Home Baza wiedzy Dom modułowy – czyli jak szybko zamieszkać u siebie

Dom modułowy – czyli jak szybko zamieszkać u siebie

Domy modułowe

Budowa domu metodą tradycyjną to przedsięwzięcie, które trwa co najmniej kilkanaście miesięcy. Są jednak metody, która sprawiają, że budowa domu może trwać o wiele krócej. To domy modułowe, o których warto wiedzieć nieco więcej.

Budowa domu modułowego – najważniejsze informacje

Domy modułowe to budynki, które nie są murowane od podstaw na działce, ale to domy prefabrykowane, które powstają w fabrykach. Tam montowane są całe elementy budynku czyli ściany wraz z drzwiami i oknami, a na budowę dom przyjeżdża w częściach, które następnie są montowane w całość na przygotowanych wcześniej fundamentach.

W zależności od zastosowanej technologii szkieletowej, rama ścian może być wykonana z drewna (domy szkieletowe) lub oparta na szkielecie stalowym, który jest wypełniony keramzytobetonem. Ściany działowe wykonywane są z płyt gipsowo-włóknowych, a instalacje są już rozprowadzone w ich wnętrzu.

Dom modułowy – zalety

Domy modułowe, szczególnie montowane w technologii szkieletowej, są bardzo popularne w krajach skandynawskich, ale ich popularność w Polsce również rośnie. Budowa domu szkieletowego trwa ok. 2-3 miesiące, co jest czasem kilkukrotnie niższym niż czas budowy domu murowanego. W dodatku dom buduje jedna ekipa, która na co dzień zajmuje się montażem domów modułowych, dzięki czemu możemy mieć większą pewność, że dom zostanie zbudowany profesjonalnie. Jedna ekipa to również brak konieczności koordynowania prac różnych fachowców, mniejsze ryzyko niekompetencji wykonawców oraz opóźnień z tym związanych.

Budowa domów z prefabrykatów betonowych czy szkieletowych nie wymaga również tak dużego zaangażowania od inwestora. Czas budowy jest krótki, więc doglądanie budowy trwa znacznie krócej, a liczba decyzji podejmowanych dopiero w trakcie budowy oraz problemów, które mogą pojawić się w jej trakcie, jest ograniczona do minimum.

Podczas budowy domu modułowego praktycznie nie ma przerw technologicznych, które występują przy budowie domu murowanego. Nie trzeba czekać na wyschnięcie stropu czy tynków, by przystąpić do kolejnych prac. Mniejsza jest też zależność od warunków atmosferycznych, które mogą znacznie opóźniać wykonanie prac w budynkach murowanych. Warto też dodać, że na placu budowy domu szkieletowego jest znacznie czyściej niż na budowie domu murowanego. Do montażu domu szkieletowego nie potrzeba piasku, betonu, czy pustaków, co znacznie ogranicza bałagan na placu budowy.

Wszystkie powyższe czynniki skracające czas budowy sprawiają, że można znacznie szybciej planować przeprowadzkę do nowego lokum. To nie tylko szybsza realizacja marzenia o własnym domu, ale również wymierne korzyści. Mają one znaczenie przede wszystkim dla tych, którzy wynajmują mieszkanie, a dzięki przeprowadzce na swoje mogą zmniejszyć wydatki z tym związane.

Dom modułowy – wady

Mimo tak wielu korzyści, domy prefabrykowane mają również swoje wady. Przede wszystkim są to gotowe domy modułowe, a zatem projekt domu nie może być indywidualny. Co prawda projekty domów szkieletowych dostępnych u danego producenta mogą ulegać niewielkim modyfikacjom, ale zwykle generuje to dodatkowe koszty, a zakres zmian nie może być zbyt duży. Trzeba jednak pamiętać, że każdy producent oferuje katalog projektów domów, zarówno z poddaszem użytkowym jak i parterowych, które możesz wybrać, dopasowując projekt domu do potrzeb i układu na swojej działce. Zawsze masz zatem wybór, który pozwoli Ci na budowę domu najlepszego dla Ciebie.

Drugą istotną wadą, która może zniechęcać do budowy domu modułowego, jest konieczność posiadania funduszy na gotowy dom. Zamawiając dom modułowy musisz mieć większość środków na dom, czyli znacznie trudniej będzie Ci rozłożyć płatność w czasie. W przypadku domu budowanego metodą tradycyjną, środki pieniężne są potrzebne etapami i w momencie rozpoczęcia budowy nie musisz mieć środków na wybudowanie domu w całości. Konieczność posiadania całej kwoty na dom modułowy może powodować trudności w jego zakupie na kredyt hipoteczny, gdyż ten jest wypłacany w transzach, po kolejnych etapach budowy. Banki bywają jednak elastyczne, więc zawsze warto zapytać, jak na budowę domu szkieletowego zapatrują się osoby oceniające wniosek kredytowy w banku, w którym zamierzasz brać kredyt.

Budowa domu szkieletowego – co jeszcze warto wiedzieć?

Wspomnieliśmy już, że gotowe domy modułowe powstają na bazie kilku projektów, a ich wielkość zwykle nie przekracza 120m2. Jeśli taka powierzchnia użytkowa jest dla Ciebie wystarczająca, to możesz brać pod uwagę dom szkieletowy. Jeśli marzysz o domu zdecydowanie większym, to dużo trudniej będzie Ci znaleźć dom szkieletowy, który będzie dla Ciebie interesujący.

Wiele osób planując budowę domu zastanawia się ile kosztuje wybudowanie domu o konstrukcji szkieletowej w porównaniu z domem murowanym. Koszt budowy domu modułowego jest zwykle nieco niższy od kosztów budowy domu murowanego, przy czym różnice te nie są bardzo duże. Korzyścią dodatkową może być wspomniana wcześniej szybkość budowy, dzięki której osoby mieszkające w wynajętym mieszkaniu mogą oszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jak widzisz budowa domów modułowych ma szereg zalet, dlatego warto rozważyć tę technologię do budowy swojego domu. Można zdecydować o tym już wcześniej, np. planując zakup działki pod budowę, ale również dopiero wtedy, gdy mając już działkę zaczniesz realnie przymierzać się do realizacji inwestycji. Przed podjęciem decyzji dobrze jest przejrzeć dostępne na rynku oferty producentów domów modułowych, porównać dostępne projekty domów, ceny oraz inne istotne elementy oferty. Mając przegląd dostępnych opcji będziesz mógł podjąć decyzję, która będzie pod każdym względem najkorzystniejsza dla Ciebie.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version