Home Artykuły Podatek od sprzedaży mieszkania: najważniejsze informacje

Podatek od sprzedaży mieszkania: najważniejsze informacje

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż mieszkania lub domu skutkuje w wielu przypadkach koniecznością zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości. Obowiązek podatkowy, a także wysokość opłaty zależą jednak od kilku okoliczności. Sprawdź, czy dotyczy cię konieczność opłacenia podatku od nieruchomości i jaka jest jego wysokość, a także czy jest możliwość, aby uniknąć dodatkowych opłat.

Kto płaci podatek od sprzedaży mieszkania?

Sprzedaż nieruchomości lub jej części skutkuje co do zasady powstaniem po stronie dotychczasowego właściciela mieszkania obowiązku podatkowego. Inaczej jednak wygląda podatek od sprzedaży mieszkania kupionego na własność. Inaczej nalicza się opłaty związane ze sprzedażą nieruchomości nabytej w ramach spadku lub darowizny. Znaczenie ma też to, ile lat upłynęło między zakupem nieruchomości a jej sprzedażą. Jak dokładnie się to przedstawia?


Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

W przypadku gdy na sprzedaż wystawiona jest nieruchomość nabyta nie dawniej, niż przed pięcioma laty, zbywca zobowiązany jest uiścić opłatę w wysokości 19% kwoty dochodu ze sprzedaży (obliczanej jako różnica między ceną kupna a sprzedaży nieruchomości). Do ceny nabycia i zbycia można dołączyć dodatkowe opłaty związane z faktem kupna i sprzedaży. Np. opłaty notarialne, prowizję dla pośrednika czy koszty remontu. Warto pamiętać, że czas, który minął pomiędzy nabyciem, a sprzedażą mieszkania, oblicza się w latach podatkowych, a nie kalendarzowych (czyli upływa on z dniem 31 grudnia). Aby uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości, lepiej jest więc wstrzymać się ze sprzedażą do upłynięcia co najmniej pięciu lat. Zgodnie z ustawą o opodatkowaniu sprzedaż mieszkania po więcej niż pięciu latach nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.


Podatek od sprzedaży odziedziczonego mieszkania

Zapisy prawne regulujące konieczność opłacania podatku od sprzedaży mieszkania z darowizny lub nieruchomości otrzymanej w ramach spadku po zmarłym krewnym stanowią, iż obowiązek jego uiszczania dotyczy tylko tych osób, które decydują się na sprzedaż lokum wcześniej, niż przed upłynięciem 5 lat od momentu nabycia prawa do mieszkania przez spadkodawcę. Jeśli więc poprzedni właściciel mieszkania zakupił je wcześniej, spadkobierca może sprzedać nieruchomość nawet od razu po jej otrzymaniu. Bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat do skarbu państwa, a jeśli zmarła osoba nabyła mieszkanie np. 4 lata przed przekazaniem jej krewnemu w ramach darowizny lub spadku. Nowy właściciel musi odczekać już tylko rok, aby móc sprzedać nieruchomość bez konieczności zapłaty podatku od nieruchomości.


Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?

Najpewniejszym sposobem, aby nie być zobowiązanym do wniesienia 19% podatku od nieruchomości, jest wstrzymanie się ze sprzedażą mieszkania do upłynięcia okresu pięciu lat podatkowych od momentu jego nabycia przez właściciela lub spadkodawcę. Jeżeli nie jest to możliwe, warto postarać się o spełnienie warunków umożliwiających skorzystanie z ulgi podatkowej. Trzy lata po sprzedaży mieszkania można przeznaczyć całość nabytych w ten sposób środków na zakup nowego lokum, spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe albo rozbudowę, przebudowę bądź remont mieszkania. Podatek przy sprzedaży mieszkania nie jest wtedy należny. Jeśli na cele mieszkaniowe wyda się tylko część dochodu pochodzącego ze zbycia nieruchomości, podatek trzeba będzie zapłacić tylko od pozostałej kwoty. Należy pamiętać, że chęć skorzystania z ulgi musi zostać zgłoszona do urzędu skarbowego. Tylko w ten sposób unikniemy konieczności zapłaty 19% podatku od nieruchomości. Ze zwolnienia mogą skorzystać wyłącznie osoby niezwiązane zawodowo z rynkiem nieruchomości i nieprowadzące w tym zakresie działalności gospodarczej.


Pomocne Materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version