Mieszkania na ostatnim piętrze nie cieszą się najlepszą reputacją. Większość osób mówi, że nigdy nie chciałoby tam mieszkać, ale są i tacy, którzy uważają, że to najlepsze miejsce do zamieszkania. Która opinia jest bardziej zgodna z prawdą? Sprawdźmy, jakie zalety i wady mają mieszkania na ostatnim piętrze.
Mieszkanie na ostatnim piętrze – zalety
Mieszkanie na ostatnim piętrze to mieszkania, z którego najczęściej rozciąga się piękny widok. Nawet jeśli jest ono usytuowane na dużym osiedlu, wśród innych budynków podobnej wysokości, to i tak z najwyższej kondygnacji mamy widok nie tylko na okna sąsiadów, ale również na perspektywę rozciągającą się ponad dachami i między budynkami. Dzięki temu nie ma się klaustrofobicznego wrażenia zamknięcia w ciasnej przestrzeni, co dla wielu osób jest bardzo cenną zaletą.
Ważną zaletą mieszkań na ostatnim piętrze są tarasy na dachu. Takie mieszkania oferuje głównie nowe budownictwo, gdyż deweloperzy zauważyli, że to skuteczny magnes na osoby poszukujące atrakcyjnych mieszkań. Dzięki temu ostatnie piętra cieszą się większym zainteresowaniem, bo tylko tam można mieć ładny taras i piękne widoki.
W mieszkaniu na ostatnim piętrze jest też o wiele więcej prywatności, gdyż dużo trudniej zaglądać jest w okna nawet z blisko położonych budynków. Poza tym koło drzwi do mieszkania przechodzą tylko sąsiedzi z piętra, co często daje możliwość wykorzystania miejsca na klatce schodowej na przechowywanie wózka czy roweru bez ryzyka, że będzie on komuś przeszkadzał.
Mieszkania na ostatniej kondygnacji należą do mieszkań najcieplejszych. Zgodnie z zasadami fizyki ciepło idzie w górę, a zatem sąsiedzi z dołu dość znacznie przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie w mieszkaniach położonych na ostatnim piętrze.
Niewątpliwą zaletą mieszkań na ostatnim piętrze jest brak sąsiadów nad głową. Docenią to wszyscy, którzy lubią ciszę i brak kolejnego mieszkania w sąsiedztwie będzie im to gwarantował. Warto dodać, że tupanie, zabawy dzieci czy imprezy często znacznie lepiej słychać przez strop, więc dzięki brakowi sąsiada nad głową mieszkańcy ostatnich pięter mogą mieć nieco ciszej niż ich sąsiedzi z niższych kondygnacji.
Ostatnie piętro w bloku oznacza również mniejsze ryzyko zalania przez sąsiada z góry. Pęknięty wężyk pod umywalką czy zlewem potrafi narobić wiele szkód, zalewając mieszkanie poniżej. Dzięki położeniu mieszkania na ostatnim piętrze problem ten nie dotyczy jego mieszkańców.
Zakup mieszkania na najwyższym piętrze znacznie ogranicza również ryzyko włamania. Złodzieje bardzo rzadko wybierają włamanie przez okna, a wejście do mieszkania z klatki schodowej na najwyższym piętrze jest zbyt ryzykowne, ze względu na długą drogę ucieczki. Dzięki temu mieszkając na ostatnich piętrach można spać spokojnie, nie martwiąc się, że mieszkanie padnie łupem złodziei.
Mieszkanie na najwyższym piętrze – wady
Kupno mieszkania na ostatnim piętrze ma niestety również swoje wady. Do najważniejszych i najczęściej wspominanych jest konieczność wspinania się po schodach. Problem ten pojawia się przede wszystkim w starszych budynkach w centrum miasta oraz w czteropiętrowych blokach z wielkiej płyty, w których nie były instalowane windy. O ile dla młodych ludzi nie jest to bardzo kłopotliwe, to wraz z wiekiem i zmianami rodzinnymi, pokonywanie kilkudziesięciu stopni czasem kilka razy dziennie nie jest już takie proste. W nowym budownictwie problem ten w większości nie występuje, gdyż w budynkach tych montuje się windy, które znacznie ułatwiają dotarcie na wyższe piętro.
Wadą zniechęcającą do zamieszkania na ostatnim piętrze może być również problem z wysoką temperaturą w ciągu lata. Mieszkania na ostatnim piętrze w okresie letnim są dużo cieplejsze od mieszkań znajdujących się na niższych kondygnacjach. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku mieszkań położonych bezpośrednio pod skośnym dachem, w którym nie zawsze była dobrze wykonana izolacja termiczna. W takich mieszkaniach na ostatniej kondygnacji często montuje się klimatyzatory, które pozwalają uniknąć problemów z przegrzaniem.
Problemem, który dotyczy mieszkańców ostatnich pięter jest też często przeciekający dach. Źle wykonane uszczelnienie dachu mogą skończyć się brzydkimi zaciekami na suficie, szczególnie po większej ulewie. Takie sytuacje się zdarzają, ale są to sytuacje losowe, porównywalne z zalaniem przez sąsiada, gdy mieszkanie jest zlokalizowane na niższym piętrze.
Ostatnie piętro – kupić mieszkanie czy nie?
Znając zalety i wady mieszkań na ostatnim piętrze możemy spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie czy warto je kupić. Jak widzisz lista zalet jest zdecydowanie dłuższa niż lista wad, więc wydaje się, że ostatnie piętro jest niepotrzebnie demonizowane. Faktycznie, osoby starsze lub mające problemy z poruszaniem się mogą nie czuć się komfortowo w mieszkaniach na ostatnim pietrze, szczególnie jeśli w bloku nie ma windy. Jednakże wszyscy inni, zwłaszcza dbający o swoją kondycję, powinni raczej dostrzegać zalety takiego rozwiązania, bo jak pokazuje powyższe zestawienie można znaleźć sporo zalet.
Ostatnim argumentem przesądzającym o tym, że warto wybierać mieszkania na ostatnim piętrze, jest ich niższa cena. W związku z obiegową opinią mówiącą o tym, że mieszkania takie nie cieszą się dużym zainteresowaniem, można stać się jego właścicielem płacąc kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy mniej niż za mieszkanie położone na środkowej kondygnacji. Wydaje się zatem, że przy braku problemów z poruszaniem się lub w bloku z windą, warto kupić mieszkanie znajdujące się na najwyższym piętrze.
Pomocne materiały: