Home Baza wiedzy Kooperatywa mieszkaniowa – co warto o niej wiedzieć?

Kooperatywa mieszkaniowa – co warto o niej wiedzieć?

inwestycja mieszkaniowa

1 marca 2023 roku wchodzi w życie ustawa o kooperatywach mieszkaniowych, która pozwoli na prowadzenie inwestycji mieszkaniowej grupie jej przyszłych mieszkańców. To nowość w polskim prawodawstwie, więc warto poznać to rozwiązanie nieco bliżej.

Kooperatywa mieszkaniowa – co to jest?

Kooperatywa mieszkaniowa to grupa osób fizycznych (członkami kooperatywy mieszkaniowej nie mogą być przedsiębiorstwa), która zawiązuje ze sobą umowę w celu przeprowadzenia inwestycji dla zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Ustawodawca zastrzega, że w ramach inwestycji kooperatywy mieszkaniowej muszą powstać co najmniej 3 lokale mieszkalne i po wybudowaniu muszą one zostać zajęte przez członków kooperatywy.

W ramach zawartej kooperatywy mieszkaniowej można kupować działki pod inwestycje, budować budynki mieszkalne lub kupować istniejące budynki, a następnie przeprowadzać w nich remonty. Zgodnie z zamysłem wszyscy członkowie kooperatywy mieszkaniowej biorą czynny udział w całym procesie inwestycyjnym i mają wpływ na wszystkie decyzje podejmowane na każdym etapie powstawania inwestycji mieszkaniowej.

Odpowiedzialność członków kooperatywy mieszkaniowej działających w ramach zawartej umowy jest solidarna. Daje to większe bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne zarówno członkom kooperatywy, jak i podmiotom, które będą z nimi współpracować przy realizacji danej inwestycji mieszkaniowej.

Korzyści z działania w ramach kooperatywy mieszkaniowej

Wprowadzenie kooperatywy mieszkaniowej to kolejny krok rządzących w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych i zwiększenie szans na własne mieszkanie. Jednym z założeń jest umożliwienie kooperatywom realizowanie inwestycji mieszkaniowej na terenach aktualnie należących do gminnego zasobu nieruchomości. Gminy będą mogły oferować zakup tych gruntów z bonifikatą, dzięki czemu znacząco spadną koszty związane z inwestycją.

Kooperatywa mieszkaniowa będzie mogła występować do banku o kredyt hipoteczny jako jeden podmiot, a każdy z członków kooperatywy będzie występował jako współkredytobiorca solidarnie odpowiadający za zobowiązania.

Istotną korzyścią z wejścia w życie ustawy o kooperatywach mieszkaniowych ma być znaczące obniżenie kosztów uzyskania mieszkania. Członkowie kooperatywy mieszkaniowej będą mogli bowiem realizować inwestycję mieszkaniową przynajmniej częściowo własnymi siłami, co pozwoli im zaoszczędzić na kosztach wykonawstwa. W procesie inwestycyjnym nie będzie również uczestniczył deweloper, co również wpłynie znacząco na obniżenie kosztów uzyskania mieszkania. Szacuje się, że dzięki temu mieszkanie wybudowane w ramach kooperatywy mieszkaniowej będzie nawet do 30% tańsze od mieszkania kupowanego od dewelopera.

Ostatnią istotną zaletą budowania w ramach kooperatywy mieszkaniowej jest dostosowanie inwestycji mieszkaniowej do potrzeb i preferencji jej członków. Każdy z nich ma bowiem realny wpływ na wybór projektu, dostosowanie go do swoich potrzeb mieszkaniowych członków oraz technologie wykorzystane w trakcie inwestycji.

Kooperatywa mieszkaniowa to nowe rozwiązanie na polskim rynku, więc trudno przewidzieć, czy będzie się ono cieszyło dużym zainteresowaniem. Czas pokaże, czy znajdzie się wielu chętnych na prowadzenie inwestycji mieszkaniowej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych i czy kierunek wprowadzonych zmian był słuszny.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version