Rozpoczynając poszukiwania mieszkania dla siebie wiele osób czyta rozmaite poradniki na temat tego, jak bezpiecznie kupić mieszkanie. W każdym z nich znajduje się informacja na temat księgi wieczystej, którą koniecznie trzeba sprawdzić przed zakupem. Co jednak zrobić, gdy interesujące Cię mieszkanie nie ma księgi wieczystej? Czy to zgodne z prawem? Czy można bezpiecznie kupić mieszkanie bez księgi wieczystej? Wszystkiego dowiesz się z naszego dzisiejszego posta.
Czy każde mieszkanie ma księgę wieczystą?
Jak zapewne wiesz, księga wieczysta to podstawowy dokument pozwalający zweryfikować stan prawny nieruchomości. W księdze wieczystej znajdują się informacje na temat danej nieruchomości, jej właściciela, praw i ograniczeń związanych z własnością oraz wszelkich obciążeń. Dzięki temu możesz szybko sprawdzić, czy zakup mieszkania będzie bezpieczny i będziesz mógł spać spokojnie. Na rynku nieruchomości są jednak mieszkania bez księgi wieczystej i jest to stan zgodny z prawem. Mogą być one przedmiotem obrotu, a brak księgi wieczystej może mieć różne przyczyny.
Brak księgi wieczystej to sytuacja zupełnie naturalna, gdy kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym. Przed podpisaniem umowy przenoszącej własność jest ono bowiem częścią większego budynku i dopiero w umowie notarialnej zamieszcza się wpis dotyczący złożenia stosownego wniosku o wydzielenie odrębnej księgi wieczystej dla mieszkania.
W obrocie na rynku nieruchomości znajdują się jednak również inne mieszkania, które nie mają księgi wieczystej. Księgi wieczystej nie mają zwykle mieszkania, do których przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Właściciele takich mieszkań mogą, ale nie muszą składać wniosku o założenie księgi wieczystej, a powodem jej braku może być zwyczajne zaniedbanie lub dodatkowe koszty, które trzeba ponieść. Z punktu widzenia prawa nie ma bowiem przeszkód założenia księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a jeśli grunt pod budynkiem został wykupiony, to zwykle nie ma również przeszkód do przekształcenia tego prawa w prawo własności, czego efektem jest założenie księgi wieczystej dla lokalu mieszkalnego.
Mieszkanie bez księgi wieczystej – jak je sprawdzić?
Jeśli mieszkanie nie ma księgi wieczystej, to znacznie trudniej będzie zweryfikować jego stan prawny. Do tego celu potrzebne będą dokumenty potwierdzające własność mieszkania takie jak:
- akt notarialny uprawniającego właściciela do korzystania z lokalu;
- decyzję administracyjną przyznającą prawo własności;
- postanowienie sądu lub notariusza w kwestii nabycia lub darowizny;
- zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o prawie do spółdzielczej własności.
Gdy zapoznasz się z taką dokumentacją nieruchomości i nie widzisz rozbieżności pomiędzy tymi dokumentami, to możesz bezpiecznie kupić mieszkanie bez księgi wieczystej.
Mieszkanie bez księgi wieczystej na kredyt – czy to możliwe?
Wiele pytań rodzi również zakup mieszkania bez księgi wieczystej na kredyt hipoteczny. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest bowiem mieszkanie, a odpowiedni wpis w księdze wieczystej jest widocznym znakiem takiego obciążenia. Nie znaczy to jednak, że w przypadku braku księgi wieczystej nie można uzyskać kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, ale jest to znacznie utrudnione. Bank może bowiem żądać większej liczby dokumentów i dłużej może trwać ich weryfikacja, co przesunie w czasie rozpatrzenie wniosku kredytowego. Dodatkowo bank będzie również wymagać, by akt notarialny zawierał wniosek o założenie księgi wieczystej. Jeśli takiej możliwości nie ma (z różnych względów), to niestety musisz liczyć się z tym, że bank raczej nie udzieli Ci kredytu hipotecznego na zakup mieszkania bez księgi wieczystej, dla którego jej założenie jest niemożliwe.
Jak widzisz zakup mieszkania bez księgi wieczystej jest możliwy, nawet na kredyt hipoteczny i może być bezpieczny. Bezpieczeństwo transakcji zależy jednak od tego, czy wszystkie dokumenty zostały należycie zweryfikowane, więc jeśli nie masz wystarczającej wiedzy na ten temat, to skorzystaj z fachowego wsparcia specjalistów, którzy mają do czynienia z takimi sprawami na co dzień.
Pomocne materiały: