Czytając opracowania dotyczące trendów i sytuacji na rynku nieruchomości bardzo często można spotkać się z terminem aglomeracja. Odmieniana jest ona na różne sposoby, dlatego warto bliżej poznać ten termin i sprawdzić, jak aglomeracje są powiązane z rynkiem nieruchomości.
Aglomeracja – co to jest?
Nazwa aglomeracja pochodzi od łacińskiego słowa agglomeratio oznaczającego nagromadzenie. Patrząc w kontekście urbanistycznym nie trudno się zatem domyślić, że to skupisko sąsiadujących ze sobą miast, miasteczek i wsi, które są ze sobą powiązane funkcjonalnie i infrastrukturalnie, przez co tworzą wspólny organizm. Aglomeracje charakteryzują się dużym zagęszczeniem ludności przebywającej na jej terenie okresowo (np. w ciągu dnia) lub na stałe.
Aglomeracje mogą się od siebie znacząco różnić w zależności od rodzaju jednostek, które się na nią składają. Według tego podziału możemy wyróżnić:
- aglomerację monocentryczną – z jednym dominującym ośrodkiem miejskim
- aglomerację policentryczną – z dwoma głównymi ośrodkami (bicentryczna) lub wieloma ośrodkami o podobnej ważności (konurbacja)
Na świecie możemy spotkać jeszcze megalopolis czyli bardzo rozległy, mocno zurbanizowany obszar, na który składa się wiele aglomeracji miejskich i nie można wskazać jednego dominującego.
Aglomeracje w Polsce
W Polsce znajduje się wiele aglomeracji miejskich, wśród których do najbardziej znanych należy aglomeracja warszawska, krakowska, poznańska czy wrocławska. Mamy w Polsce również konurbację górnośląską, która jest typowym przykładem aglomeracji policentrycznej, gdyż nie można wskazać miasta dominującego. Dużym ośrodkiem miejskim jest również Trójmiasto, które mimo nazwy sugerujące równorzędność trzech ośrodków miejskich, jest nazywane aglomeracją trójmiejską lub aglomeracją gdańską.
Patrząc na statystyki liczby mieszkańców w największych miastach w Polsce wydawać by się mogło, że największą liczebność ma aglomeracja warszawska. Nie jest to jednak zgodne z prawdą, gdyż najwięcej osób zamieszkuje konurbację górnośląską. Na jej terenie położonych jest 40 miast, a liczbę mieszkańców tej aglomeracji szacuje się nawet na ok. 4 mln. Aglomeracja warszawska liczy sobie ok. 3 mln mieszkańców, a zatem zdecydowanie mniej.
Aglomeracja, zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi zostać wyznaczona formalnie przez radę gminy w formie uchwały. W sytuacji, gdy tereny aglomeracji są położone w różnych gminach, to głos decyzyjny ma rada największego miasta. Zanim jednak dojdzie do uchwały, gminy zawierają porozumienie w sprawie chęci dołączenia do aglomeracji.
Aglomeracje – zalety i wady
Jak już wspomniano aglomeracje to obszary mocno zurbanizowane charakteryzujące się dużym zagęszczeniem ludności. Z ich rozwojem najczęściej idzie w parze rozwój infrastruktury drogowej, edukacyjnej czy handlowo-usługowej, co sprawia, że znalezienie pracy i możliwości rozwoju kariery zawodowej są zdecydowanie większe niż w małych ośrodkach miejskich czy na wsi. Dobra komunikacja z głównym ośrodkiem sprawia, że ludzie mogą mieszkać poza granicami dużego miasta, a jednocześnie korzystać z jego rozwiniętej infrastruktury.
W ostatnich latach, a szczególnie w okresie pandemii, wyraźnie zauważalny był wzrost liczby osób decydujących się na zamieszkanie w strefie podmiejskiej dużych miast. Dzięki temu mogli oni poprawić swoje warunki mieszkaniowe, zyskać choć niewielki kawałek własnego ogrodu, a jednocześnie nie musieli rezygnować z pracy w dużym mieście. Pozwala to po pracy odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku oraz cieszyć się kawą pitą na własnym tarasie. Jeśli dodamy do tego niższe ceny nieruchomości w miejscowościach położonych poza głównym ośrodkiem miejskim, to wydaje się, że mieszkanie w aglomeracji to rozwiązanie warte uwagi.
Pomocne materiały: