Wynajem mieszkania w ramach najmu prywatnego powoduje obowiązek rozliczania się z fiskusem. Sprawdźmy, jak rozliczyć prywatny najem mieszkania za 2021 rok i jakie zmiany w rozliczeniach wprowadza Polski Ład.
Podatek od wynajmu mieszkania – rozliczenie za 2021 rok
Do tej pory, czyli przed wprowadzeniem Polskiego Ładu, osoba wynajmująca mieszkanie mogła wybrać sposób rozliczenia przychodów z najmu prywatnego. Mogła ona stosować ryczałt ewidencjonowany od przychodów z najmu lub zdecydować się na rozliczenie najmu mieszkania na zasadach ogólnych. Wybór ten wpływał nie tylko na sposób rozliczania najmu, ale również na termin, w którym należy złożyć deklarację podatkową.
Zgodnie z przepisami podatkowymi osoby rozliczające się ryczałtem mają obowiązek złożyć PIT- 28 za 2021 rok do końca lutego 2022 roku. Natomiast osoby rozliczające się z fiskusem na zasadach ogólnych mają więcej czasu i mogą złożyć deklarację podatkową do 2 maja 2022. Dochody z najmu prywatnego wykazują oni na deklaracji podatkowej PIT-36, na której wpisują również dochody z innych źródeł np. z umowy o pracę czy z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.
Najem prywatny w 2022 roku – jak się rozliczać?
Polski Ład wprowadza nowe regulacje dotyczące rozliczania najmu mieszkania prywatnego i likwiduje możliwość rozliczania dochodów najmu na zasadach ogólnych. Zgodnie z nowymi przepisami najem prywatny będzie można rozliczać jedynie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Taki stan prawny będzie obowiązywał jednak dopiero od stycznia 2023 roku, a na rok 2022 ustawodawca przewidział przepisy przejściowe. Dzięki nim w 2022 roku będzie jeszcze można dokonać wyboru formy opodatkowania dochodów z najmu prywatnego. Z możliwości tej będą mogli skorzystać zarówno podatnicy, którzy wcześniej osiągali przychody z najmu prywatnego, niezależnie czy rozliczali się na zasadach ogólnych, czy też w formie ryczałtu, jak i osoby, które pierwsze przychody z najmu osiągną w roku 2022.
Przy wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu obowiązują stawki podatku w wysokości 8,5% przychodów z najmu (do wys. 100 tys. złotych) i 12,5% przychodów z najmu od nadwyżki ponad kwotę 100 tys. złotych. Podatnik wybierający tę formę opodatkowaniu ma obowiązek opłacać ryczałt w ciągu roku podatkowego.
Jeśli podatnik wybierze formę opodatkowaniu na zasadach ogólnych, to obowiązują go stawki i skala podatkowa obowiązująca w 2022 roku (wyższa kwota wolna od podatku, brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej). Podatnik taki nie ma jednak obowiązku odprowadzania zaliczki podatku dochodowego w ciągu roku.
Istotną dla wielu podatników czerpiących dochody z wynajmu mieszkania jest informacja dotycząca możliwości rozliczania amortyzacji. Z aktualnych przepisów wynika, że osoby, które nabyły wynajmowane mieszkania przed 1 stycznia 2022 roku i rozliczają się na zasadach ogólnych nadal mogą rozliczać odpisy amortyzacyjne. Natomiast osoby, które wybierają w 2022 roku rozliczanie najmu na zasadach ogólnych, ale mieszkanie zostało kupione dopiero w 2022 roku nie mają możliwości rozliczania odpisów amortyzacyjnych.
Wybór sposobu rozliczania najmu w 2022 roku
Podatnik, który zaczyna osiągać przychody z najmu mieszkania w 2022 roku nie ma obowiązku informowania urzędu skarbowego o wybranej formie opodatkowania. Równoznaczne z dokonaniem ryczałtowej formy opodatkowania będzie dokonanie pierwszej wpłaty podatku, którą należy wykonać do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przychód został osiągnięty. Jeśli zatem pierwszy przychód z najmu został uzyskany w lutym 2022 roku, to podatnik decydując się na ryczałt musi wpłacić podatek do 20. marca 2022 roku.
Podatnik decydujący się na rozliczenie przychodów z najmu formie ryczałtu nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów. Może również wybrać kwartalną formę rozliczania podatku, przy czym jest to możliwe tylko wtedy, gdy w 2022 roku zaczyna osiągać przychody z najmu lub osiągał je już wcześniej, ale w roku 2021 nie przekroczyły one kwoty 918 820 zł czyli równowartości 200 tys. Euro. Wybór kwartalnego sposobu rozliczania się z fiskusem należy zgłosić do właściwego urzędu skarbowego.
Pomocne materiały: