Home Baza wiedzy Mieszkania bezczynszowe – zalety i wady

Mieszkania bezczynszowe – zalety i wady

Mieszkania bezczynszowe

Przeglądając oferty mieszkań z pewnością natrafisz na ogłoszenia, w których oferowane są mieszkania bezczynszowe. Zwykle dotyczą one oferty mieszkań w niewielkich budynkach, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, a ich zakup często jest uważany za lepszy wybór niż zakup mieszkania czynszowego. Czy jednak faktycznie zakup mieszkania bezczynszowego to zawsze dobry pomysł? Zobaczmy jakie są zalety i wady mieszkań bezczynszowych.

Mieszkanie bezczynszowe – co to jest?

Mieszkanie bezczynszowe, jak sama nazwa wskazuje, to mieszkanie, którego właściciel nie musi płacić czynszu do wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej. Oznacza to, że koszty utrzymania mieszkania są związane z kosztami zużycia mediów, a nie ponosi on żadnych dodatkowych opłat związanych z utrzymaniem części wspólnych. Nie musi zatem co miesiąc płacić czynszu, w który wliczone jest sprzątanie, utrzymanie zielenie, odśnieżanie czy fundusz remontowy oraz innych opłat dotyczących utrzymania w należytym stanie całej nieruchomości i jej części wspólnych.

Brak czynszu nie oznacza jednak, że właściciele mieszkań bezczynszowych nie muszą dbać o czystość części wspólnych czy ponosić kosztów ich ogrzewania lub oświetlenia. Mogą dogadać się inaczej, np. ustalając dyżury, w ramach których każdy musi posprzątać klatkę schodową czy odśnieżyć chodnik koło domu. Nie ponoszą zatem kosztów tych zadań, ale muszą poświęcić swój czas, żeby nieruchomość była w należytym stanie. Natomiast koszty ogrzewania lub oświetlenia części wspólnych często rozliczają na podstawie otrzymanych rachunków, płacąc dokładnie tyle ile przypada na ich udział w częściach wspólnych nieruchomości.

Zalety mieszkań bezczynszowych

Wiedząc już czym są mieszkania bezczynszowe możemy powiedzieć jednoznacznie, że główną zaletą jest brak czynszu, co oznacza niższe miesięczne koszty utrzymania mieszkania. Oszczędności dają kilkaset złotych miesięcznie, co w skali roku oznacza oszczędność rzędu kilku tysięcy złotych.

Drugą ważną zaletą mieszkań bezczynszowych jest większy wpływ mieszkańców na to, co się dzieje w ich małym bloku. Każda decyzja dotycząca części wspólnych, jak np. malowanie klatki schodowej musi zostać zatwierdzona przez każdego z mieszkańców i nie liczy się tutaj zdanie większości. Jest to ogromną zaletą dla tych, którzy lubią brać sprawy w swoje ręce, ale może być niestety również wadą, gdy okaże się, że mieszkańcy nie mogą się dogadać pomiędzy sobą i jeden z nich będzie torpedował wszelkie pomysły pozostałych, uniemożliwiając im podjęcie działań zmierzających do poprawy stanu budynku.

Mieszkania bezczynszowe – największe wady

Mieszkanie bezczynszowe nie jest pozbawione wad, a oprócz tej wspomnianej wyżej, największą wadą jest konieczność wysupłania większej kwoty pieniędzy, gdy okaże się, że konieczny jest remont części wspólnych czyli np. malowanie klatki schodowej, remont dachu czy chodnika przed budynkiem. Koszt takiego remontu to zwykle wydatek co najmniej kilku, a częściej kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy, które trzeba wydać jednorazowo. Dla wielu osób jest to sytuacja trudna i prawdopodobnie dużo łatwiej byłoby im wpłacać kilkaset złotych miesięcznie na fundusz remontowy, niż jednorazowo wydać większą sumę pieniędzy.

Mieszkania bezczynszowe mogą sprawiać również problemy natury sąsiedzkiej, gdyż trzeba dogadać się w jaki sposób będzie utrzymywana czystość w częściach wspólnych. Można się zatem umówić na dyżury, co wymaga poświęcenia czasu, a można również zatrudnić zewnętrzną firmę sprzątającą, co z kolei generuje dodatkowe koszty. Każde z tych rozwiązań może generować konflikty, a ich rozwiązanie nie zawsze jest łatwe i przyjemne.

Problemem, z jakim mogą borykać się osoby posiadające mieszkania bezczynszowe, jest również konieczność zarządzania nieruchomością wspólną. W mieszkaniu zarządzanym przez spółdzielnię mieszkaniową czy wspólnotę, mieszkańcy w ramach opłat czynszowych nie muszą zajmować się organizacją utrzymania części wspólnych czy monitorowaniem stanu technicznego budynku, bo zatrudniony zarządca zrobi to za nich. W ramach swoich działań podejmuje również decyzje związane z kolejnością prac remontowych, przedstawiając ją właścicielom mieszkań do akceptacji, przy czym wystarczy większość głosów, by plan był realizowany. Właściciele mieszkania bezczynszowego nie mają komu zlecić tych zadań, a zatem albo sami mogą podjąć się organizacji zadań związanych z zarządzaniem nieruchomością, albo zaprzestać wykonywania jakichkolwiek prac remontowych w budynku, co doprowadzi do rychłego pogorszenia jego stanu technicznego.

Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe?

Mając obraz zalet i wad mieszkania bezczynszowego możemy spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe. Odpowiedź nie jest prosta i oczywista, bo to zależy, co jest dla nas ważniejsze. Jeśli chcemy obniżyć bieżące koszty utrzymania mieszkania, znamy przyszłych sąsiadów i wiemy, że nie będzie problemu, żeby się z nimi dogadać, a dodatkowo jesteśmy gotowi poświęcić swój czas na sprzątanie części wspólnych, koszenie trawników itp., to mieszkanie bezczynszowe jest warte uwagi.

Jeśli jednak od niższych kosztów utrzymania ważniejszy jest dla nas spokój i poczucie, że specjaliści czuwają nad stanem technicznym budynku oraz dbają o jego bieżące utrzymanie, to mieszkania bezczynszowe może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Jednym słowem mieszkanie bezczynszowe może, ale nie musi być dobrym rozwiązaniem, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto rozważyć wszystkie za i przeciw, dopasować je do swojej sytuacji życiowej, a dopiero potem podjąć decyzję czy kupić mieszkanie bezczynszowe.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version