystarczy, że będziesz przestrzegać tych kilku wyżej wspomnianych zasad, a już Twoje wnętrze będzie bardziej funkcjonalne.
Pomocne materiały: