Home Analizy i raporty Gdzie kupić mieszkanie za granicą? Najciekawsze lokalizacje

Gdzie kupić mieszkanie za granicą? Najciekawsze lokalizacje

gdzie polacy kupują nieruchomości

Coraz więcej osób inwestujących w nieruchomości decyduje się na zakup mieszkania za granicą. Wielu wybiera apartamenty położone w miejscowościach wypoczynkowych w takich krajach jak Hiszpania, Bułgaria, Cypr czy Chorwacja. Zobaczmy, gdzie Polacy kupują mieszkania za granicą i z jakim wydatkiem się to wiąże.

Nieruchomości wakacyjne w Hiszpanii

Wśród krajów, w których Polacy kupują nieruchomości, na pierwszy plan wysuwa się zdecydowanie Hiszpania. W 2022 roku Polacy kupili tam prawie 3000 nieruchomości, czyli aż o 160% więcej niż w roku poprzednim.

Największą popularnością cieszy się wybrzeże Morza Śródziemnego oraz hiszpańskie wyspy, zarówno te położone na Morzu Śródziemnym, jak i na oceanie. Dużo mniejsze zainteresowanie wśród Polaków kupujących mieszkania w Hiszpanii wzbudza północne wybrzeże nad oceanem, podobnie jak środkowa część kraju.

Hiszpania jest dla Polaków atrakcyjna nie tylko ze względu na świetną pogodę gwarantującą udane wakacje, ale również ze względu na ceny nieruchomości. Średnia cena mieszkania w Hiszpanii wynosi ok. 2,5 tys. euro, co przy kursie ok. 4,5zł/euro daje kwotę 11 250zł/m2. Porównując ją ze średnimi cenami nieruchomości w największych miastach Polski, cena ta jest porównywalna lub nawet niższa. Mieszkania w Hiszpanii są zatem tak samo dostępne dla Polaków jak mieszkania w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Trójmieście, więc nie dziwi fakt, że wielu rodaków decyduje się na taki zakup. Oznacza to więc, że za ok. 700 tys. złotych można mieć apartament o powierzchni ok. 60m2 nad Morzem Śródziemnym, gdzie sezon wakacyjny jest znacznie dłuższy niż nad Bałtykiem.

Nieruchomości w Bułgarii

Drugim krajem, który już w trakcie pandemii przyciągał wielu Polaków, jest Bułgaria. Jednakże dopiero wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że rejon ten zyskał na popularności, a Polacy stali się najliczniejszą grupą obcokrajowców inwestujących na tym rynku. Wyprzedzili oni Rosjan, który po wybuchu wojny zaczęli masowo wyprzedawać swoje nieruchomości, a Polacy je wykupują.

Bułgaria przyciąga do siebie nie tylko pięknym położeniem nad Morzem Czarnym, piaszczystymi plażami czy łatwym i tanim połączeniem lotniczym z Polską. Kusi przede wszystkim niską ceną, gdyż ceny nieruchomości w Bułgarii są znacznie niższe niż w Polsce, a ich średnia cena wynosi ok. 580 euro/m2, co daje ok. 2700zł/m2. W nadmorskich kurortach ceny te są nieco wyższe, ale bez trudu można znaleźć oferty w Słonecznym Brzegu, gdzie apartament 72m2 położony w kompleksie wypoczynkowym za 69 tys. euro czyli niewiele ponad 300 tys. złotych.

Nieruchomości na Cyprze

Polacy kupują również nieruchomości na Cyprze, który kusi pięknymi widokami, świetną pogodą i korzystnymi stopami zwrotu z inwestycji. Przez lata był to kierunek rzadko odwiedzany przez Polaków, ale sektor turystyki w tym kraju szybko się rozwija, przez co rośnie zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości na Cyprze.

Na Cyprze największą grupę obcokrajowców inwestujących w nieruchomości stanowią Rosjanie, a wybuch wojny w Ukrainie wcale nie odebrał im palmy pierwszeństwa. Dużą grupę stanowią również obywatele Wielkiej Brytanii, którzy nie tylko kupują mieszkania na Cyprze, by przenieść się do tego kraju na emeryturę, ale również po to, by zapewnić sobie status rezydenta w Unii Europejskiej. Na Cyprze kupują też mieszkania obywatele Izraela, Libanu, Grecji, Niemiec oraz Polski. Polacy kupują nieruchomości na Cyprze raczej w celach inwestycyjnych, ale część z nich chce mieć w tym kraju drugi dom wakacyjny.

Planując zakup mieszkania na Cyprze południowym trzeba liczyć się z cenami podobnymi do cen nieruchomości w Hiszpanii. Oznacza to, że za apartament trzeba zapłacić co najmniej 140-180 tys. Euro. Natomiast Cypr Północny jest znacznie tańszy i tam można nabyć apartamenty nawet 4 razy taniej, co oznacza, że można kupić mieszkanie na Cyprze już za ok. 70 tys. Euro. Patrząc jednak na rozwój turystyki na Cyprze oraz rosnącą popularność tego kierunku należy przypuszczać, że ceny nieruchomości na Cyprze będą rosły, co oznacza, że ta inwestycja się opłaci.

Nieruchomości w Chorwacji

Polacy chętnie decydują się też na zakup nieruchomości w Chorwacji. Kraj ten od lat jest popularny wśród turystów planujących letni wypoczynek, a coraz więcej osób nie tylko chce tam spędzać wakacje, ale również decyduje się na zakup mieszkań. Największą popularnością cieszą się tereny nadmorskie, gdzie zakupioną nieruchomość można z zyskiem wynajmować turystom.

Średnie ceny nieruchomości w Chorwacji są zbliżone do średnich cen w Polsce, ale nieruchomości wakacyjne są nieco droższe. Za mieszkanie położone na wybrzeżu Adriatyku trzeba zapłacić ok. 3 tys. euro/m2 czyli ok. 14 tys. złotych. Cena ta jest porównywalna, a nawet nieco niższa od cen nieruchomości na polskim wybrzeżu, a sezon turystyczny znacznie dłuższy, co może przekładać się na lepszą stopę zwrotu. Gdy dodamy do tego wyższe wzrosty cen nieruchomości w Chorwacji niż w Polsce (od marca 2020 do marca 2021 wyniosła 9%, a w okresie 2014-2021 aż 56%*), to nie powinno dziwić, dlaczego Polacy tak chętnie decydują się na zakup mieszkania w Chorwacji.

Gdzie jeszcze Polacy kupują mieszkania za granicą?

Polacy kupują również nieruchomości w innych krajach Europy i poza nią, przy czym są to raczej zakupy na mniejszą skalę. Głównym hamulcem są ceny nieruchomości w krajach zachodnich, które są znacznie wyższe od cen na rodzimym podwórku. Średnie ceny nieruchomości we Francji i Austrii to prawie 4,5 tys. euro/m2, a w Wielkiej Brytanii ok. 4 tys. euro. Próg wejścia w taką inwestycję jest zatem dużo wyższy niż w wymienionych wyżej krajach, więc nie powinno dziwić, że zakup nieruchomości w tych rejonach nie jest tak popularny.

Warto również wspomnieć, że każdy z krajów, mimo członkostwa w Unii Europejskiej, ma swoje wymagania dotyczące zakupu nieruchomości przez cudzoziemców. Jedni wymagają posiadania konta bankowego, inni statusu rezydenta, a jeszcze inni są bardziej otwarci i umożliwiają obcokrajowcom zakup nieruchomości na kredyt. Rozważając zakup mieszkania za granicą warto zatem sprawdzić szczegółowo regulacje obowiązujące w danym kraju.

*dane Eurostat


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version