Wiele osób decyduje się na zakup działki rolnej z nadzieją na szybkie przekształcenie działki rolnej w budowlaną, by móc na niej wybudować dom. Kusi ich niska cena gruntów rolnych w porównaniu z cenami działek budowlanych, ale trzeba pamiętać, że odrolnienie działki wymaga często wiele czasu i nie zawsze jest możliwe. Sprawdźmy zatem, jak przeprowadzić odrolnienie działki i jakie koszty się z tym wiążą.

Najpopularniejsze:

Warto przeczytać:

dzielnice Warszawy, mieszkania, raport, nieruchomości
Warszawa jako stolica Polski jest jednym z miast, którego liczba mieszkańców nieustannie rośnie. W związku z tym rynek nieruchomości w Warszawie prężnie rozwija się, a transakcje dotyczą zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Wśród kupujących mieszkania często pojawia się pytanie, w której z dzielnic Warszawy warto zamieszkać. Zobaczmy zatem, które z dzielnic Warszawy cieszą się największą, a które najmniejszą popularnością.
Najem instytucjonalny
Coraz więcej osób inwestuje w kilka, a nawet kilkanaście mieszkań na wynajem i decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej związanej z wynajmem nieruchomości. Daje im to szereg korzyści związanych z optymalizacją podatkową, ale uniemożliwia korzystanie z możliwości zawierania umowy najmu okazjonalnego. Osoba taka może jednak wykorzystać najem instytucjonalny, który lepiej zabezpiecza jej prawa właściciela niż przepisy wynikające wprost z ustawy o ochronie praw lokatorów. Zobaczmy na czym polega najem instytucjonalny, kogo chroni i w jaki sposób można zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego.

Jak wynająć mieszkanie – kompleksowy poradnik dla wynajmującego i najemcy

Sprawdź!

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym – poradnik krok po kroku

Przeczytaj!
spot_img
spot_img

Polecamy:

Kiedy kupić mieszkanie? Czy początek 2023 to dobry czas?

Zakup mieszkania to poważna decyzja, która zwykle wiąże się ze zobowiązaniami kredytowymi na kilkadziesiąt lat. Nic zatem dziwnego, że jej podjęcie wiąże się z poważnymi przemyśleniami i wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na zakup mieszkania. Zobaczmy zatem, czy początek 2023 roku to dobry czas, by kupić mieszkanie.

Ceny mieszkań w 2023 roku – prognoza

Sytuacja na rynku nieruchomości w ostatnich miesiącach zmienia się wraz z szalejącą inflacją i wzrostem stóp procentowych. Mówi się o tym, że może dojść do znacznych obniżek cen, a niektórzy prognozują wręcz zapaść i będziemy mieli po raz pierwszy od kilku lat rynek kupującego. Sprawdźmy, czy prognozy te mają szansę się ziścić i jak zachowają się ceny mieszkań w 2023 roku.

Ceny najmu jesienią 2022 – aktualne dane

Wrzesień to od lat jeden z najgorętszych miesięcy na rynku najmu. To czas, kiedy mieszkań na wynajem poszukują przede wszystkim studenci, ale nie są oni jedynymi poszukującymi. W tym roku szczególnie liczy się szybkość w podejmowaniu decyzji, bo mieszkań na wynajem jest i będzie niewiele. Zobaczmy, jak kształtują się ceny najmu w największych miastach w Polsce.

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Planując zakup nieruchomości mieszkalnej dla siebie wiele osób zastanawia się, czy lepiej kupić mieszkanie, czy może zdecydować się na zakup domu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, którym postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć.

Rentowność najmu – czy najem nadal się opłaca?

Popyt na mieszkania nie spada, do czego przyczynia się rosnąca inflacja, skłaniająca do zakupów w celu zabezpieczenia posiadanego kapitału. Wiele osób zastanawia się jednak, czy nadal opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem, bo opłacalność inwestycji tego rodzaju w okresie pandemii znacznie spadła. Zobaczmy, jak aktualnie wygląda rentowność wynajmu mieszkań i sprawdźmy, w których miastach inwestorzy mogą spać spokojnie.

Najlepsze:

Porady:

Mieszkanie na poddaszu – czy warto?

Przeglądając oferty mieszkań można od czasu do czasu natknąć się na oferty mieszkań na poddaszu. Sprzedający zachęcają do ich zakupu kusząc widokiem z okien, możliwością zagospodarowania skosów czy większą powierzchnią liczoną po podłodze. Sprawdźmy zatem, czy warto kupić mieszkanie na poddaszu.

Małe mieszkanie – aranżacja to wyzwanie

Przeglądając magazyny wnętrzarskie pełne zdjęć dużych kuchni, salonów czy sypialni można odnieść wrażenie, że aranżacja mieszkań wcale nie jest trudna. Wystarczy wybrać styl, kolory i meble, a następnie dodatki, by stworzyć udaną aranżację. W dużych wnętrzach faktycznie nie jest to trudne, ale znacznie większym wyzwaniem jest aranżacja małego mieszkania, w którym każdy centymetr jest na wagę złota. Zobaczmy zatem, jak urządzić małe mieszkanie, by stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze.

Stan deweloperski mieszkania – zalety i wady

Każdy poszukujący mieszkań na sprzedaż na portalach ogłoszeniowych prędzej czy później trafi na ogłoszenie, w którym oferowane jest mieszkanie w stanie deweloperskim. Często kusi ono niższą ceną, gdyż jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy tańsze od mieszkań wykończonych pod klucz. Nie każdy jednak rozumie, co się kryje pod tym pojęciem, dlatego postaramy się wytłumaczyć czym jest stan deweloperski i jakie skutki niesie za sobą zakup mieszkania w stanie deweloperskim.

Plan mieszkania – jakie informacje możesz na nim znaleźć?

W ofertach sprzedaży mieszkań, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, bardzo często możesz znaleźć plan mieszkania. Dzięki niemu nie tylko spojrzysz na mieszkanie z lotu ptaka, ale będziesz mógł zastanowić się, w jaki sposób możesz zmienić jego aranżację i dopasować ją do swoich potrzeb. Zanim jednak do tego dojdzie, naucz się czytać plan mieszkania i zobacz, jakie informacje możesz w nim znaleźć.

Wyposażenie mieszkania na wynajem

Rynek mieszkań na wynajem prężnie się rozwija, co ma ogromny wpływ na ofertę rynkową. Najemcy nie zadowalają się już bylejakością, ale oczekują standardu, który zamieni wynajmowane mieszkanie w przytulną przestrzeń do życia. Ich właściciele muszą zatem dopasować się do aktualnych potrzeb rynku nieruchomości i zadbać o odpowiednie wyposażenie mieszkania. Zobaczmy, co powinno się w nim znaleźć.

Może zainteresuje Cię również...