Przeglądając oferty domów na sprzedaż możemy znaleźć oferty domów wolnostojących, bliźniaków i domów szeregowych. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a przed zakupem warto je poznać, by świadomie podjąć decyzję o zakupie wybranej nieruchomości. Zobaczmy zatem, czym charakteryzuje się każdy z nich i jakie są jego plusy i minusy.
Dom wolnostojący – najwygodniejszy i najdroższy
Gdy myślisz o domu to prawdopodobnie oczami wyobraźni widzisz dom wolnostojący, który od najbliższego sąsiada jest przynajmniej odgrodzony płotem, a nierzadko również zielenią. Dzięki temu nie masz żadnego sąsiada za ścianą, co daje Ci pełną swobodę podczas mieszkania i pozwala na zachowanie maksimum prywatności. Jeśli dobrze zagospodarujesz działkę, to możesz czuć się swobodnie nie tylko w jego wnętrzu, ale także w ogrodzie i na tarasie.
Ważną zaletą domu wolnostojącego jest szeroki wybór projektów. Możesz wybierać domy parterowe, z poddaszem użytkowym czy dwupiętrowe, dostosowując układ wnętrza do potrzeb rodziny i ustawiając dom na działce zgodnie z układem stron świata. Nie masz też zwykle ograniczeń dotyczących układu okien, więc bez przeszkód możesz mieć okna w każdej ścianie domu, co pozwala wygodnie zagospodarować wnętrze. Jesteś jedynym właścicielem domu i przylegającej działki, więc to od Ciebie zależy w jaki sposób ją zagospodarujesz i oprócz przepisów prawa nie musisz brać pod uwagę zdania innych.
Niestety mimo tak wielu zalet domy wolnostojące mają również wady, a jedną z najpoważniejszych są wysokie koszty. Niezależnie od tego czy kupuje dom czy może budujesz go na wybranej działce, koszty będą zdecydowanie wyższe niż w przypadku bliźniaka czy domu w zabudowie szeregowej. Po części wynika to z większego metrażu samego domu, gdyż domy wolnostojące są zwykle większe niż domy w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, a po części z faktu, że większa jest działka, na której stoją.
Domy w zabudowie szeregowej – alternatywa dla mieszkania
Przeciwieństwem domu wolnostojącego jest dom w zabudowie szeregowej, który jest najtańszym rozwiązaniem pozwalającym na realizację marzenia o domu w własnym ogródkiem. Dom w zabudowie szeregowej ma zwykle metraż niewiele większy od mieszkania w bloku, ale jest atrakcyjniejszy od niego z powodu przynależnego ogródka przeznaczonego do wyłącznego korzystania przez mieszkańców danego segmentu. W przeciwieństwie do mieszkania z ogródkiem w bloku, nie ma tutaj sąsiadów z wyższych pięter, więc ochrona prywatności jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Wystarczy dobre ogrodzenie od sąsiadów z boku i już można się poczuć swobodnie we własnym ogródku.
Niestety mimo tych zalet domy w zabudowie szeregowej mają też wiele wad, do których należy między innymi sąsiad za ścianą, niewielki metraż każdego z pięter czy brak okien na bocznych ścianach. Te wady są bardzo podobne do wad mieszkań w blokach, ale rekompensatą sprawiającą, że domy szeregowe cieszą się sporą popularnością jest jednak większy metraż niż w bloku i wspomniany wyżej własny ogródek, nawet jeśli jego powierzchnia jest bardzo niewielka.
Dodatkowym problemem, który może się wiązać z mieszkaniem w szeregówce jest kwestia troski o powierzchnie należące do wspólnego użytku, czyli np. drogę dojazdową do osiedla. Na niektórych osiedlach mieszkańcy dochodzą do porozumienia i zlecają to zadanie firmom zewnętrznym, a na innych osiedlach obowiązują dyżury i każdy z mieszkańców musi się zaangażować osobiście. To zawsze może rodzić pole do konfliktów i psuć przyjazną atmosferę pomiędzy sąsiadami.
Domy w zabudowie szeregowej ze względu na powyższe ograniczenia są zdecydowanie tańsze od domu wolnostojącego, więc są dostępne dla szerszej grupy osób pragnącej zrealizować swoje marzenie o własnym domu, których nie stać na zakup domu wolnostojącego.
Domy w zabudowie bliźniaczej – rozsądny kompromis pomiędzy domem wolnostojącym a szeregowym
Ciekawym rozwiązaniem będącym swego rodzaju kompromisem jest dom w zabudowie bliźniaczej. Podobnie jak dom wolnostojący jest to dom na większej działce niż dom szeregowy i ma okna wychodzące na trzy strony. Nadal pozostaje połączony jedną ścianą z domem sąsiadującym, ale jest to tylko jedna ściana i jeden tak bliski sąsiad, więc takie sąsiedztwo nie jest zwykle uciążliwe. Bardzo często zdarza się również, że na budowę domu w zabudowie bliźniaczej decydują się przyjaciele i rodziny, więc od razu wiedzą, kto będzie ich sąsiadem i podejmują tę decyzję zupełnie świadomie.
Metraż domów w zabudowie bliźniaczej jest zbliżony do metrażu domów wolnostojących, podobnie jak działka, na której są one zbudowane. Co prawda można znaleźć bliźniaki stojące na dużo mniejszych działkach, ale i tak będą one zdecydowanie większe niż działki, na której budowane są segmenty szeregówki.
Cena domu w zabudowie bliźniaczej jest wyższa niż cena szeregówki, ale jest on tańszy niż dom wolnostojący, więc może sobie na niego pozwolić większa grupa kupujących.
Rodzaje domów a lokalizacja
Porównując pomiędzy sobą ceny domów szeregowych, bliźniaczych i wolnostojących nie możemy zapominać, że istotne znaczenie będzie miała tutaj również ich lokalizacja. Dom wolnostojący pod Warszawą może kosztować tyle samo co szeregówka w jednej z dzielnic Warszawy, a nawet może być od niego droższa. Poszukując domu dla siebie warto zatem zacząć od określenia lokalizacji i posiadanego budżetu, a dopiero potem, mając świadomość zalet i wad każdego z wyżej wymienionych domów, podejmować decyzję o tym, które rozwiązanie jest najlepiej dopasowane do potrzeb i oczekiwań kupującego.
Pomocne materiały: