Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie dużą grupę najemców w Polsce stanowią obywatele Ukrainy. Nic zatem dziwnego, że wielu właścicieli mieszkań do wynajęcia zastanawia się, czy wynająć mieszkanie Ukraińcom, by uniknąć problemów z najemcą. Sprawdźmy zatem, jak wynająć mieszkanie uchodźcom z Ukrainy.
Wynajem mieszkania uchodźcom z Ukrainy – najważniejsze informacje
Obywatele Ukrainy, którzy mają status uchodźcy przebywają w Polsce legalnie, a zatem nie ma żadnych przeszkód, żeby wynająć im mieszkanie na podstawie umowy najmu. Dobrze jest zawrzeć umowę najmu na piśmie, gdyż dzięki temu każda ze stron ma jasno określone prawa i obowiązki. W sytuacji, gdy obywatel Ukrainy nie włada językiem polskim na tyle, by zrozumieć zapisy umowy, najlepiej będzie sporządzić umowę najmu w dwóch językach. Może to być umowa najmu mieszkania w języku polskim i ukraińskim lub polskim i angielskim, jeśli Ukrainiec potwierdzi znajomość tego języka.
Przed podpisaniem umowy najmu każda ze stron powinna potwierdzić swoją tożsamość poprzez okazanie stosownych dokumentów tożsamości. Ukrainiec może zatem wylegitymować się paszportem ukraińskim lub posiadać dowolny dokument tożsamości ze zdjęciem wydany przez polski system prawny.
Wynajem mieszkania Ukraińcom a umowa najmu okazjonalnego
Wielu właścicieli mieszkań na wynajem chcąc zabezpieczyć swoje interesy zamiast zwykłej umowy najmu woli podpisać umowę najmu okazjonalnego. Przypomnijmy, że jest to umowa, do której dołącza oświadczenie najemcy z podaniem adresu, pod który może się wyprowadzić, gdy umowa najmu okazjonalnego zostanie zakończona. W przypadku Ukraińców może to być problematyczne, gdyż wielu z nich nie ma możliwości wskazania adresu innej nieruchomości, w której mogliby zamieszkać po ustaniu stosunku najmu.
Warto jednak pamiętać, że w Polsce było wielu Ukraińców jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, a część z nich kupiło nieruchomości. Wybuch wojny sprawił, że wielu z nich ściągnęło do kraju rodziny, przyjaciół i znajomych, którym pomaga stanąć na nogi. Niektórzy z pewnością zgodzą się na podpisanie oświadczenia dającego najemcy możliwość skorzystania z ich gościnności, gdy zakończy się podpisanie umowy najmu okazjonalnego. Biorąc to pod uwagę zawsze warto zapytać najemcę z Ukrainy, czy możliwe jest wskazanie adresu, pod który będzie on mógł się wyprowadzić po ustaniu stosunku najmu, a tym samym czy możliwe jest zawarcie umowy najmu okazjonalnego.
Treść umowy najmu z Ukraińcami
Jak wspomnieliśmy już wyżej, dobrze jest, by umowa najmu z Ukraińcami była zawarta w języku, który jest dla nich zrozumiały. Poza tym wymogiem, treść umowy najmu, niezależnie, czy będzie to umowa najmu okazjonalnego, czy też zwykła umowa najmu mieszkania, jest taka sama jak w przypadku wynajmu mieszkania Polakom.
W umowie najmu muszą być zatem określone strony umowy, przedmiot najmu, okres, na jaki umowa najmu jest zawarta oraz czynsz, jaki będzie płacił najemca. Dobrze jest również określić kaucję, sposób rozwiązania umowy oraz inne prawa i obowiązki obu stron. Im bardziej szczegółowa będzie umowa najmu, tym mniej ewentualnych sporów.
Wynajem mieszkania uchodźcom z Ukrainy – na co jeszcze zwracać uwagę?
Wynajem mieszkania uchodźcom z Ukrainy wiąże się z podobnym ryzykiem jak wynajem mieszkania Polakom czy osobom innej narodowości. Zawsze zatem warto zapytać o źródło dochodów, z którego będzie opłacany najem oraz porozmawiać z przyszłym najemcą, by móc się lepiej poznać. Jeśli wydaje Ci się, że potencjalny najemca nie mówi Ci całej prawdy lub nie chce okazać żadnego dokumentu tożsamości, to nie decyduj się na wynajem.
Nie masz obowiązku wynajmować mieszkania pierwszej osobie, która się na taki najem zdecyduje. Musisz chronić swoje interesy, więc jeśli nie „czujesz chemii” z najemcą lub masz jakiekolwiek wątpliwości co do jego uczciwości, to lepiej zrezygnuj z wynajmu i szukaj innego chętnego. Zasada ta dotyczy każdego potencjalnego najemcy, niezależnie od jego narodowości.
Pomocne materiały: