Przyszedł w końcu ten czas, w którym chcesz, by marzenie o własnym M stało się faktem. Zanim to jednak nastąpi, musisz podjąć mnóstwo decyzji, a jedną z pierwszych jest to, czy wybrać rynek wtórny czy pierwotny. Oto nasze podpowiedzi, które pozwolą Ci wytypować opcję najlepszą dla Ciebie
Rynek pierwotny i rynek wtórny – czym się różnią?
Rynek pierwotny to rynek mieszkań i domów oferowanych przez deweloperów. Są to mieszkania nowe, najczęściej oddawane w stanie deweloperskim czyli gotowe do wykończenia. Często musisz podjąć decyzję o ich zakupie jeszcze na etapie tzw. dziury w ziemi – czyli w momencie, gdy deweloper dopiero zaczął budowę. Nie możesz się zatem przejść po mieszkaniu i na tej podstawie zdecydować, czy podoba Ci się jego układ.
Natomiast rynek wtórny to rynek mieszkań z tzw. drugiej ręki. Są to najczęściej mieszkania sprzedawane przez zwykłych zjadaczy chleba, którzy w nich już jakiś czas mieszkali. Zwykle są to mieszkania wykończone, czasem do remontu, choć i wśród nich zdarzają się mieszkania w stanie deweloperskim. Stanowią one jednak ułamek procenta oferty mieszkań z rynku wtórnego. Wybierając mieszkanie na rynku wtórnym możesz je obejrzeć, pochodzić po nim i na tej podstawie zdecydować – czy podoba Ci się jego układ.
Zakup mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym różni się również opłatami przy zakupie. Kupując mieszkanie od dewelopera płacisz cenę mieszkania, w którą wliczony jest podatek VAT. Natomiast w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym jako kupujący jesteś zobowiązany uiścić 2% podatek od czynności cywilno-prawnych (tzw. PCC). Warto to wiedzieć porównując ceny mieszkań, bo 2% od każdych 100 tys. zł to dodatkowy koszt podatkowy w wysokości 2 000 zł. Przy mieszkaniu wartym kilkaset tysięcy robi już konkretną sumę.
Wady i zalety rynku pierwotnego
Wiele osób odpowiadając na pytanie dlaczego rynek pierwotny, mówi, że dzięki takiej decyzji mogły dopasować mieszkanie do swoich potrzeb. Kupując mieszkanie od dewelopera, zwłaszcza na wczesnym etapie budowy, można ingerować w układ ścianek działowych w mieszkaniu. Pozwala to nabyć mieszkanie lepiej dopasowane do naszych potrzeb, a potem wykończyć je zgodnie z własnym gustem.
Niestety często decyzja o zakupie mieszkania od dewelopera wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na mieszkanie. Aktualne dane mówią o nawet 2 letnim czasie czekania. Zakup mieszkania na nowym osiedlu może się również wiązać z niewystarczającą infrastrukturą w okolicy. Jeśli jest to rejon, w którym są same nowe bloki, to często trzeba czekać na pojawienie się placówek handlowych, edukacyjnych czy komunikacji zbiorowej.
Rynek wtórny – czy warto?
Jedną z cech, które znacząco odróżnia zakup mieszkań na rynku wtórnym od tych od dewelopera, jest czas. Na rynku wtórnym możemy bez kłopotu znaleźć mieszkania wykończone pod klucz, w których można zamieszkać od razu po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Może nie będą one wykończone idealnie zgodnie z naszym gustem, ale za to będziemy mogli w nich zamieszkać od razu, co dla wielu osób ma spore znaczenie.
Istotny może być również fakt, że zwykle mieszkania z rynku wtórnego są w okolicy już zagospodarowanej. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkań na osiedlach rodem z PRLu. Możemy się spodziewać świetnej infrastruktury handlowej, edukacyjnej, ze sporą ilością terenów zielonych oraz rozwiniętej komunikacji. Może mieszkanie będzie w bloku bez windy, a jego układ będzie wymagał pewnych zmian, ale lokalizacja i otoczenie mogą mieć w niektórych przypadkach kluczowe znaczenie.
Biorąc pod uwagę specyfikę każdego z rynków trudno jednoznacznie powiedzieć czy wybrać rynek pierwotny czy wtórny. Każdy ma swoje plusy i minusy, a to, co dla jednych będzie priorytetem, dla innych będzie miało marginalne znaczenie. Warto jednak zrobić na własny użytek taką analizę plusów i minusów. Dopiero na tej podstawie podjąć decyzję, czy kupić mieszkanie od dewelopera czy może jednak z rynku wtórnego.
Pomocne Materiały: