Home Artykuły Fundusz mieszkań na wynajem – co warto o nim wiedzieć?

Fundusz mieszkań na wynajem – co warto o nim wiedzieć?

nieruchomości na najem długoterminowy

Od kilku lat słyszymy o różnych rządowych programach pomocowych funkcjonujących na rynku nieruchomości. Najbardziej znane to Rodzina na Swoim czy Pierwsze mieszkanie, które pomagają przy zakupie pierwszego mieszkania na własność. Na rynku nieruchomości funkcjonuje również rozwiązanie dla osób zainteresowanych najmem długoterminowym czyli Fundusz mieszkań na wynajem. Sprawdźmy, co to za program i kto może z niego skorzystać.

Fundusz mieszkań na wynajem – co to jest?

Fundusz mieszkań na wynajem to program, który nie jest programem rządowym, choć wiele osób tak uważa. To program finansowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i oparty na ustawie o funduszach inwestycyjnych. W założeniach programu jest stworzenie możliwości najmu mieszkania osobom, które szukają stabilizacji i zależy im na najmie długoterminowym.

Bank Gospodarstwa Krajowego, jako właściciel Funduszu, kupuje gotowe budynki mieszkalne, wykańcza je pod klucz, a następnie oferuje do najmu. Początkowo oferta była przeznaczona jedynie dla osób prywatnych, ale aktualnie mieszkania należące do Funduszu mogą wynajmować również firmy. Niezależnie jednak od tego, czy najmem mieszkań zainteresowana jest osoba prywatna czy firma, musi ona spełnić kryteria finansowe ustalone przez Fundusz. Nie są przewidziane żadne dopłaty rządowe do czynszu najmu.

Najem opiera się na umowie najmu instytucjonalnego z określonym czasem trwania, a oferta jest tak skonstruowana, by zachęcać do najmu długoterminowego, gdyż im dłuższy czas najmu, tym niższy czynsz. Oprócz czynszu najmu najemca musi ponosić opłaty eksploatacyjne, a więc czynsz administracyjny i opłaty za media. Mimo że umowa najmu jest zawiera na na czas określony, to może być ona rozwiązana w trybie natychmiastowym, jeśli najemca nie płaci czynszu lub rażąco narusza zasady użytkowania lokalu.

Jakie mieszkania można wynająć w ramach Funduszu mieszkań na wynajem?

Fundusz mieszkań na wynajem dysponuje ok. 2000 mieszkań w takich miastach jak: Poznań (tam były pierwsze mieszkania dostępne w ramach Funduszu), Wrocław, Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk Katowice oraz Łódź. W ofercie Funduszu mieszkań na wynajem są zarówno małe mieszkania dla studentów, jak i większe, dwu i trzypokojowe dla par i rodzin. Metraże wahają się od 20 kilku metrów kwadratowych do 120 i więcej.

Wszystkie mieszkania są wykończone, ze szczególną dbałością o kuchnię (umeblowaną i wyposażoną w sprzęt AGD) oraz łazienkę. Nie są jednak umeblowane, więc po stronie najemcy jest wyposażenie ich w meble dopasowane do potrzeb mieszkańców.

Czy warto wynająć mieszkanie w ramach Funduszu mieszkań?

Magnesem, który miał przyciągać najemców i zachęcić ich do wynajmu miały być ceny mieszkań na wynajem dostępnych w ramach Funduszu. W założeniach miały być one znacznie atrakcyjniejsze niż czynsze mieszkań oferowanych przez osoby prywatne. W praktyce bywa jednak z tym różnie, a różnica w cenie nie jest tak atrakcyjna, jak w początkowych założeniach. Za duży plus można jednak uznać korzystniejszą ofertę cenową, jeśli najemca zdecyduje się podpisać umowę na dłuższy okres.

Dużym plusem wynajmu od Funduszu jest na pewno większa stabilizacja niż w przypadku wynajmu mieszkań od prywatnego właściciela. Stały jest czynsz najmu przez cały okres i przy regularnym płaceniu i odpowiednim zachowaniu zasad miru domowego nie ma ryzyka, że wynajmujący wypowie umowę. To daj poczucie bezpieczeństwa i pozwala ograniczyć przeprowadzki.

Niektórzy za minus mogą uznać brak mebli w pokojach, przez co rozpoczęcie najmu wiąże się z koniecznością zakupu ich na własny koszt. W przypadku kawalerki nie będzie to raczej duży wydatek, ale gdy trzeba umeblować mieszkanie 3 lub 4 pokojowe, to nakłady będą spore. Po podsumowaniu kosztów umeblowania i czynszu najmu oraz porównaniu ich z kosztami wynajmu mieszkania od prywatnego właściciela może się okazać, że wynajem mieszkań od Funduszu wcale nie jest takie korzystne, jak się na początku wydawał. Zdecydowana większość mieszkań na wynajem oferowanych przez osoby prywatne, to mieszkania umeblowane, a zatem nie potrzebne są żadne dodatkowe nakłady przed zamieszkaniem.

Na konieczność umeblowania mieszkań na wynajem dostępnych w ramach Funduszu można spojrzeć jednak również jak na zaletę. Dzięki temu można bowiem dobrać meble do potrzeb przyszłych mieszkańców oraz dopasować je do swoich gustów.

Jak wynająć mieszkanie w ramach Funduszu?

Aktualna oferta mieszkań na wynajem dostępnych w ramach Funduszu znajduje się na stronie internetowej Funduszu. W wyszukiwarce można odfiltrować interesujące nas miasta, metraże i czynsz najmu. Każde dostępne mieszkanie jest szczegółowo opisane, a ofercie dostępny jest jego plan i zdjęcia. Jeśli któreś z mieszkań przypadnie Ci do gustu, to możesz skontaktować się poprzez formularz kontaktowy na stronie lub zadzwonić na ogólnopolską infolinię Funduszu. W biurze obsługi zostaniesz poinformowany o możliwości obejrzenia lokalu i dalszych krokach, które musisz podjąć, żeby zostać jego najemcą.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version