Home Baza wiedzy Jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania?

Jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania?

niezbędny zestaw dokumentów do sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż mieszkania to proces, który wymaga nie tylko dobrego przygotowania nieruchomości, ale również odpowiednich przygotowań formalnych. Warto o tym pomyśleć zanim znajdziesz klienta chętnego do zakupu, gdyż pozwoli to przyspieszyć finalizację transakcji. Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Ciebie listę dokumentów, które będą potrzebne do podpisania umowy sprzedaży mieszkania.

Sprzedaż mieszkania – najważniejsze formalności

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, do sprzedaży nieruchomości niezbędne jest podpisanie umowy w formie aktu notarialnego. Tylko wtedy umowa przenosząca własność mieszkania będzie ważna i będzie niosła za sobą skutki prawne. Często, np. gdy mieszkanie jest kupowane na kredyt, najpierw podpisuje się umowę przedwstępną, a dopiero później umowę sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego. Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego, ale zdecydowanie polecamy takie rozwiązanie, co szerzej wyjaśniliśmy w artykule „Czym się różni umowa przedwstępna notarialna od umowy cywilnoprawnej?„.

Przed podpisaniem umowy sprzedaży mieszkania notariusz poprosi o szereg dokumentów, które posłużą mu do przygotowania aktu notarialnego. Ich liczba i rodzaj zależą od tego, czy przedmiotem sprzedaży jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy też jest to pełna własność.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania – odrębna własność

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie stanowiące tzw. odrębną własność, to podstawowym dokumentem potrzebnym do jego sprzedaży jest numer księgi wieczystej. Niezbędne będą również takie dokumenty jak:

  • tytuł prawny do mieszkania w formie aktu notarialnego – umowa kupna, umowa darowizny, poświadczenie dziedziczenia, lub postanowienie sądu o nabycie spadku oraz dokumenty potwierdzające uregulowanie podatku od spadków i darowizn lub zaświadczenie o braku należności takiego podatku,
  • zaświadczenie o braku osób zameldowanych w mieszkaniu,
  • zaświadczenie o braku zaległości z tytułu opłat czynszowych i eksploatacyjnych ze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania – spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

W przypadku sprzedaży mieszkania, do którego posiadasz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lista dokumentów jest nieco inna. Jeśli masz założoną księgę wieczystą (nie ma takiego obowiązku), to numer księgi wieczystej będzie potrzebny notariuszowi.

Oprócz tego potrzebne będzie zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o przysługującym prawie do lokalu. Kolejne dokumenty będą identyczne jak w przypadku sprzedaży mieszkania stanowiącego odrębną własność, a więc Ci będą:

  • zaświadczenie o braku osób zameldowanych w mieszkaniu,
  • zaświadczenie o braku zaległości z tytułu opłat czynszowych i eksploatacyjnych ze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – jakie dokumenty?

W sytuacji, gdy planujesz sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym, to potrzebne będą Ci dodatkowe dokumenty z banku. Podstawą jest tzw. promesa czyli zaświadczenie wydane przez bank, który udzielił Ci kredytu, które potwierdza zgodę banku na wcześniejszą spłatę zadłużenia. Oprócz zgody dokument powinien zawierać informacje określające wysokość kwoty pozostałej do spłaty kredytu oraz zgodę banku na wykreślenie obciążenia z hipoteki po całkowitej spłacie kredytu.

Inne dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania

W niektórych sytuacjach potrzebne są również dokumenty dodatkowe, niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia transakcji sprzedaży nieruchomości. Mogą do nich należeć sytuacje związane z nieaktualną treścią księgi wieczystej spowodowanej np. zmianą stanu cywilnego właściciela, a co za tym idzie zmianą jego nazwiska. W takiej sytuacji należy przedstawić akt małżeństwa, który potwierdza tę zmianę.

W niektórych przypadkach potrzebne są również inne dokumenty, przy czym ze względu na wielość możliwości trudno je wszystkie tutaj wymienić. Przed przygotowaniem się do sprzedaży mieszkania proponujemy nawiązać kontakt z notariuszem i zapytać, jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży mieszkania w określonym przypadku. Warto zrobić to już podczas planowania sprzedaży nieruchomości, gdyż niektóre dokumenty potrzebne do sprzedaży np. z urzędu skarbowego czy ze spółdzielni mieszkaniowej, nie są dostępne od ręki i trzeba poczekać nawet kilka-kilkanaście dni na ich wydanie. Chcąc szybko i sprawnie przeprowadzić transakcję sprzedaży mieszkania warto się zatem dobrze do tego przygotować.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version