Inwestowanie na rynku nieruchomości może przyjmować bardzo różne formy. Jedni inwestują w mieszkania na wynajem, inni kupują grunty rolne, a jeszcze inni inwestują w nieruchomości komercyjne. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się również flipy. Jest to zjawisko stosunkowo nowe w Polsce, dlatego wyjaśnimy co kryje się pod pojęciem flip mieszkań.
House flipping czyli flip mieszkania – co to jest?
House fliping to jeden ze sposobów inwestowania w nieruchomości. Wywodzi się on ze Stanów Zjednoczonych, a w Polsce jest szerzej znane dopiero od kilku lat. Głównym założeniem przy robieniu flipa jest zakup mieszkania w okazyjnej cenie, podniesienie jego wartości, a następnie sprzedaż z zyskiem. Najczęstszą metodą podnoszenia wartości mieszkania jest jego remont, choć zdarzają się również flipy opierające się o zmianę układu funkcjonalnego wnętrza czyli np. wydzielenie dodatkowego pokoju czy podział dużego mieszkania na dwa mniejsze.
Jak wygląda house flipping od kuchni?
Flip mieszkania zawsze zaczyna się od znalezienia nieruchomości w okazyjnej cenie, sporo niższej od cen rynkowych. Osoby zajmujące się inwestowaniem we flipy wiedzą, że ogłoszenia znajdujące się na portalach ogłoszeniowych nie są odpowiednim źródłem nieruchomości na flip. Mieszkania, które ich interesują są bowiem zwykle tak atrakcyjne, że bardzo szybko znajdują nowych nabywców i nie trafiają nawet na portale. Zainteresowani inwestycjami tego rodzaju poszukują zatem nieruchomości innymi sposobami, m.in. współpracując z zaufanym pośrednikiem, który od razu przekaże im informację, gdy trafi do niego interesująca oferta nieruchomości.
Inwestor w nieruchomości decydujący się na flip mieszkania często nie patrzy na aktualny stan techniczny mieszkania, ale na potencjał, który się w nim kryje. Jest zatem gotowy kupić mieszkanie do generalnego remontu, pod warunkiem, że jest ono w atrakcyjnej cenie i jest w nim potencjał, który pozwoli mu poprzez remont znacząco podnieść wartość nieruchomości.
Po znalezieniu odpowiedniej nieruchomości wykonywany jest remont, który pozwala znacząco podnieść wartość mieszkania. Doświadczony inwestor powinien przeprowadzić go szybko i sprawnie, bo wie, że im szybciej mieszkanie będzie gotowe do sprzedaży, tym większy będzie zwrot z zainwestowanego kapitału. Zainwestowaną w zakup mieszkania kwotę będzie można wykorzystać na zakup kolejnego mieszkania na flip i w ten sposób w ciągu roku można osiągnąć bardzo atrakcyjne stopy zwrotu.
Profesjonalny flip mieszkania obejmuje również odpowiednie przygotowanie mieszkania na sprzedaż. Konieczny jest home staging czy profesjonalna sesja zdjęciowa, która pomaga jak najlepiej zaprezentować mieszkanie po remoncie. Dzięki temu mieszkanie zdecydowanie zyskuje w oczach potencjalnego nabywcy nieruchomości i często jest ono gotowy dokonać zakupu nieruchomości w cenie wyższej niż cena rynkowa.
Ile można zarobić robiąc flipy mieszkań?
Liczba fliperów stale rośnie, a znalezienie na portalach ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości do remontu graniczy niemal z cudem. Nic w tym dziwnego, bo house fliping pozwala zarobić co najmniej kilkanaście, a częściej kilkadziesiąt tysięcy złotych na jednym flipie. Wysokość zarobku zależy w dużej mierze od miasta, w którym się działa, gdyż często jest tak, że nominalny zarobek z jednej inwestycji jest porównywalny w Warszawie i w Białymstoku, bo koszty materiałów są niemal takie same, koszty robocizny są nieco wyższe w stolicy, ale cena mieszkania w Warszawie znacznie się różni od ceny mieszkania w Białymstoku. Jeśli zatem będziemy liczyć stopę zwrotu z inwestycji na flipie, to w mniejszych miastach będzie ona zdecydowanie wyższa. W dodatku zysk w postaci kilkudziesięciu tysięcy na flipie w jednym mieście będzie oznaczał szybkie pomnożenie kapitału na zakup kolejnego mieszkania na flip, a w innym będzie tylko ułamkiem jego ceny.
Czy łatwo jest robić flipy mieszkań?
Patrząc na zysk rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych niejedna osoba zastanawia się, czy łatwo jest zrobić flip mieszkania. Z pozoru wydaje się to niezbyt trudne, gdyż wystarczy znaleźć mieszkanie do remontu, przeprowadzić go w celu podniesienia wartości nieruchomości, a następnie sprzedać z zyskiem. Rzeczywistość nie jest jednak tak różowa, gdyż osoba decydująca się na flip mieszkania powinna być dobrze zaznajomiona z realiami i przepisami dotyczącymi rynku nieruchomości oraz mieć doświadczoną ekipę, która szybko i sprawnie wyremontuje kupione na flip mieszkanie. Ważne jest również odpowiednie zaplanowanie całego procesu oraz umiejętność szacowana kosztów i szans na sprzedaż mieszkania w cenie gwarantującej zysk na poziomie założonych tysięcy złotych.
Tu potrzebna jest nie tylko wiedza, ale i doświadczenie, bo nieraz słyszeliśmy od początkujących inwestorów o tym, że house flipping w ich wydaniu niestety nie zakończył się oczekiwanym zyskiem. Bardzo często przyczyną takiej sytuacji było niedoszacowanie kosztów remontu oraz zbyt wysoka cena zakupu mieszkania. W efekcie wyższe koszty remontu „zjadły” zysk, który miał się pojawić na końcu i flip w najlepszym razie kończył się brakiem straty.
Rozważając inwestycję w mieszkanie na flip trzeba mieć też świadomość, że house flipping to zajęcie wymagające sporego zaangażowania czasowego. Nie jest to zatem inwestycja dla osób cierpiących na deficyt czasowy, dla których lepszą opcją inwestowania na rynku nieruchomości może być zakup mieszkania na wynajem. Jeśli jednak ktoś dobrze porusza się w przepisach na rynku nieruchomości, nie przeraża go remont, który może być trudny oraz umie znajdywać prawdziwe okazje rynkowe, to dla niego zrobienie flipa może być doskonałą okazją, by zarobić kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych w ciągu 3-4 miesięcy. Wielu fliperów mając taką szansę zrezygnowało z innej pracy i zajęło się inwestowaniem we flipy na pełny etat.
Pomocne materiały: