Home Porady Zakup lub sprzedaż działki z rozpoczętą budową – co musisz wiedzieć?

Zakup lub sprzedaż działki z rozpoczętą budową – co musisz wiedzieć?

nieruchomość z rozpoczętą budową

W obrocie nieruchomościami sprzedawane są nie tylko działki budowlane czy domy, ale również działki z rozpoczętą budową. Nie ma żadnych formalnych przeszkód, które nie pozwalałyby na obrót nieruchomościami tego rodzaju, natomiast trzeba mieć świadomość, że oprócz podpisania umowy kupna-sprzedaży gruntu należy dopełnić jeszcze kilku innych formalności. Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć, gdy chcesz kupić lub sprzedać działkę z rozpoczętą budową.

Kupno działki z rozpoczętą budową – formalności

Na początek warto podkreślić, że rozpoczęta budowa może oznaczać zarówno zakup działki z fundamentami pod budowę budynku, jak i dom w stanie surowym otwartym lub zamkniętym. Można zatem powiedzieć, że z formalnego punktu widzenia działka z rozpoczętą budową to działka, na której nie została zakończona budowa, a więc budynek nie został oddany do użytkowania, pod warunkiem, że od ostatnich prac budowlanych na budowie nie minęło więcej niż 3 lata. Wymóg 3 lat jest związany z czasem obowiązywania decyzji o pozwoleniu na budowę, która wygasa, gdy prace budowlane nie zostały rozpoczęte w ciągu 3 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna lub jeśli doszło do przerwania budowy na okres dłuższy niż 3 lata.

W sytuacji, gdy budowa była rozpoczęta i nie minęło więcej niż 3 lata od ostatnich prac budowlanych, nieruchomość można traktować jako działkę z rozpoczętą budową. Oznacza to, że po nabyciu działki nowy inwestor będzie mógł kontynuować budowę, jeśli tylko dopełni formalności związanych z przeniesieniem pozwolenia na budowę. Przeniesienie pozwolenia na budowę nie nastręcza problemów, gdyż zgodnie z przepisami prawa budowlanego jest to decyzja związana. Oznacza to, że jeżeli inwestor, na rzecz którego decyzja została wydana wyrazi chęć przeniesienie pozwolenia na inny podmiot, który zgadza się przejąć wszystkie postanowienia decyzji oraz złoży oświadczenie określające prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, to podmiot wydający decyzję nie ma prawa odmówić przeniesienia pozwolenia. Wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę składa się do urzędu wydającego decyzję i jest to związane z uiszczeniem opłaty skarbowej w wysokości 90zł.

Czy można wprowadzić zmiany do projektu po rozpoczęciu budowy?

Rozważając zakup działki z rozpoczętą budową wielu inwestorów zastanawia się, czy na tym etapie możliwe jest wprowadzenie zmian w projekcie budowlanym. Nie da się jednoznacznie tego określić, gdyż wszystko zależy od zakresu zmian, a ich istotność określa uprawniony projektant. Jeśli uzna on, że zmiany są istotne, to ich wprowadzenie będzie wymagało złożenia wniosku o zmianę pozwolenia na budowę.

Za nieistotne zwykle uznaje się zmianę układu ścianek działowych wewnątrz budynku czy zmianę układu instalacji wewnętrznych. Istotne natomiast będzie np. zmiana przeznaczenia poddasza na użytkowe, zmiana wielkości czy miejsca usytuowania otworów okiennych i drzwiowych czy zmiana przeznaczenia garażu na cele mieszkalne lub usługowe. To tylko kilka przykładów zmian wymagających zmiany pozwolenia na budowę, a każda zmiana powinna być rozpatrywana indywidualnie i wypowiedzieć się na jej temat powinien doświadczony projektant.

Kupno działki z rozpoczętą budową – dlaczego warto?

Przyczyny decyzji o sprzedaży budynku w trakcie budowy są różne, podobnie jak różne są powody, dla których ludzie podejmują decyzję o zakupie działki z rozpoczętą budową. W wielu przypadkach może to być obawa przed formalnościami związanymi z budową lub niechęć do nadzorowania „grubych” prac budowlanych. Kupując działkę z rozpoczętą budową można się zatem skupić na fazie wykończeniowej, która dla wielu osób ma znacznie większe znaczenie niż kwestie wyboru materiałów do budowy ścian czy stropów.

Wiele osób decyduje się na zakup działki z rozpoczętą budową domu również ze względu na czas. Pewnych prac budowlanych nie da się przyspieszyć, bo mury i strop muszą dobrze wyschnąć. Oznacza to, że w sytuacji, gdy czas ma znaczenie, zakup działki z rozpoczętą budową może przybliżyć czas do wprowadzenia nawet o kilka miesięcy. Oszczędność czasu jest związana nie tylko z wykonaniem pewnych czynności budowlanych, ale również z formalnościami czyli oczekiwaniem na pozwolenie na budowę, co zajmuje około 3 miesięcy. Jednym słowem kupując działkę z rozpoczętą budową można zyskać kilka miesięcy lub więcej.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version