Najem mieszkań, z punktu widzenia właściciela, stał się jednym ze sposobów na budowanie dochodu pasywnego. Natomiast z punktu widzenia najemcy, jest to sposób na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych, jeśli nie chce lub z różnych powodów nie może sobie on pozwolić na zakup własnego M. Warto jednak wiedzieć, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, by uniknąć kłopotów w przyszłości.
Mieszkanie na wynajem
Pierwszym krokiem przed wynajmem mieszkania jest przygotowanie mieszkania do wynajmu. Warto zatem zastanowić się komu chcemy wynająć mieszkanie i czy będziemy je wynajmować z meblami czy bez nich. To kluczowe kwestie, które warto określić już na etapie formułowania ogłoszenia o wynajmie. Dzięki temu możemy jasno określić, że to mieszkanie dla rodziny, studentów czy osób pracujących. Jasno precyzując w ogłoszeniu komu chcemy, lub odwrotnie, komu nie chcemy wynająć mieszkania, unikniemy odbierania telefonów od osób, które nie pasują do naszej wizji najemcy.
Dobrze by było również przygotować odpowiedni opis nie tylko samego mieszkania, ale i jego najbliższego otoczenia. Dobrym pomysłem jest również zrobienie dobrych zdjęć, które zaprezentują mieszkanie na portalach ogłoszeniowych będących jednym z głównych miejsc, w którym najemcy poszukują mieszkań na wynajem.
Rozmowa z potencjalnym najemcą
Zanim zdecydujemy się na wynajęcie mieszkania warto porozmawiać chwilę dłużej z osobami, które wyraziły chęć najmu. Oczywiście taka rozmowa nie ma być przesłuchaniem, bo nie chodzi o to, by inwigilować przyszłego najemcę, ale o to, by wyczuć, czy osoba, z którą mamy do czynienia jest wiarygodna. Tutaj często może zadziałać nasza intuicja, która podpowie nam, że nasz rozmówca ma dobre zamiary lub pomoże nam wyczuć jakiś fałsz i spowoduje, że jednak nie zdecydujemy się wynająć mu mieszkania.
Umowa najmu mieszkania
Umowa najmu jest jedną z podstawowych i niezbędnych rzeczy, które będą gwarantować bezpieczny najem. Jeśli któraś ze stron transakcji nie chce takiej umowy podpisać, to powinna nam się zapalić czerwona lampka. Najem bez umowy może oznaczać jedynie kłopoty i z pewnością nie należy brnąć w taki układ.
W umowie najmu muszą być jasno określone strony umowy, przedmiot umowy oraz czynsz. To oczywiście tylko podstawy, bo warto umowę rozszerzyć o inne kwestie, takie jak okres trwania najmu, okres wypowiedzenia czy kwestie wzajemnych rozliczeń.
Warto w umowie najmu wyszczególnić, jakie opłaty związane z użytkowaniem mieszkania obciążają najemcę. Zwykle są to opłaty za zużycie mediów oraz opłaty do wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej. Dzięki jasno sformułowanym prawom i obowiązkom każdej ze stron nie powinno być kłopotów z odpowiedzialnością.
Z umowie najmu warto również wziąć pod uwagę kaucję. Jest to kwota, która ma pokryć ewentualne szkody powstałe w trakcie najmu. Nie może być ona zaliczona przez wynajmującego na poczet jakiejkolwiek płatności np. ostatniego czynszu, który najemca powinien zapłacić. Jest to kwota zabezpieczenia i dopiero po ustaniu okresu najmu jest ona rozliczana z najemcą.
W umowie najmu mogą być również zawarte ustalenia związane z okresem wypowiedzenia. Nie jest to jednak konieczne, gdyż w przypadku ich braku obowiązują terminy wynikające bezpośrednio z przepisów kodeksu cywilnego.
Protokół zdawczo – odbiorczy
Ostatnim krokiem po podpisaniu umowy najmu jest przekazanie najemcy kluczy do mieszkania. W tym momencie warto podpisać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, w którym będzie opisany aktualny stan mieszkania oraz jego wyposażenia oraz stan liczników mediów. Protokół ten musi być podpisany przez każdą ze stron.
Podobny protokół będzie spisywany na koniec najmu, gdy najemca będzie oddawał klucze do mieszkania. Jeśli stan mieszkania ulegnie znaczącemu pogorszeniu, który będzie wykraczał poza normalne zużycie, co zostanie wpisane w protokół, to wynajmujący będzie miał podstawę do tego, by rozliczyć te zniszczenia z kaucji, która została wpłacona przy podpisywaniu umowy najmu.
Pomocne Materiały: