Home Architektura Eternit na dachu kupowanego domu – co robić?

Eternit na dachu kupowanego domu – co robić?

eternit a nieruchomości
Obraz Barry D

W latach 60. i 70. XX wieku eternit, zawierający szkodliwy azbest, był popularnym pokryciem dachowym. Wtedy nikt jeszcze nie wiedział o szkodliwości azbestu, dlatego masowo pokrywano dachy płytami eternitowymi. Wiele budynków gospodarczych i mieszkalnych nadal ma charakterystyczne faliste dachy, więc jeśli zdecydujesz się na taki zakup, to najlepiej będzie je wymienić. Zobacz, dlaczego eternit na dachu powinien zostać wymieniony i w jaki sposób należy to zrobić.

Eternit na dachu – dlaczego jest szkodliwy?

Eternit to materiał, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, ogniotrwały i jest świetnym izolatorem. Składa się on z mieszkanki cementu i azbestu, czyli minerału krzemianowego mającego postać włókien. Są one czterokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa, a wdychane pozostałą w układzie oddechowym, nieustannie go drażniąc. Są przyczyną pylicy azbestowej, która objawia się dusznościami i uporczywym kaszlem oraz znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na raka płuc.

Po odkryciu szkodliwości azbestu zakazano jego stosowania i produkcji, co w Polsce nastąpiło w 1998 roku. Od tego czasu nowe domy nie są więc pokrywane eternitem, ale nadal pozostaje wiele budynków, które mają nie tylko pokrycie dachowe z eternitu, ale również elewacje. Materiału tego używano bowiem nie tylko do produkcji płyt falistych stosowanych na dachach, ale robiono z niego również płyty azbestowe powszechnie stosowane jako wykończenie elewacji budynków. Zgodnie z przepisami unijnymi do 2032 roku musi on zniknąć ze wszystkich budynków w Polsce.

Usuwanie azbestu – jak się za to zabrać?

Warto wiedzieć, że szkodliwość eternitu ujawnia się podczas uszkadzania jego powierzchni. Dopóki płyty faliste pozostają nienaruszone, dopóty azbest nie jest niebezpieczny. Jeśli jednak powierzchnia eternitu zostałaby naruszona mechanicznie, np. podczas szorowania, cięcia czy wiercenia, to wówczas uwalniają się włókna azbestu, które w łatwy sposób dostają się do układu oddechowego. Zostają w nim już na zawsze, a skutki ich istnienia mogą zacząć dokuczać nawet dopiero po kilkudziesięciu latach.

W związku z powyższym zostały ściśle określone zasady, których należy przestrzegać podczas usuwania azbestu. Przede wszystkim nie wolno tego robić samodzielnie, gdyż zarówno usuwaniem azbestu, jak i jego utylizacją, musi zająć się profesjonalna firma, posiadająca odpowiednie pozwolenia. Nieprzestrzeganie tych przepisów wiąże się z ryzykiem kary grzywny wynoszącej nawet do 5000zł.

Jeśli zatem kupisz dom, którego pokrycie dachowe wykonane jest z eternitu, to najlepszym rozwiązaniem będzie jego usunięcie. Będzie to wymagało zatrudnienia specjalistycznej firmy, której pracownicy są przeszkoleni i podczas pracy stosują odpowiednie środki ochrony osobistej, by do minimum ograniczyć ryzyko kontaktu z azbestem. Zamawiając taką usługę koniecznie trzeba również zapytać o sposób utylizacji azbestu. Niektóre firmy oferuję wywiezienie płyt eternitowych na wysypisko odpadów niebezpiecznych, ale są również takie, które mają technologie pozwalające na unieszkodliwienie azbestu, co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Ile kosztuje usunięcie azbestu?

Na koszt usunięcia eternitu składa się kilka czynników. Pierwszym z nich jest wielkość dachu, który jest pokryty tym materiałem. Firmy zajmujące się usuwaniem azbestu zwykle stosują stawkę zależną od m2 pokrycia dachowego i wynosi ona kilkadziesiąt złotych za m2.

Drugim istotnym czynnikiem, który wynika bezpośrednio z pierwszego, jest waga usuniętego materiału. Im większa, tym większe koszty wywiezienia i utylizacji, ale można przyjąć, że koszt wywiezienia i utylizacji jednej tony eternitu to kilkaset złotych.

Ostatnim elementem, który wpływa na całkowity koszt operacji usuwania azbestu jest koszt nowego pokrycia dachowego. Rozpiętość cenowa w tym przypadku jest ogromna, a wybór szeroki, więc trudno tutaj podać konkretne widełki cenowe.

Finalnie koszt usunięcia azbestu i zakupu nowego pokrycia dachowego sięga co najmniej kilkunastu, a częściej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie są to małe koszty, dlatego warto wiedzieć, że w niektórych gminach można liczyć na dofinansowanie utylizacji azbestu, nawet do pełnej kwoty. W takiej sytuacji po stronie właściciela budynku pozostaje jedynie zakup nowego pokrycia dachowego. Nadal są to jednak spore koszty, dlatego kupując dom pokryty eternitem warto wziąć je pod uwagę.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version