Home Artykuły Kupno bliźniaka – na co zwrócić uwagę?

Kupno bliźniaka – na co zwrócić uwagę?

dom bliźniak poradnik
Ngọc Nghĩa Vũ

Planując zakup domu dla siebie wiele osób rozważa zakup domu w zabudowie bliźniaczej. Rozwiązanie to ma szereg plusów i minusów, zarówno gdy porównamy go do domu wolnostojącego, jak i do domu w zabudowie szeregowej. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę kupując dom w zabudowie bliźniaczej.

Zakup bliźniaka – najważniejsze zalety

Zakup połowy bliźniaka można porównać do rozwiązania salomonowego, jakim jest wybór pomiędzy domem wolnostojącym a segmentem w zabudowie szeregowej. Dom bliźniak jest tańszy od domu wolnostojącego w podobnej okolicy, na co spory wpływ na mniejsza powierzchnia działki. Jest jednak często bardziej przestronny niż segment w zabudowie szeregowej. Ponadto daje większą prywatność, gdyż z sąsiadem łączy go tylko jedna ściana. W dodatku bliźniaki budowane są zwykle na działkach większych niż segmenty, a osiedla bliźniaków nie są tak ciasne jak szeregówki, co również przemawia na ich korzyść.

Poza powyższymi zaletami warto wspomnieć również o kwestiach związanych z korzyściach wynikających ze współdzielenia jednej ze ścian. Dzięki temu do ogrzania zużywa się mniej energii niż w domu wolnostojącym, co obniża koszty eksploatacyjne.

Kupno bliźniaka – kwestie techniczne i prawne

Planując kupno bliźniaka warto wziąć pod uwagę nie tylko wyżej wymienione zalety, ale uważnie przyjrzeć się również zastosowanym rozwiązaniom technicznym. Kluczowa jest konstrukcja ściany pomiędzy budynkami, gdyż zależy od niej m.in. poziom hałasu słyszany od sąsiada z drugiej części domu. Najlepiej, by była do ściana podwójna, niezależna od fundamentów aż po dach, ze szczeliną dylatacyjną wypełnioną wełną mineralną. W ścianę wspólną nie powinny być wbudowane żadne instalacje wod.-kan. ani wentylacyjne, a jej szczytowa część musi być zaizolowana w sposób zapewniający bezpieczeństwo pożarowe.

Przy zakupie domu w zabudowie bliźniaczej warto również sprawdzić kwestie prawne dotyczące części wspólnych. Na wielu osiedlach domów w zabudowie bliźniaczej droga dojazdowa stanowi wspólną własność. Właściciele domów mają udział w drodze, co wymusza konieczność wspólnych ustaleń dotyczących kosztów związanych z jej utrzymaniem. Wyjątkiem są sytuacje, w których dom bliźniak ma bezpośredni wjazd z drogi publicznej. W takim przypadku właściciel najczęściej ma prawo wyłącznego korzystania z wjazdu prowadzącego do jego posesji.

Zakup bliźniaka – wady

Analizując kupno domu w zabudowie bliźniaczej należy wspomnieć również wadach tego typu budynku. Z pewnością największą dla niektórych może okazać się bliskość sąsiada, zwłaszcza jeśli okaże się on problematyczny. Nic zatem dziwnego, że chcąc uniknąć problemów, na zakup bliźniaka bardzo często decydują się osoby, które znają się z sąsiadami.

Nierzadko zdarza się, że bliźniaki kupowane są przez rodzeństwo, rodziców i dzieci czy bliskich przyjaciół. Dzięki temu ryzyko konfliktów sąsiedzkich jest znacznie ograniczone, gdyż wiemy, czego się możemy spodziewać po przyszłych sąsiadach. Wspólny zakup bliźniaka jest częsty na rynku pierwotnym, gdyż przy zakupie domu od dewelopera można wybrać jeden wspólny budynek. Nieco trudniejsze jest to na przy zakupie domu z drugiej ręki, bo rzadko się zdarza, by obie części bliźniaka były sprzedawane w tym samym czasie.

Pewnym problemem w przypadku domu w zabudowie bliźniaczej są również ograniczenia w ewentualnej przyszłej rozbudowie. W takim budynku powinna być zachowana symetria, a każda ingerencja w jedną część domu negatywnie odbija się na ogólnym wyglądzie budynku.

Podsumowując powyższe informacje dotyczące zakupu bliźniaka śmiało można stwierdzić, że to rozwiązanie, które może kusić dużą liczbą zalet. W wielu przypadkach znacznie przewyższają one ewentualne wady zakupu bliźniaka, więc trudno się dziwić, że w każdym większym mieście znajdziesz domy w zabudowie szeregowej od dewelopera.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version