Realizacja marzenia o własnym domu może wyglądać bardzo różnie. Jedni są pewni, że chcą mieć nowy dom i decydują się na jego budowę, a inni preferują zakup domu starego, bo tylko taki według nich będzie miał duszę. Jest też spora grupa osób, która zastanawia się co wybrać i z myślą o nich przygotowaliśmy listę za i przeciw każdemu z tych rozwiązań.
Stary dom – czy kupić?
Słysząc stary dom każdy z nas będzie miał coś innego przed oczami. Dla jednego będzie to wiejska drewniana chata położona na odludziu, dla innego willa z międzywojnia zbudowana w dzielnicy willowej dużego miasta, a jeszcze dla innego pod tym pojęciem będzie się krył dom typu kostka, wybudowany w latach siedemdziesiątych. Cechą łączącą wszystkie te domy będzie fakt, że były one już wcześniej zamieszkałe i jeśli nie były na bieżąco utrzymywane w dobrym stanie, to prawdopodobnie po ich zakupie konieczny będzie remont domu. Nie zawsze oznacza to remont generalny, gdyż może się okazać, że budynek jest w ogólnie dobrym stanie i wymaga jedynie odświeżenia i dostosowania do potrzeb kupującego. W niektórych przypadkach jednak może się okazać, że dom jest niemal w ruinie i jego remont będzie wymagał sporych nakładów finansowych.
W związku z powyższym kluczową kwestią jest oszacowanie kosztów remontu starego budynku, co najlepiej wykonać w towarzystwie specjalisty znającego się na budowlance. Laik może nie wychwycić symptomów świadczących o złym stanie technicznym ścian czy instalacji i będzie się opierał jedynie na ogólnym wrażeniu, które może dobrze maskować stan techniczny budynku. Zanim więc zdecydujesz się kupić dom, który ma już swoje lata, zaproś na wizję lokalną specjalistę. Jeśli nie masz nikogo takiego wśród swoich znajomych to skorzystaj z odpłatnej usługi, której koszt nie powinien przekroczyć kilkuset złotych. To niewielki wydatek w porównaniu z kosztem remontu i warto go ponieść, żeby nie trafić na przykre niespodzianki.
Oprócz kosztów remontu istotne znaczenie dla decyzji o zakupie starego budynku mogą mieć inne jego cechy. Do najważniejszych z pewnością należy lokalizacja, która jest nie tylko głównym czynnikiem mającym wpływ na wartość nieruchomości, ale również jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na wybór miejsca zamieszkania.
Lokalizacja ma znaczenie przede wszystkim w miastach, których dzielnice willowe są niemal szczelnie zabudowane. W takich miejscach znalezienie pustej działki oraz budowa nowego domu graniczy z cudem i często jedyną możliwością zamieszkania w takim miejscu jest zakup istniejącego budynku. Nieco inaczej sytuacja wygląda na terenach wiejskich, gdzie wolnych działek zwykle nie brakuje, ale i tam może się zdarzyć zabudowana działka z unikalnym widokiem, która zachwyci i stojący na niej stary budynek. Stare wiejskie domy według wielu osób mają swoją duszę, a coraz liczniejsze udane remonty takich budynków dowodzą, że można zrobić remont domu zachowując jego pierwotny klimat.
Oprócz kosztów remontu oraz dobrej lokalizacji przy zakupie domu liczą się również inne kwestie, jak choćby fakt, że w istniejącym budynku można zamieszkać. Jeśli stary budynek nie jest w stanie ruiny, to niemal od razu po zakupie możesz się do niego przeprowadzić. To ważne szczególnie dla osób, które nie mają innego miejsca zamieszkania i nie mogą sobie pozwolić na wynajem mieszkania na czas remontu. Zakup starego budynku umożliwia im natychmiastowe zamieszkanie i bez wątpienia takie rozwiązanie daje mu przewagę nad budową nowego domu, w którym można zamieszkać dopiero po kilkunastu miesiącach od rozpoczęcia budowy.
Można zatem powiedzieć, że lokalizacja i możliwość natychmiastowego zamieszkania to największe zalety zakupu starego budynku. Wadą są natomiast często trudne do oszacowania koszty remontu oraz czas i konieczność doglądania pracy ekip remontowych. W starych domach nie mamy również pełnego wpływu na układ wnętrza. Co prawda możemy wprowadzić pewne modyfikacje, ale ograniczeniem mogą być kwestie związane z konstrukcją budynku, których nie da się usunąć. Przed zakupem warto zatem spojrzeć na projekt budynku (o ile istnieje) lub zaprosić architekta na wizję lokalną, żeby sprawdzić, czy uda się przeprowadzić takie zmiany, o jakich marzysz.
Budowa nowego domu – czy warto?
Wiesz już, jakie są zalety i wady zakupu domu do remontu, a teraz czas zastanowić się, czy nie lepiej zdecydować się na budowę nowego domu. Dla wielu osób jest to rozwiązanie uważane za najlepsze, gdyż mają oni pełny wpływ na lokalizację domu, umiejscowienie go na działce oraz układ wnętrza. Mogą również decydować o materiałach użytych podczas budowy, a prawdopodobieństwo niespodzianek związanych z budową jest niższe niż przy remontach. W związku z tym łatwiejsze jest oszacowanie całościowych kosztów budowy już na etapie projektu i dzięki temu można zabezpieczyć odpowiednie środki finansowe na budowę.
Niestety w niektórych przypadkach nie wszystko idzie jak z płatka i dla niejednej osoby budowa domu to czas bardzo wymagający finansowo, czasowo i psychicznie. Rzeczywistość jest bowiem taka, że znalezienie dobrej ekipy łatwe nie jest, a niektóre trzeba rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem. Pracę trzeba nadzorować, a zatem budowa domu pod miastem wymaga bardzo częstej obecności na budowie, co znacząco ogranicza czas przeznaczony na odpoczynek po pracy. Postępujące prace budowlane wymagają podejmowania kolejnych decyzji związanych z wyborem materiałów czy układem instalacji, a to z kolei często wiąże się z koniecznością dokształcenia się na tematy budowlane. Budowa domu oznacza zatem czytanie forów budowlanych, przeglądanie ofert składów oraz poszukiwanie materiałów w jak najlepszej cenie. Co prawda można sporą część tych prac komuś zlecić, np. nadzór nad budowlańcami czy zamawianie materiałów, ale to zawsze są dodatkowe koszty, na które nie każdego stać. Budowa domu wymaga zatem sporo czasu i zaangażowania, ale w efekcie możesz mieć dom, który jest idealnie skrojony dla Ciebie i Twojej rodziny.
Remont starego domu czy budowa nowego – co lepsze?
Patrząc na przytoczone wyżej argumenty trudno jednoznacznie powiedzieć, czy lepiej zdecydować się na remont starego domu czy budowę nowego. Ostateczna decyzja zależy w dużej mierze od tego, co jest dla Ciebie priorytetem. Jeśli zależy Ci na lokalizacji i nie ma szans na zakup działki na tym terenie, to remont starego domu wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jeśli z kolei wolisz sam decydować o wszystkim i wiesz, że remont domu nie jest dla Ciebie, to zamiast kupować stary dom poszukaj miejsca, w którym będziesz mógł postawić coś nowego.
Jest też rozwiązanie pośrednie, przez wielu traktowane jako idealne. Jest to zakup nieruchomości, na której stoi stary dom, którego remont kompletnie się nie opłaca. Może to być waląca się ruina, którą lepiej wyburzyć i w tym miejscu wybudować coś od podstaw niż remontować istniejący budynek. Takie nieruchomości są jednak zwykle droższe od działek niezabudowanych. Jeśli jednak najważniejsza jest dla Ciebie lokalizacja i jesteś gotów za działkę zapłacić nieco więcej, a potem ponieść koszty wyburzenia, to zamiast kupować stary dom do remontu kup stary dom do wyburzenia, a potem postaw w tym miejscu nowy dom. Dzięki temu będziesz mieć swój nowy dom w wymarzonym miejscu, a zatem wszystkie Twoje marzenia zostaną spełnione.
Pomocne materiały: