Home Nieruchomości Agent nieruchomości – czy to zawód dla Ciebie?

Agent nieruchomości – czy to zawód dla Ciebie?

zawód pośrednika

Praca agenta nieruchomości bywa traktowana jako łatwa, a wysokość prowizji rozbudza wyobraźnię na temat miesięcznych przychodów agenta. Z tego powodu wiele osób chce spróbować swoich sił w tym zawodzie, gdyż uważa, że będą świetnymi pośrednikami. Zanim jednak zgłosisz się do najbliższego biura nieruchomości z pytaniem o pracę, zobacz, na czym polega praca agenta nieruchomości i jakie wymagania się z nią wiążą.

Agent nieruchomości – wymagania formalne

Przez wiele lat wykonywanie zawodu pośrednika nieruchomości wymagało posiadania licencji, którą można było otrzymać po ukończeniu specjalnego kursu i zdaniu niełatwego egzaminu państwowego. Ustawa deregulacyjna zniosła ten wymóg i aktualnie pośrednikiem może być każdy posiadający wykształcenie co najmniej średnie. Jedynym warunkiem koniecznym do spełnienia jest obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pośrednika, które chroni jego klientów w sytuacji ewentualnych błędów popełnionych przez agenta.

Mimo braku wymagań formalnych, wiele stowarzyszeń zrzeszających osoby wykonujące zawód agenta nieruchomości prowadzi swoje listy pośredników, którzy mogą się pochwalić odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Często warunkiem umieszczenia na tej liście jest czynne uczestnictwo w kursach i szkoleniach oraz przestrzeganie standardów pracy agenta nieruchomości opracowanych przez dane stowarzyszenie. Celem takiego działania jest troska o jak najwyższą jakość świadczonych usług i dobre imię agentów nieruchomości.

Obowiązki pośrednika nieruchomości

Pośrednictwo nieruchomości, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu pośredniczenie przy wynajmie lub sprzedaży nieruchomości czyli skojarzenie ze sobą dwóch stron transakcji. Zanim jednak dojdzie do finalnego podpisania umowy najmu lub sprzedaży nieruchomości, agent nieruchomości musi wykonać szereg czynności, które do tego doprowadzą. W zakres pracy agenta nieruchomości wchodzą zatem takie czynności jak:

  • pozyskiwanie nieruchomości na sprzedaż i wynajem,
  • sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości,
  • opracowywanie ofert do publikacji na portalach internetowych i w innych mediach,
  • prezentowanie ofert klientom zainteresowanym,
  • czynny udział w negocjacjach warunków transakcji,
  • doradzanie klientom na podstawie wiedzy na temat aktualnej sytuacji rynkowej oraz prognoz na przyszłość.

Cechy agenta nieruchomości

Patrząc na ramowy zakres obowiązków pośrednika nieruchomości łatwo zauważyć, że agent musi być osobą wszechstronną. Z jednej strony duża część jego pracy obejmuje kontakty z ludźmi, a więc przydatne będą zdolności interpersonalne i komunikacyjne, a z drugiej strony, agent nieruchomości powinien posiadać wiedzę z zakresu aktualnych przepisów prawa. Chodzi tu przede wszystkim o przepisy związane z obrotem nieruchomościami wynikające z odpowiednich ustaw i kodeksu cywilnego. Potrzebna wiedza zahacza też często o prawo budowlane, a nawet przepisy o ochronie zabytków. Bez nich rzetelne wykonywanie zawodu agenta będzie niemożliwe, dlatego osoba planująca zająć się pośrednictwem powinna zacząć od zgłębienia podstawowych przepisów.

Agent nieruchomości jest również w pewnym zakresie sprzedawcą. Musi więc znać przynajmniej podstawy marketingu i sprzedaży, dzięki którym będzie mu łatwiej docierać do potencjalnych klientów, a w efekcie skuteczniej sprzedawać.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Wiedząc już, jakie są wymagania formalne i osobowościowe związane z byciem pośrednikiem nieruchomości, czas powiedzieć o tym, jak wyglądają jego zarobki. Na tak zadane pytanie nasuwa się tylko jedna odpowiedź: to zależy ;). Zarobki agenta nieruchomości nie są bowiem stałe, a ich wysokość zależy przede wszystkim od jego skuteczności. Zwykle pensja pośrednika składa się z dwóch elementów: stałej podstawy oraz prowizji za finalizację transakcji. W niektórych miesiącach agent może zatem otrzymać wyłącznie podstawę, a w innych zarobi kilkakrotnie więcej.

Warto jednak pamiętać, że prowizja pośrednika nieruchomości to procent od kwoty transakcji. Inna będzie zatem jej wysokość, gdy agent pośredniczy w sprzedaży mieszkania za 500 tys. złotych, a inna, gdy sprzedaje dom za 3 mln zł. Inny jest również nakład pracy związany ze sprzedażą nieruchomości najbardziej typowych, a inny przy nieruchomościach z wyższej półki, które nie sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Można zatem powiedzieć, że prowizja pośrednika nieruchomości jest adekwatna do wysiłku, jaki włożył w znalezienie klienta i z pewnością nie można powiedzieć, że agent nieruchomości bierze pieniądze za nic.

Czy warto być pośrednikiem?

Wiedząc już czym się zajmują agenci nieruchomości możesz zastanowić się, czy bycie pośrednikiem w obrocie nieruchomościami jest dla Ciebie.

Jeśli na samą myśl o częstych rozmowach telefonicznych z nieznajomymi, spotkaniach wymagających small talku i byciu na bieżąco ze zmieniającym się prawem cierpnie Ci skóra, to będziesz źle się czuł w roli pośrednika.

Jeśli jednak lubisz pracę z ludźmi, umiesz z nimi rozmawiać i znajdować kompromisy w sytuacjach pozornie bez wyjścia, a jednocześnie dobrze się odnajdujesz w zawiłościach prawa polskiego, to możesz spróbować swoich sił w zawodzie agenta nieruchomości.

Na początku na pewno nie będzie łatwo, bo, jak pisaliśmy, to praca wymagająca wszechstronności, ale z każdym kolejnym spotkaniem i transakcją nabierzesz doświadczenia zawodowego, które w tej pracy jest szczególnie cenne. Każda nieruchomość to inna historia, ludzie i sytuacja prawna, która czasem może wymagać nietypowego rozwiązania. Dobrze jest wtedy mieć wsparcie doświadczonego kolegi z biura nieruchomości, który pomoże rozwikłać dany problem.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version