ArtykułyMieszkania na wynajem przyjazne zwierzętom

Mieszkania na wynajem przyjazne zwierzętom

Powiązane artykuły:

Rynek mieszkań na wynajem jest coraz większy, ale mimo tego wiele osób, które posiadają psa, kota czy inne zwierzę domowe, ma problem ze znalezieniem mieszkania dla siebie. Niewielu właścicieli jest gotowych wynająć lokum najemcom z pupilem. Zobaczmy, z czego wynikają ich obawy i w jaki sposób można byłoby je zminimalizować.

Zwierzę w wynajmowanym mieszkaniu – czego obawia się właściciel?

Głównym powodem obaw właściciela mieszkania na wynajem są zniszczenia, które mogą spowodować zwierzęta. Podrapana podłoga czy meble, uszkodzone i ubrudzone ściany to tylko niewielki wycinek z listy szkód, których obawiają się właściciele. Im wyższy standard mieszkania, tym większa niechęć do wynajmowania mieszkania właścicielom zwierząt.

Przyczyną niechęci właściciela do zwierząt może być również jego alergia na zwierzęta. Niektórym może to wydawać się dziwne, bo przecież właściciel nie będzie mieszkał w wynajmowanym mieszkaniu. Jednakże alergik wie, że obecność psa czy kota w mieszkaniu może spowodować objawy nawet długo po tym, jak zwierzę w nim mieszkało. Często jedynym sposobem na usunięcie tych alergizujących pozostałości po zwierzętach jest remont mieszkania i pranie wszystkich mebli tapicerowanych, co wiąże się z wysokimi kosztami.

Właściciel może również obawiać się problemów z sąsiadami wynikających z hałasu generowanego przez zwierzęta czy zanieczyszczeń części wspólnych. Może również bać się zwierząt, co może powodować niechęć do wynajmowania mieszkania osobom, które mają swojego pupila.

Mieszkanie na wynajem przyjazne zwierzętom – jakie zwierzęta budzą największą niechęć?

Większość obaw właścicieli, które zostały opisane powyżej, to problemy, które dotyczą przede wszystkim wynajmowania mieszkań najemcom posiadającym psy lub koty. Zdecydowanie mniej właścicieli sprzeciwia się zwierzakom małym, trzymanym w klatkach, takim jak chomiki, świnki morskie, króliki czy papugi. Większość właścicieli nie ma również nic przeciwko rybkom akwariowym czy żółwiom. Jeśli najemca ma takie zwierzę domowe, to raczej nie będzie miał problemu ze znalezieniem lokum dla siebie.

Zdecydowanie trudniej będzie znaleźć mieszkanie przyjazne zwierzętom, gdy pupilem jest duży pies: owczarek niemiecki, dog czy chart. Niełatwo może być również wtedy, gdy mamy kilka psów czy kotów, nawet jeśli są one niewielkich rozmiarów. Problematyczne może być też znalezienie mieszkania, gdy pupilem jest wąż, pająk czy inne zwierzę budzące powszechny strach lub obrzydzenie.


Najemca ze zwierzakiem – jak zabezpieczyć interesy właściciela?

Wszystko, co zostało napisane powyżej jasno pokazuje, że większość obaw z pewnością ma swoje uzasadnienie. Z pewnością nie należy jednak generalizować i demonizować wynajmu mieszkania osobom posiadającym psa lub kota, szczególnie jeśli główną obawą są zniszczenia spowodowane przez zwierzę. W takiej sytuacji należy zrobić wszystko, by zminimalizować ryzyko strat spowodowanych ewentualnymi zniszczeniami.

Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed wysokimi kosztami naprawy szkód spowodowanymi przez pupila jest zastosowanie wysokiej kaucji. Jest to jeden z lepszych instrumentów zabezpieczających interesy właściciela, a podwyższona jej wysokość gwarantuje, że w razie dużych uszkodzeń w mieszkaniu, właściciel będzie miał środki, z których będzie mógł je pokryć. Warto tutaj nadmienić, że jest to również rozwiązanie bezpieczne dla najemcy, gdyż w razie braku szkód w mieszkaniu po upływie okresu najmu, kaucja będzie mu zwrócona. Jest to zatem lepsze z jego punktu widzenia rozwiązanie niż podwyższony czynsz, który bywa polecany jako rekompensata wysokiego ryzyka związanego z obecnością zwierząt w mieszkaniu.

Wynajmujący może również żądać od najemcy wykupienia ubezpieczenia OC, z którego będzie można skorzystać w razie powstania szkód. Co prawda jest to dodatkowy koszt dla najemcy, ale składka na ubezpieczenie mieszkania jest zwykle niższa niż wysokość potrąceń z kaucji w razie wystąpienia szkód, więc per saldo może to być rozwiązanie korzystniejsze również dla niego. Właściciel mieszkania ma z kolei pewność, że łatwiej będzie mu dochodzić swoich praw, w razie gdyby mieszkanie zostało mocno zniszczone przez najemcę i jego pupila.

Należy również pamiętać, że niezależnie od tego, czy właściciel będzie chciał zabezpieczyć swoje interesy poprzez podwyższoną kaucję czy będzie wymagał ubezpieczenia OC najemcy, to podstawą do wykazania szkód jest protokół zdawczo-odbiorczy podpisywany na początku najmu, jak i po jego zakończeniu. Trzeba w nim jak najdokładniej opisać stan mieszkania i wszystkich sprzętów, które się w nim znajdują. Dzięki dokładnie sporządzonemu protokołowi każda ze stron będzie mogła bronić swoich racji, gdyby druga strona umowy chciała grać nieuczciwie i naginać rzeczywistość dla uzyskania korzyści.

Rynek nieruchomości, wynajem

Czy trudno jest znaleźć mieszkanie przyjazne zwierzętom?

Na stronach portali ogłoszeniowych oraz biur nieruchomości można znaleźć bardzo wiele ogłoszeń o wynajmie mieszkań. W wielu z nich jest napisane wprost, że właściciel nie zgadza się na wynajem mieszkań osobom ze zwierzętami. W bardzo niewielu ogłoszeniach można znaleźć info, że jest to mieszkanie przyjazne zwierzętom. Niektóre ogłoszenia nie mają żadnych informacji na ten temat, ale z rozmów z najemcami posiadającymi pupila jasno wynika, że mieszkanie przyjazne zwierzętom, a raczej właściciel, który jest gotowy wynająć mieszkanie najemcy z pupilem, to rzadkość i poszukiwania lokum na wynajem to dla nich często droga przez mękę.

Mając tę wiedzę można zatem zastanowić się, czy nie wykorzystać tej niszy i nie podkreślać w ogłoszeniu, że jest to mieszkanie przyjazne zwierzętom. Dzięki temu będzie można łatwiej znaleźć najemcę, bo dane pokazują, że blisko 40% mieszkańców miast to osoby mające jakieś zwierzę domowe. Wielu z nich z pewnością mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, a ponieważ zwykle mają oni kłopot podczas poszukiwań kolejnego lokum, to jasna informacja, że w mieszkaniu mogą mieszkać zwierzęta, może przyciągnąć ich uwagę. Jest to dobry pomysł szczególnie teraz, gdy z powodu pandemii Covid-19 rynek wynajmu nieruchomości stał się trudniejszy, ze względu na nadpodaż mieszkań na wynajem. Na takim rynku warto szukać źródeł przewagi konkurencyjnej, a wynajem mieszkań osobom posiadającym zwierzęta wydaje się być bardzo atrakcyjny. Interesy właściciela można łatwo zabezpieczyć stosując wspomniane wcześniej instrumenty takie jak wyższa kaucja czy ubezpieczenie OC, co obniża ryzyko związane z wynajmem osobom ze zwierzakiem.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: