W ostatnich latach wiele osób zdecydowało się zamienić mieszkanie w mieście na dom pod miastem lub na wsi. Nie oznacza to jednak, że mieszkania w mieście przestały cieszyć się popularnością, a widoczne na każdym kroku inwestycje mieszkaniowe sugerują raczej, że wiele osób nadal dostrzega zalety mieszkania w mieście. Zobaczmy, zatem dlaczego warto mieszkać w mieście i sprawdźmy, jakie są wady takiego rozwiązania.
Duże miasto – szerokie możliwości pracy dla każdego
Jedną z głównych zalet mieszkania w mieście jest szeroki wachlarz możliwości znalezienia pracy. To właśnie z tego powodu tysiące osób decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania i wyrusza do dużego miasta z nadzieją na lepsze możliwości. W dużym mieście znacznie łatwiej znaleźć pracę i to na każdym szczeblu. Potrzebni są zarówno pracownicy niewykwalifikowani, jak i specjaliści z dużym doświadczeniem, bo duże firmy na swoje siedziby wybierają raczej duże miasta niż niewielkie miejscowości. Dzięki temu ryzyko bezrobocia jest znacznie niższe, a strata pracy w jednej firmie nie jest końcem świata jak w małych miejscowościach, bo nie jest to jedyny pracodawca w okolicy.
Mieszkanie w mieście – duże możliwości edukacyjne
Mieszkańcy dużych miast mają również znacznie szersze możliwości kształcenia siebie i dzieci w wielu różnych dziedzinach. Infrastruktura edukacyjna, począwszy od żłóbków, poprzez przedszkola i szkoły każdego szczebla jest znacznie bardziej rozbudowana niż w niewielkich miejscowościach. Co prawda w niektórych dzielnicach, zwłaszcza tych młodych, jest łatwo o miejsce w państwowej placówce, ale lukę tę uzupełniają prywatne żłobki i przedszkola. Miesięczny koszt pobytu dziecka w takiej placówce nie jest tani, ale i tak znacznie tańszy niż zatrudnienie niani na pełen etat.
W dużych miastach znacznie łatwiej również rozwijać swoje zainteresowania na dodatkowych zajęciach pozaszkolnych. Kluby sportowe, domy kultury, prywatne placówki oferujące zajęcia z różnych dziedzin sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki temu dzieci z miast mogą już od najmłodszych lat rozwijać swoje zainteresowania czy trenować sporty, co jest znacznie utrudnione w mniejszych miejscowościach, gdzie oferta zajęć tego typu jest znacznie skromniejsza.
Mieszkanie w dużym mieście – komunikacja
Zalety mieszkania w dużym mieście obejmują również rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną. Sieć dróg, liczne linie autobusowe, tramwajowe, a w Warszawie również metro, sprawiają, że w wiele miejsc łatwiej dotrzeć komunikacją miejską niż własnym samochodem. Komunikacja jeździ tu na pewno znacznie częściej niż w mniejszych miejscowościach, a rozbudowana sieć linii sprawia, że można dotrzeć niemal w każdy zakątek miasta, choć może się to wiązać z przesiadkami.
Nieco inaczej wygląda sytuacja z poruszaniem się własnym samochodem. W małych miejscowościach raczej nie ma problemu z korkami, a jeśli na ulicy stworzy się jakiś zator, to zwykle znika w ciągu kilku minut. W dużym mieście korki są znacznie gorsze i w związku z nimi przebycie kilku kilometrów może trwać kilka razy dłużej niż wskazywałaby na to rzeczywista odległość. Strata czasu, nerwy i spóźnienia są niestety codziennością u osób, które chcą poruszać się po dużym mieście samochodem i to w godzinach szczytu.
Dostęp do terenów zielonych w dużych miastach
Analizując wady i zalety mieszkania w mieście nie możemy pominąć kwestii dostępu do terenów zielonych. Nie można tutaj z pewnością generalizować, gdyż są dzielnice pełne zieleni i przestrzeni pomiędzy blokami, a są też betonowe pustynie, niemal pozbawione drzew i miejsca do wypoczynku w naturze.
Obserwacje pokazują, że najwięcej zieleni jest na osiedlach z wielkiej płyty, zbudowanych ok. 40-50 lat temu. W tamtych czasach budynki były dużo dalej od siebie niż te budowane współcześnie, a przestrzeń między nimi wypełniały tereny zielone. Mimo że część z nich została przekształcona na parkingi dla samochodów, których liczba znacznie wzrosła od tamtych czasów, to i tak pozostało jeszcze dużo więcej zieleni pozwalających na głębszy oddech. Zasadzone przed laty drzewa urosły i dają cień w upalne dni.
Problemem w większych miastach jest również zanieczyszczone powietrze, którego jakość jest daleka od ideału. Od kilku lat widać jednak duży nacisk na samorządy, by walczyły o czystsze powietrze, czego efektem są wprowadzane lokalnie przepisy o zmianach formy ogrzewania czy ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta. Dzięki temu obecni mieszkańcy dużych miast mają znacznie lepsze warunki do życia niż jeszcze kilkanaście lat temu.
Mieszkanie w dużym mieście a bezpieczeństwo
Wiele osób rozważających przeprowadzkę do dużego miasta zastanawia się jak wyglądają tutaj kwestie bezpieczeństwa. W dużym mieście łatwiej pozostać anonimowym, a więzi sąsiedzkie są znacznie słabsze, co ułatwia działania przestępcom. Na wisach, a także w małych miejscowościach pojawienie się nieznajomych jest niemal od razu odnotowywane przez lokalną społeczność, gdyż wszyscy się znają, co zapewnia wyższe bezpieczeństwo.
Nie znaczy to oczywiście, że mieszkanie w dużym mieście to ogromne ryzyko, a przestępcy czają się za każdym rogiem. Trzeba jednak mieć większą świadomość i bardziej uważać na siebie m.in. podczas podróży komunikacją miejską (kieszonkowcy) czy podczas powrotu do domu wieczorową porą. Stara prawda mówiąca, że okazja czyni złodzieja nadal jest bowiem aktualna, więc lepiej dmuchać na zimne.
Inne zalety mieszkania w wielkim mieście
Oprócz wspomnianych wyżej wymieniając zalety i wady mieszkania w większych miastach nie sposób nie wspomnieć o infrastrukturze medycznej oraz dostępie do placówek kulturalnych. Kino, teatr, muzeum czy galeria sztuki to miejsca, których na próżno szukać w większości małych miejscowości. W dużych miastach takich placówek jest zwykle kilka, a nawet kilkanaście, więc bez problemu można znaleźć ofertę programową dopasowaną do własnych zainteresowań.
Większe miasto to również duża liczba restauracji, barów, pubów czy klubów, w których można skosztować kuchni z różnych stron świata i miło spędzić czas ze znajomymi. Na próżno szukać takich miejsc w małych miejscowościach, gdzie często jedyną opcją posiłku poza domem jest kebab czy pizza na telefon. W dużym mieście można wybrać z szerokiej oferty, nie tylko pod względem rodzaju serwowanych potraw, ale również według kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na posiłek. Można bowiem zjeść tanie pierogi w barze mlecznym za kilka złotych, jak i menu degustacyjne w restauracji z gwiazdkami Michelin za kilkaset złotych.
Wybierając życie w dużym mieście na wyciągnięcie ręki mamy również szeroki wybór sklepów. Możemy wybrać duże centrum handlowe, osiedlowy supermarket czy budkę z warzywami od rolnika na pobliskim ryneczku. Ogromną zaletą jest tutaj duży wybór, który ma znaczenie przede wszystkim przy codziennych zakupach spożywczych. W dobie zakupów online dostęp do sklepów z innymi towarami ma bowiem mniejsze znaczenie. Nawet do małej miejscowości można zamówić towary zarówno z globalnej sieciówki, jak i z małej manufaktury, które dotrą do nas w ciągu 2-3 dni.
Czy warto mieszkać w dużym mieście?
Znając zalety i wady mieszkania w większych miastach czas zastanowić się, czy warto w nich mieszkać. Szerokie możliwości z pewnością zachęcają do tego i mogą przyciągać niczym magnes, zwłaszcza jeśli w dotychczasowym miejscu zamieszkania doskwierał nam brak perspektyw. Zmiana miejsca zamieszkania na duże miasto jest więc szczególnie atrakcyjna dla osób, które chcą się rozwijać, a nie mają na to szans u siebie.
Przeprowadzka do dużego miasta nie jest jednak łatwa, dlatego decydują się na nią raczej młodzi ludzie. Osoby starsze zwykle nie mają tyle odwagi, by zaczynać wszystko od nowa. Można zatem śmiało powiedzieć, że w dużych miastach szanse na lepsze życie są znacznie większe niż w mniejszych, ale trzeba mieć też świadomość, że mieszkanie tutaj ma też swoje wady. Kilka z nich zostało już wymienionych powyżej, a dodatkowym problemem mogą być znacznie wyższe koszty utrzymania oraz trudność wejścia w nową społeczność. Jeśli jednak decyzja o zmianie miejsca zamieszkania zostanie podjęta świadomie, to mieszkanie w dużym mieście będzie tego warte.
Pomocne materiały: