Lokalizacja nieruchomości to najważniejszy czynnik, który wpływa na jej wartość. W Warszawie jest kilka dzielnic, które są uznawane za luksusowe, a za przyjemność zamieszkiwania w tym rejonie trzeba sporo zapłacić. Sprawdź, jakie są luksusowe dzielnice Warszawy i na jaki wydatek należy się przygotować, jeśli zdecydujesz się na zakup nieruchomości na ich terenie.

Najpopularniejsze:

Warto przeczytać:

jak zrobić darowiznę nieruchomości
Nieruchomości najczęściej zmieniają właściciela na podstawie umowy sprzedaży. Są jednak sytuacje, w których mieszkanie staje się przedmiotem darowizny czyli następuje nieodpłatne przekazanie mieszkania. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, jeśli planujesz darowiznę mieszkania.
wyłączność, pośrednictwo
Korzystanie z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami przy sprzedaży mieszkania wiąże się z koniecznością podpisania umowy. Właściciel mieszkania ma możliwość podpisać umowę otwartą lub umowę na wyłączność. Podpisanie umowy na wyłączność wielu osobom wydaje się mniej korzystne, a praktyka pośredników i szerokie stosowanie jej na bardziej rozwiniętych rynkach nieruchomości całkowicie przeczy temu stwierdzeniu.

Jak wynająć mieszkanie – kompleksowy poradnik dla wynajmującego i najemcy

Sprawdź!

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym – poradnik krok po kroku

Przeczytaj!
spot_img
spot_img

Polecamy:

Sprzedaż i wynajem mieszkania – przez pośrednika czy bez? Raport z rynku

Usługi pośrednika w obrocie nieruchomościami są w obiegowej opinii niepotrzebne i wiele osób deklaruje, że woli sprzedać mieszkanie bezpośrednio. Jeśli jednak spojrzymy na liczbę biur nieruchomości w całej Polsce, to wydaje się, że te opinie nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Sprawdźmy, co mówią na ten temat dane liczbowe, zebrane w najnowszym e-miesięczniku rynku nieruchomości wydawanym przez Unirepo.

Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie w 2023 roku?

Ceny mieszkań w Warszawie zawsze budzą wiele emocji, szczególnie gdy porównamy je z cenami nieruchomości w innych dużych miastach Polski. Warszawa od lat jest najdroższym miastem w Polsce, ale nadal znajdują się chętni na zakup mieszkania w stolicy, więc nie ma co liczyć na spadek cen. Zobaczmy jak kształtują się ceny mieszkań w Warszawie na rynku pierwotnym i wtórnym.

Gdzie kupić mieszkanie za granicą? Najciekawsze lokalizacje

Coraz więcej osób inwestujących w nieruchomości decyduje się na zakup mieszkania za granicą. Wielu wybiera apartamenty położone w miejscowościach wypoczynkowych w takich krajach jak Hiszpania, Bułgaria czy Chorwacja. Zobaczmy, gdzie Polacy kupują mieszkania za granicą i z jakim wydatkiem się to wiąże.

Rynek najmu mieszkań w 2023 roku

W ciągu ostatnich trzech lat rynek najmu w Polsce można porównać do rollercoastera. Najpierw pandemia, która spowodowała nagły spadek popytu i obniżyła ceny najmu, a następnie wybuch wojny w Ukrainie, który błyskawicznie wywindował popyt, a co za tym idzie również ceny wynajmu. Od tych ostatnich wydarzeń minął już ponad rok i czas przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja na rynku najmu mieszkań w Polsce w 2023 roku.

Gdzie zamieszkać w Polsce? Dane z Narodowego Spisu Powszechnego

Przez wiele lat Polacy niechętnie zmieniali miejsce zamieszkania, choć czasem zmuszała ich do tego sytuacja ekonomiczna i lepsze perspektywy w nowym miejscu. Wielu nie wyobrażało sobie przeprowadzki poza swoją rodzinną miejscowość. W ostatnim czasie sporo się jednak zmieniło i ludzie coraz częściej świadomie podejmują decyzję o przeprowadzce w inny rejon kraju. Zobaczmy, jak wygląda sytuacja migracji wewnętrznych na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku.

Najlepsze:

Porady:

Mieszkanie na poddaszu – czy warto?

Przeglądając oferty mieszkań można od czasu do czasu natknąć się na oferty mieszkań na poddaszu. Sprzedający zachęcają do ich zakupu kusząc widokiem z okien, możliwością zagospodarowania skosów czy większą powierzchnią liczoną po podłodze. Sprawdźmy zatem, czy warto kupić mieszkanie na poddaszu.

Jaki metraż mieszkania wybrać?

Przed poszukiwaniem mieszkania dla siebie wiele osób zastanawia się, jaka wielkość mieszkania będzie odpowiednia. Na to pytanie najlepiej byłoby odpowiedzieć: to zależy, bo istnieje wiele czynników, które mają wpływ na tę decyzję. Zobaczmy zatem, jak dobrać metraż mieszkania do własnych potrzeb.

Wyposażenie mieszkania na wynajem

Rynek mieszkań na wynajem prężnie się rozwija, co ma ogromny wpływ na ofertę rynkową. Najemcy nie zadowalają się już bylejakością, ale oczekują standardu, który zamieni wynajmowane mieszkanie w przytulną przestrzeń do życia. Ich właściciele muszą zatem dopasować się do aktualnych potrzeb rynku nieruchomości i zadbać o odpowiednie wyposażenie mieszkania. Zobaczmy, co powinno się w nim znaleźć.

Układ stron świata a mieszkanie – jaki najlepszy

Przy zakupie mieszkania bierzemy pod uwagę bardzo wiele czynników, które mają wpływ na decyzję. Oprócz lokalizacji, metrażu czy układu funkcjonalnego, duże znaczenie ma układ mieszkania względem stron świata. Zobaczmy, jakie położenie jest najlepsze i dlaczego powinniśmy zwracać na niego uwagę.

Adaptacja stodoły na dom – co musisz wiedzieć?

Miłośnicy dobrej architektury i nietypowych projektów z ciekawością oglądają adaptacje stodoły na dom. Wiele z nich przechodzi zaskakującą metamorfozę i ze starej stodoły zamienia się w nowoczesny budynek, z dużymi przeszkleniami i otwartą przestrzenią wewnątrz. Jeśli również marzy Ci się adaptacja stodoły na dom mieszkalny, to sprawdź, jak się do tego zabrać.

Może zainteresuje Cię również...