Home Baza wiedzy Dokumenty potrzebne do sprzedaży domu

Dokumenty potrzebne do sprzedaży domu

dokumenty przy sprzedaży domu
Obraz giovanni gargiulo

Zdecydowałeś się na sprzedaż domu i chcesz się dobrze przygotować do transakcji, żeby wszystko przebiegło szybko i sprawnie? Pamiętaj, że umowa sprzedaży domu musi być zawarta w formie aktu notarialnego, ale zanim udasz się do notariusza z osobą chętną na zakup, przygotuj sobie nie tylko numer księgi wieczystej, który jest niezbędny, ale również inne potrzebne dokumenty. Oto krótki poradnik, z którego dowiesz się, jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży domu.

Podstawa nabycia nieruchomości

Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych do sprzedaży domu będzie dokument potwierdzający nabycie przez Ciebie nieruchomości. Może to być zatem akt notarialny umowy sprzedaży nieruchomości, umowa darowizny, postanowienie spadkowe lub akt poświadczenia dziedziczenia. Te dokumenty powinieneś mieć w swoich domowych archiwach, a jeśli nie możesz ich znaleźć, a od nabycia domu nie minęło więcej niż 10 lat, to możesz udać się do kancelarii notarialnej, w której była podpisywana umowa przeniesienia własności i poprosić o wydanie odpisu. Jeśli upłynął czas dłuższy, to musisz się udać do odpowiedniego archiwum państwowego.

Jeśli dom wchodził w skład masy spadkowej, to dodatkowym dokumentem będzie zaświadczenie potwierdzające zapłatę podatku od spadków i darowizn lub o zwolnieniu z takiego obowiązku. Taki dokument uzyskasz w swoim urzędzie skarbowym.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży domu uzyskiwane z urzędów

Przed sprzedażą domu nie unikniesz wizyty w urzędzie gminy, miasta lub w starostwie powiatowym. Do sprzedaży domu będą bowiem potrzebne:

  • aktualny wyrys i wypis z rejestru gruntów,
  • zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub zaświadczenie o braku planu dla terenu, na którym znajduje się dom,
  • zaświadczenie dotyczące objęcia nieruchomości uproszczonym planem urządzenia lasu,
  • zaświadczenie o braku zaległości w opłaceniu podatku od nieruchomości bądź opłaty należnej z tytułu użytkowania wieczystego;
  • aktualne zaświadczenie potwierdzające brak osób zameldowanych w budynku.

Lista dokumentów potrzebnych do sprzedaży domu nie jest bardzo długa, ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie ww. dokumenty można uzyskać od ręki. Na niektóre być może trzeba będzie poczekać, nawet kilka dni, dlatego planując sprzedaż domu warto mieć to na uwadze i wcześniej przygotować sobie dokumenty potrzebne do sprzedaży domu.

Inne dokumenty potrzebne do sprzedaży domu

Poza wyżej wymienionymi dokumentami potrzebnymi do finalizacji standardowej transakcji sprzedaży domu, w określonych sytuacjach mogą być potrzebne również inne dokumenty. W przypadku sprzedaży domu przez małżeństwo może to być akt małżeństwa oraz dokument potwierdzający podpisanie rozdzielności majątkowej.

Jeśli przedmiotem umowy jest dom, na którym ciąży hipoteka związana z kredytem bankowym, to do sprzedaży nieruchomości będzie potrzebna informacja o aktualnej wysokości zadłużenia oraz warunkach zwolnienia zabezpieczenia hipotecznego w przypadku pełnej spłaty wierzytelności. Taki dokument można uzyskać w banku, w którym został zaciągnięty kredyt. Warto pamiętać, że sprzedaż domu z kredytem hipotecznym jest możliwa i bezpieczna (o czym pisaliśmy w artykule: Sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym) i nie wyklucza możliwości zaciągnięcia kredytu na jego zakup przez stronę kupującą.

Dodatkowe dokumenty potrzebne do sprzedaży domu będą niezbędne, gdy sprzedajesz dom w trakcie budowy. W takiej sytuacji musisz przygotować prawomocne pozwolenie na budowę, projekt budowlany oraz dziennik budowy.

Zgodnie z aktualnymi przepisami do aktu notarialnego umowy sprzedaży nieruchomości należy również dołączyć świadectwo charakterystyki energetycznej czyli tzw. certyfikat energetyczny.

Dokumenty do sprzedaży domu – co jeszcze może się przydać?

Lista dokumentów potrzebnych do sprzedaży domu może być jeszcze dłuższa, gdyż czasem stan prawny nieruchomości tego wymaga. O szczegóły warto dopytać notariusza, u którego będzie podpisywany akt notarialny.

Przed sprzedażą domu warto również pomyśleć o dokumentach, które co prawda nie są wymagane przepisami prawa, ale mogą się przydać przyszłemu właścicielowi. Może to być m.in. dokumentacja budowlana lub remontowa, zdjęcia z poszczególnych etapów budowy lub remontu. Jest ona szczególnie cenna, jeśli na zdjęciach udokumentowane są instalacje np. elektryczne lub wodne, które nie są widoczne gołym okiem. Świadomość, którędy idą przewody elektryczne pozwala uniknąć przewiercenia ich np. podczas montażu obrazka.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version