Home Aranżacja wnętrz Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Urządzanie własnego mieszkania i domu to zawsze duże wyzwanie, które wymaga podjęcia bardzo wielu różnych decyzji. Dla niektórych to przygoda życia, a dla innych męczarnia i każda decyzja rodzi się w prawdziwych bólach. W takich sytuacjach rozsądne wydaje się rozważenie zatrudnienia architekta wnętrz. Zobaczmy zatem czy warto zatrudnić projektanta wnętrz.

Architekt wnętrz – fakty i mity

O zawodzie architekta wnętrz narosło sporo mitów, które prawdopodobnie wynikają z tego, że usługi te przez lata były niepotrzebne. Braki w sklepach uniemożliwiały urządzanie mieszkań zgodnie z preferencjami, a każdy cieszył się, gdy udało mu się zdobyć jakiekolwiek meble i materiały budowlane. Dopiero po zmianach ustrojowych powoli usługi architekta wnętrz stały się dostępne dla szerszej rzeszy osób, choć i tak nadal wiąże się z nimi wiele mitów, które mają niewiele wspólnego z prawdą.

Wysokie koszty projektu i wykończenia – MIT

Zatrudnienie architekta wnętrz wiele osób traktuje jako fanaberię i usługę dostępną tylko dla najbogatszych, którzy sami nie wiedzą na co wydawać swoją fortunę. Według ich wyobrażeń architekt wnętrz to osoba, która wykonuje projekty oparte na najnowszych trendach designu, używając do tego materiałów z najwyższej półki cenowej. W związku z tym wielu uważa, że nie dość, że trzeba zapłacić za projekt wnętrz, to jeszcze wykończenie mieszkania będzie kosztować krocie. Wszystko można jednak wsadzić między bajki, gdyż prawda wygląda nieco inaczej.

Faktem jest, że usługi architekta kosztują, tak jak usługi innych specjalistów i nikt nie dziwi się, że za malowanie, układanie płytek czy wykonanie instalacji elektrycznej trzeba zapłacić, więc nie bardzo można zrozumieć, dlaczego projektant wnętrz jest w tej hierarchii traktowany nieco inaczej. Koszty jego pracy są zależne od rodzaju pomieszczenia i jego metrażu oraz od zakresu projektu, ale dla mieszkania ok. 50m2 nie powinny one przekroczyć kilku tysięcy złotych. Przy cenie mieszkania liczonej w setkach tysięcy nie wydaje się, by była to duża kwota.

Mitem jest również to, że realizacja projektu stworzonego przez architekta będzie bardzo droga. Dobry architekt słucha swoich klientów i znając budżet jakim dysponują proponuje im rozwiązania na ich kieszeń. Dzięki temu można mieć funkcjonalne mieszkanie wykończone zgodnie z naszym gustem w cenie dopasowanej do naszych możliwości finansowych.

Kilka tysięcy za informację o tym, gdzie ustawić meble i jak pomalować ściany? – MIT

Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że architekt bierze grube pieniądze za kilka kresek i rozrysowanie układu mebli we wnętrzach. To mit, a osoby, które mają taką opinię o projektantach, nie znają w ogóle specyfiki tego zawodu. Gotowy projekt wnętrz to tylko efekt finalny, którego powstanie jest poprzedzone rozmową z klientami, by poznać ich potrzeby i gusty, a następnie próbami znalezienia najlepiej dopasowanego do nich rozwiązania.

To często długi proces, podczas którego trzeba brać pod uwagę również kwestie techniczne, bo o ile papier przyjmie wszystko, o tyle realizacja projektu wcale nie musi być już taka prosta. Architekt musi zatem połączyć swoje doświadczenie i wiedzę związaną z technicznymi aspektami budowy oraz potrzebami klientów, bo tylko wtedy projekt wnętrza będzie faktycznie spełniał ich oczekiwania. Wymaga to szerokiej wiedzy z różnych dziedzin, w tym również z psychologii, bo czasem trzeba przekonać klienta, że piękny salon o powierzchni 40m2 na przyniesionym na wzór zdjęciu z katalogu nie będzie się dobrze prezentować w salonie z kuchnią o powierzchni o połowę mniejszej. Mitem jest zatem przekonanie, że praca projektanta jest łatwa lekka i przyjemna.

Korzyści ze współpracy z architektem wnętrz

Jak widać mity dotyczące współpracy z architektem nie mają wiele wspólnego z prawdą, dlatego warto przyjrzeć się bliżej korzyściom, jakie z niej płyną. Jedną z głównych korzyści jest przedstawienie w formie spójnego projektu niezbyt klarownej wizji przyszłego mieszkania. Bardzo często jest tak, że osoba kupująca mieszkanie ma swój pomysł na wizualne wykończenie wnętrza, ale kompletnie pomija przy tym aspekty funkcjonalne. Architekt wnętrz umie połączyć wszystkie te elementy w całość i zaproponuje rozwiązanie, które będzie brało pod uwagę wszystkie aspekty. Zwróci również uwagę na kwestie techniczne i będzie służył wsparciem w zaplanowaniu przebiegu instalacji, zwłaszcza elektrycznej.

Projektant wnętrz jest wręcz zbawieniem w sytuacji, gdy nie masz dobrej wyobraźni przestrzennej i nie umiesz na podstawie planu mieszkania ocenić, czy dane pomieszczenie będzie wyglądało tak, jak o tym marzysz. Pomocne są w tym wizualizacje projektu stworzone przez projektanta, które są integralną częścią projektu. Dzięki nim możesz łatwiej zrozumieć projekt i możesz ocenić, czy jest on zgodny z Twoją wizją wnętrz.

Zatrudnienie projektanta to również doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy nie masz czasu zajmować się kwestiami związanymi z urządzaniem wnętrz. Architekt zna najnowsze trendy oraz ofertę rynkową, dzięki czemu korzystając z jego usług nie musisz samodzielnie spędzać godzin na przeszukiwaniu sklepów internetowych i stacjonarnych w celu znalezienia elementów wykończeniowych.

Warto również pamiętać, że w ramach współpracy z architektem bardzo często można uzyskać nie tylko projekt wnętrz, ale również wsparcie na etapie jego realizacji. Można też z jego pomocą znaleźć dobrą ekipę wykończeniową, która nie tylko podejmie się realizacji prac zgodnych z projektem, ale jeszcze wykona je dobrze. Dzięki temu odpadnie nam konieczność samodzielnego poszukiwania ekipy oraz późniejszego jej nadzorowania i egzekwowania terminowego wykonywania prac, bo projektant będzie nam służył wsparciem w tym zakresie.

Obaliliśmy powyżej wszystkie mity dotyczące zatrudnienia projektanta wnętrz oraz pokazaliśmy powyżej korzyści, jakie płyną z jego zatrudnienia. Patrząc na nie wydaje się zatem, że warto zatrudnić architekta, bo cena projektu jest zdecydowanie niższa niż wartość korzyści, jakie płyną z takiej współpracy. Jedynym wyjątkiem, kiedy odpowiedź na pytanie czy warto zatrudnić architekta jest negatywna dotyczy sytuacji, w których osoba urządzająca mieszkanie jest pasjonatem i z przyjemnością zajmie się aranżacją przestrzeni w nowym mieszkaniu.


Pomocne materiały:

5/5 - (1 vote)

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version