Home Nieruchomości Podatek od deszczu 2021 – kto i ile zapłaci?

Podatek od deszczu 2021 – kto i ile zapłaci?

Podatek od deszcze - co to jest i kto płaci?

Podatek od deszczu to jeden z podatków, który już obowiązuje, ale nowelizacja przepisów sprawi, że będzie on dotyczył dużo większej liczby osób. W 2021 roku zmiany są procedowane, a prawdopodobne wejście ich w życie planowane jest na styczeń 2022 roku. Zobaczmy, czym jest podatek od deszczu, kogo obejmą zmiany i jaka będzie wysokość zobowiązań podatkowych.

Podatek od deszczu – co to jest?

Podatek od deszczu to opłata z tytułu utraconej retencji. Obowiązuje ona na podstawie przepisów prawa wodnego i już teraz dotyczy niektórych właścicieli nieruchomości, którzy na swoich terenach mają za mało terenów zielonych. Zbyt duża ilość betonu wokół posesji oznacza, że wody opadowe zamiast wnikać w głąb ziemi, trafiają do kanalizacji deszczowej.

Aktualnie podatek do deszczu dotyczy właścicieli posesji o powierzchni powyżej 3500m2, których ponad 70% nieruchomości ma powierzchnię, która nie należy do powierzchni biologicznie czynnej. Biorąc to pod uwagę można powiedzieć, że aktualne przepisy obejmują opłatą od deszczu głównie właścicieli dużych obiektów handlowych i przemysłowych.

Wysokość opłat zależy od tego, czy na działce zainstalowany jest system pozwalający na retencję wód opadowych. Jeśli na nieruchomości zainstalowane jest urządzenie do retencjonowania wody o pojemności powyżej 30 proc. z odpływu rocznego z powierzchni, to właściciel płaci rocznie 5 gr/m2 działki. Jeśli takiego urządzenia nie ma, to opłata wynosi 50 gr/m2.

Zmiany w przepisach czyli kiedy podatek od deszczu dotknie właścicieli nieruchomości prywatnych?

W opisanych wyżej przepisach planowane są duże zmiany. Pierwotnie ich wprowadzenie przewidywano na 2021 rok, ale aktualnie mówi się raczej o tym, ze podatek od deszczu zostanie wprowadzony w roku 2022. Projekt zmian zakłada, że podatek od deszczu będzie dotyczył spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, szkół, a także właścicieli domów jednorodzinnych.

Jego wysokość będzie uzależniona od wielkości nieruchomości oraz od tego, jakie urządzenia zostały do retencji wód opadowych zostały zainstalowane na działce. W projekcie przewidziano, że opłaty będą dotyczyły właścicieli nieruchomości o powierzchni większej niż 600m2 o powierzchni biologicznie czynnej mniejszej niż 50%.

W aktualnej wersji projektu przewidziane są zróżnicowane stawki podatku od deszczu, a ich wysokość uzależniona jest od stosowania urządzeń do retencjonowania wód opadowych oraz od ich pojemności. Proponowane roczne stawki wahają się od 0,45zł/m2, gdy zastosowane są urządzenia do retencji wód opadowych o pojemności 10-30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem, do 1,5zł/m2 w sytuacji, gdy takie urządzenia nie zostały zainstalowane.

W projekcie przewidziane są również zwolnienia z tych opłat, jeśli na działce będą zainstalowane urządzenia do retencji wód opadowych o pojemności powyżej 50% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem.

Wprowadzenie podatku od deszczu w zmienionym kształcie nie jest jeszcze dokładnie określone w czasie, ale należy spodziewać się, że prędzej czy później ono nastąpi. Opłata deszczowa jest bowiem powszechnie pobierana w wielu krajach Europy, a działania te są zgodne z ogólną polityką państw walczących o lepsze wykorzystanie zasobów naturalnych. Warto zatem już teraz pomyśleć o instalacji zbiorników na wody opadowe, jeśli w przyszłości chcemy uniknąć dodatkowych obciążeń podatkowych.


Pomocne materiały:

5/5 - (1 vote)

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version