Home Artykuły Pierwsze mieszkanie – kupić czy wynająć?

Pierwsze mieszkanie – kupić czy wynająć?

Młoda para - pierwsze mieszkanie

Dylemat: kupić czy wynająć to pytanie, które zadaje sobie w pewnym momencie niemal każdy z nas. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż wpływ na nią ma bardzo wiele różnych czynników. Przyjrzyjmy się co brać pod uwagę przy wyborze i sprawdźmy, kiedy warto zdecydować się na kupno mieszkania, a kiedy lepiej je wynająć.

Zakup mieszkania – dlaczego ludzie kupują na własność?

Potrzeba stabilizacji i statusu społecznego

Posiadanie własnego mieszkania jest dla wielu osób symbolem stabilizacji i statusu społecznego. Moment ten przychodzi dla każdego w innym momencie, ale faktem jest, że w pewnym wieku brak własnego lokum może być traktowany jako życiowa porażka. Nic zatem dziwnego, że zakup mieszkania bywa rozważany w kontekście konieczności życiowej i stabilizacji, a nie wynika z przesłanek ekonomicznych. W efekcie ludzie zaciągają kredyt hipoteczny wykorzystując do maksimum swoją zdolność kredytową, wszystkie oszczędności wykorzystując jako wkład własny. Przy niskich stopach procentowych i stabilnej sytuacji zawodowej jakoś radzą sobie z tak wysokim zobowiązaniem, ale jakiekolwiek zawirowania zawodowe, strata pracy na pewien okres wiążą się z trudnościami z terminową spłatą kredytu.

Nie wszyscy podejmują decyzję o zakupie mieszkania dlatego, że tak trzeba, ale dlatego, że potrzebują stabilizacji. Ten moment bardzo często wiąże się ze zmianą stanu cywilnego lub narodzinami dziecka. O ile młode małżeństwo w wynajmowanym mieszkaniu nie jest niczym niezwykłym, o tyle w momencie narodzin dziecka większość osób woli kupić mieszkanie na własność, gdyż wydaje im się, że to niezbędne, gdy zaczynają stanowić rodzinę. W praktyce bywa różnie, gdyż po kilku latach może się okazać, że mieszkanie jest za małe dla powiększającej się rodziny i przychodzi decyzja o poszukiwaniu innej nieruchomości wartej zakupu.

Lepiej płacić własny kredyt niż czynsz najmu

Bardzo często za decyzją o zakupie mieszkania na własność stoi przekonanie, że lepiej płacić raty kredytu za spłatę własnego mieszkania niż płacić komuś innemu i po kilku latach nic z tego nie mieć. Należy jednak mieć świadomość, że przy niskim poziomie stóp procentowych rata kredytu i czynsz najmu za mieszkanie są podobne, a czasem rata kredytu jest niższa niż ceny mieszkań na wynajem, ale nie wiadomo czy tak samo będzie w przyszłości, gdy stopy procentowe wzrosną.

Kupno mieszkania jako inwestycja

Niektórzy traktują zakup mieszkania jako inwestycję, słysząc wszędzie na około informacje o tym, że inwestowanie w nieruchomości to dobry pomysł. Ceny mieszkań w perspektywie wieloletniej rosną i z pewnością zakup mieszkania może być dobrą inwestycją, ale nie jest nią zakup mieszkania dla siebie. Celem inwestowania z definicji jest chęć pomnożenia kapitału, natomiast zakup nieruchomości na własne cele mieszkaniowe ma zaspokoić zupełnie inne potrzeby i wzrost wartości mieszkania w czasie jest daleko na liście priorytetów, które są brane pod uwagę przy zakupie mieszkania dla siebie.

Rosnące ceny mieszkań

Kupując własne mieszkanie wiele osób mówi, że ceny nieruchomości stale rosną, a zatem teraz jest najlepszy moment na dokonanie zakupu. Jest w tym sporo prawdy, ale należy obserwować nie tylko wieloletnie trendy w cen w nieruchomościach, ale również okresowe wahania, które mogą wynikać z nadmiernego popytu przy zbyt małej podaży i prowadzić do powstania bańki na rynku nieruchomości. W efekcie w pewnym momencie może nastąpić załamanie cen i mieszkania będą tańsze. Planując zakup mieszkania warto zatem być na bieżąco z sytuacją na rynku nieruchomości i nie dać się wciągnąć w owczy pęd zakupów, bo ceny rosną.

Wynajem mieszkania – dlaczego ludzie wynajmują mieszkania?

Na drugim biegunie rynku nieruchomości znajdują się osoby, które nie myślą o własnym mieszkaniu, ale decydują się na wynajem mieszkań. Sytuacja ta dla części z nich jest sytuacją przejściową, a powodów decyzji o wynajmie jest bardzo wiele.

Przeprowadzka do innego miasta

Bardzo często powodem wynajmu mieszkania są migracje pomiędzy miastami. Klasycznym przykładem jest wyjazd na studia do innego miasta czy praca z daleka od domu. Rzadko kiedy w takiej sytuacji ktoś decyduje się kupno własnego mieszkania, gdyż większość osób chce najpierw sprawdzić, czy nowe miasto będzie im odpowiadać na tyle, by zapuścić tam korzenie na dłużej.

Młody wiek i/lub poczucie wolności

Wielu najemców mieszkań to ludzie młodzi, którzy dopiero zaczynają życie na własny rachunek. Wynajem mieszkania jest dla nich pierwszym krokiem ku dorosłości, dużo łatwiejszym do wykonania niż kupno mieszkania, dlatego chętnie wybierają tę opcję z tego powodu. Często są to również ludzie, którzy nie chcą jeszcze na dłużej wiązać się z jednym miejscem i chcą mieć możliwość elastycznej zmiany miejsca zamieszkania w sytuacji życiowych zmian, takich jak zmiana pracy czy rozpoczęcie nowego związku.

Brak zdolności kredytowej lub wkładu własnego

W odróżnieniu od dwóch powyższych powodów wybieranych dobrowolnie i determinowanych wyłącznie kwestiami stylu życia, brak zdolności kredytowej i brak wkładu własnego to powód wynikający z przesłanek zewnętrznych. Brak zdolności kredytowej uniemożliwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego, w związku z czym jedyną drogą do mieszkania na swoim jest wynajem mieszkania. Osoby wynajmujące mieszkania z tego powodu traktują to jako stan przejściowy i starają się wszelkimi metodami zebrać pieniądze na wkład własny i kupić mieszkanie na własność.

Kupić czy wynająć mieszkanie – co lepsze?

Po przeanalizowaniu przytoczonych wyżej powodów widać wyraźnie, że motywacje, które kierują ludźmi przy podejmowaniu decyzji o tym, czy kupić własne mieszkanie czy może lepiej je wynająć, są bardzo różne. Nie można też powiedzieć, że któryś z tych motywów jest ważniejszy od innego, bo większość, poza brakiem wkładu własnego, który jest konieczny, gdy chcemy kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny, wynikają z potrzeb, celów i priorytetów konkretnej osoby. To, co jedna osoba uzna za najważniejsze czyli np. stabilizację, dla innej będzie sytuacją nieakceptowalną, gdyż będzie się czuła, jakby zabierano jej wolność. Jedno jest zatem pewne: odpowiedź na to, czy kupić mieszkanie czy może lepiej je wynająć należy podjąć patrząc przez pryzmat swojego życia, biorąc pod uwagę wymienione wyżej powody wynajmu i zakupu mieszkania.


Pomocne materiał:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version