Home Baza wiedzy Mieszkanie dla studenta czyli jakie?

Mieszkanie dla studenta czyli jakie?

mieszkanie dla studentów

Rynek nieruchomości przeznaczonych do wynajmu rozwija się i zmienia, a ostatnie pandemiczne lata miały w tym niemały udział. Na rynku nadal jednak funkcjonują nieruchomości określane jako mieszkania dla studentów. Zobaczmy, co kryje się pod tym hasłem i jakie zmiany nastąpiły w ostatnim czasie.

Czy mieszkanie dla studenta musi być tanie i rodem z PRLu?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat status i wymagania studentów w Polsce znacznie się zmieniły. Współczesny student ma znacznie możliwości finansowe, a co za tym idzie również wymagania dotyczące standardu mieszkania, w jakim będzie mieszkał. Miejsce w akademiku, który lata świetności ma już często za sobą, nie jest już dla niego marzeniem, gdyż woli zamieszkać w oddzielnym mieszkaniu. Studenci młodszych lat mogą decydować się na wynajem pokoju przy starszej osobie albo wspólny wynajem mieszkania wraz ze znajomymi pochodzącymi z tej samej miejscowości. Dzięki temu start w nowym miejscu jest dla nich łatwiejszy, bo mają bratnią duszę w wynajmowanym mieszkaniu.

Przy wyborze mieszkania znaczenie ma jednak już nie tylko niska cena najmu i lokalizacja w pobliżu uczelni, ale również jego standard. Przez wiele lat mieszkania studenckie miały niski standard, gdyż najemcom bardzo często zależało przede wszystkim na swobodzie i cenie, jaką dawał wynajem mieszkania, a wyposażenie wnętrza rodem z PRLu nie było problemem. W ostatnim czasie jednak to się zmieniło, w czym pandemia miała swój niemały udział. Dzięki zmniejszonemu popytowi na wynajem mieszkań wielu właścicieli na własnej skórze się przekonało, że warto podnieść standard mieszkania. Najemcy mieli bowiem większy wybór mieszkań i w podobnej cenie bez trudu mogli znaleźć mieszkanie w lepszym standardzie.

Wyposażenie i wielkość mieszkania dla studentów

Zwiększenie się wymagań dotyczących standardu wynajmowanych przez studentów mieszkań nie zmieniło jednak znacząco wymagań dotyczących ich wyposażenia. Nadal za najważniejsze wyposażenie mieszkania dla studenta uznaje się wygodne łóżko, biurko oraz szafę i/lub komodę do przechowywania rzeczy. Niezbędny jest dobry internet, bez którego studenci nie wyobrażają sobie życia, a znacznie mniejsze znaczenie ma tv, bo to pokolenie, dla którego może ona nie istnieć.

Zmieniła się też wielkość mieszkań dla studentów. Przez lata najpopularniejsze były mieszkania duże, 3-4 pokojowe, wynajmowane na pokoje. W każdym pokoju, w zależności od ich wielkości, mieszkało od 1-3 studentów, co pozwalało znacząco obniżać koszty wynajmu. Poranne kolejki do łazienki czy ciasnota w kuchni nie była jednak łatwa do zniesienia. W związku z powyższym, coraz więcej studentów decyduje się na wynajem mieszkania mniejszego, maksymalnie 2 pokojowego, a nawet kawalerki. Nic zatem dziwnego, że mikrokawalerki cieszą się takim zainteresowaniem, gdyż wprost idealnie nadają się na mieszkanie dla studenta. Łazienka i kuchnia przeznaczone do wyłącznego użytku oraz własny kąt do spania i nauki wystarczają, by współczesny student uznał mieszkanie za komfortowe.

Wynajem mieszkania dla studentów – czy warto?

Patrząc na rosnące wymagania studentów dotyczące mieszkań na wynajem sprawiają, że właściciele mieszkań coraz częściej zastanawiają się, czy warto wynajmować im mieszkania. Brać studencka nie cieszy się bowiem dobrą opinią wśród wynajmujących, ale nie wiadomo na ile jest to urban legend, a na ile wiarygodna opinia poparta faktami. Głośne imprezy, zagęszczenie mieszkańców czy niszczenie sprzętów to raczej rzadkość niż standard wśród studentów. Niestety ze stereotypami bardzo trudno jest walczyć, a niechlubne wyjątki o zniszczeniach spowodowanych przez studentów zasłyszane wśród znajomych nie ułatwiają zmiany takiego wizerunku. Nie warto się jednak z góry uprzedzać do studentów, którzy chcą wynająć oferowane mieszkanie, lecz spotkać się i pokazać mieszkanie. Podczas spotkania trzeba uważnie słuchać i zaufać intuicji, która najlepiej podpowie, czy warto wynająć mieszkanie tej osobie, niezależnie od tego, czy jest to student, osoba pracująca czy może rodzina z dziećmi.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version