Rosnące ceny mieszkań sprawiają, że sporo osób ma problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego ze względu na niską zdolność kredytową. Na szczęście są pewne sposoby, dzięki którym można podnieść swoją wiarygodność w oczach banku. Zobacz, jak zwiększyć zdolność kredytową i uzyskać kredyt hipoteczny na wymarzone własne mieszkanie.

Czym rożni się umowa przedwstępna notarialna od cywilnoprawnej?

Umowa przedwstępna to umowa, która poprzedza zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości. Jest ona dokumentem, który należy dołączyć do wniosku kredytowego, gdy mieszkanie jest kupowane na kredyt. Można ją zawrzeć w zwykłej formie pisemnej lub w formie aktu notarialnego. Wybór jednej z tych form niesie za sobą różne skutki i różne są sposoby dochodzenia swoich praw, gdyby nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej. Zobaczmy, jakie są główne różnice pomiędzy nimi i która z tych umów jest korzystniejsza.

Jak wybrać biuro nieruchomości? – 5 ważnych zasad, które Ci w tym pomogą

Współpraca z biurem nieruchomości to jeden z tematów, który budzi dużo emocji. Wystarczy spytać o doświadczenia innych na spotkaniu towarzyskim, a od razu można usłyszeć kilka, a nawet kilkanaście różnych historii na temat współpracy z biurem, nie zawsze udanych. Wiele z nich mogłoby mieć inny wydźwięk, gdyby klient agencji wiedział, jak wybrać biuro nieruchomości. Oto nasza lista 5 zasad, które mogą Ci w tym pomóc.

Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania na wynajem

Gdy mówimy o formalnościach związanych z wynajmem mieszkań, to wiele osób ma na myśli umowę najmu i zgłoszenie przychodów z najmu do urzędu skarbowego. Często zapominają oni jednak o innym ważnym dokumencie, którego podpisanie rozpoczyna i kończy najem. Mamy na myśli protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, którego podpisanie wynika wprost z ustawy o ochronie lokatorów. Warto dowiedzieć się o nim nieco więcej, bo to dokument, który jest ważny dla każdej ze stron.

Najpopularniejsze:

Warto przeczytać:

5 błędów popełnianych najczęściej przy najmie mieszkań
Wynajmowanie mieszkań to ważna część rynku nieruchomości, na której spotykają się właściciele mieszkań oraz najemcy, szukający lokum dla siebie. Każda ze stron przy wynajmie może popełnić błędy, a ich skutki mogą być bardzo dotkliwe. Zobacz, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy najmie mieszkań i sprawdź, jak możesz ich uniknąć.
CEEB - najważniejsze informacje
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o walce ze smogiem i sposobach na bardziej efektywne wykorzystanie źródeł energii. Powstają rozmaite programy wspierające wymianę pieców oraz dotacje na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Kolejnym krokiem w kierunku poprawy jakości powietrza jest stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zobaczmy, czym ona jest, jakie obowiązki nakłada na właścicieli domów oraz gdzie i w jakich terminach należy wypełnić stosowne dokumenty.

Jak wynająć mieszkanie – kompleksowy poradnik dla wynajmującego i najemcy

Sprawdź!

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym – poradnik krok po kroku

Przeczytaj!

Polecamy:

Mieszkanie blisko metra – czy warto kupić?

Metro to szybki środek transportu, który jest zupełnie niezależny od korków. Nic zatem dziwnego, że powstawanie kolejnych stacji metra w Warszawie cieszy i sprawia, że ich okolica staje się bardziej popularna. Zobaczmy zatem czy zakup mieszkania blisko metra ma wyłącznie zalety czy może również można znaleźć jakieś jego wady.

Nieruchomości wakacyjne – czy to się opłaca

Miejscowości turystyczne w Polsce od dobrych kilku lat przechodzą boom rozwojowy, a powstające w nich budynki z apartamentami wakacyjnymi skłaniają do przemyśleń nad opłacalnością takiej inwestycji. Sprawdźmy, czy apartament wakacyjny to dobry pomysł lokowania kapitału i jakie może przynieść on zyski.

Polski Ład – projekt zmian w opodatkowaniu najmu

Polski Ład to pakiet ustaw, który wzbudza ostatnio sporo emocji, a zapowiadane zmiany mogą mieć znaczący wpływ na stan portfela Polaków. Rządzący twierdzą, że dla większości będą to zmiany korzystne, ale eksperci od rynku nieruchomości obawiają się całkiem innego efektu. W projekcie ustawy podatkowej w ramach Polskiego Ładu znajdują się bowiem zapisy, które zmienią zupełnie sposób rozliczeń podatkowych przychodów z najmu osiąganych przez osoby prywatne. Zobacz co się zmieni i sprawdź o ile wzrosną obciążenia podatkowe.

Mieszkanie dla studenta – kupić czy wynająć?

Co roku wielu maturzystów decyduje się na dalszą naukę i rozpoczyna studia na swoim wymarzonym kierunku. Dla większości z nich wiąże się to z koniecznością zamieszkania w mieście akademickim i wtedy właśnie pojawia się pytanie, które zadaje sobie coraz więcej rodziców - czy mieszkanie dla studenta lepiej kupić czy może wynająć. Zobaczmy zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Dzielnice Warszawy – gdzie ludzie kupują mieszkania?

Warszawa jako stolica Polski jest jednym z miast, którego liczba mieszkańców nieustannie rośnie. W związku z tym rynek nieruchomości w Warszawie prężnie rozwija się, a transakcje dotyczą zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Wśród kupujących mieszkania często pojawia się pytanie, w której z dzielnic Warszawy warto zamieszkać. Zobaczmy zatem, które z dzielnic Warszawy cieszą się największą, a które najmniejszą popularnością.

Najlepsze:

Porady:

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Rosnące ceny mieszkań sprawiają, że sporo osób ma problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego ze względu na niską zdolność kredytową. Na szczęście są pewne sposoby, dzięki którym można podnieść swoją wiarygodność w oczach banku. Zobacz, jak zwiększyć zdolność kredytową i uzyskać kredyt hipoteczny na wymarzone własne mieszkanie.

7 błędów w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkania

Umieszczając ogłoszenie o sprzedaży mieszkania w sieci większości osób wydaje się, że zaraz będą odbierać setki telefonów od osób zainteresowanych zakupem i sprzedaż uda się zamknąć w ciągu kilku dni. Owszem, tak się zdarza, ale zwykle wtedy, gdy profesjonalne przygotowanie nieruchomości na sprzedaż zostało wykonane przez dobre biuro nieruchomości. W sytuacji, gdy ogłoszenie o sprzedaży mieszkania daje właściciel, bardzo często pojawiają się błędy, które mogą być przyczyną bardzo małego zainteresowania ofertą. Zobaczmy, jakie błędy najczęściej pojawiają się w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkania.

Oficyna, suterena, mansarda, amfilada – czyli przygotuj się do zakupu mieszkania w kamienicy

Mieszkania w kamienicach są dość często spotykane na rynku wtórnym, zwłaszcza w dużych miastach o wielowiekowej historii. Wiele osób marzy o tym, by przeprowadzić się do mieszkania w starej kamienicy i to właśnie dla nich przygotowaliśmy krótki słowniczek pojęć związanych ściśle z zakupem mieszkania w kamienicy. Sprawdź, czym jest oficyna, suterena, mansarda i amfilada.

Plan mieszkania – jakie informacje możesz na nim znaleźć?

W ofertach sprzedaży mieszkań, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, bardzo często możesz znaleźć plan mieszkania. Dzięki niemu nie tylko spojrzysz na mieszkanie z lotu ptaka, ale będziesz mógł zastanowić się, w jaki sposób możesz zmienić jego aranżację i dopasować ją do swoich potrzeb. Zanim jednak do tego dojdzie, naucz się czytać plan mieszkania i zobacz, jakie informacje możesz w nim znaleźć.

Mieszkanie z aneksem kuchennym czy oddzielną kuchnią – co lepsze?

Pierwszym krokiem, od którego trzeba zacząć poszukiwanie własnego mieszkania, jest ustalenie kryteriów, jakie ma ono spełniać. Do najważniejszych należy lokalizacja, cena i metraż mieszkania, ale nie bez znaczenia pozostaje również liczba pokoi czy układ funkcjonalny. Jedno z pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, dotyczy sytuacji czy ma to być mieszkanie otwartą kuchnią czy może lepiej z kuchnią zamkniętą. Zobaczmy wady i zalety każdej z tych opcji i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, co wybrać.

Stan deweloperski mieszkania – zalety i wady

Każdy poszukujący mieszkań na sprzedaż na portalach ogłoszeniowych prędzej czy później trafi na ogłoszenie, w którym oferowane jest mieszkanie w stanie deweloperskim. Często kusi ono niższą ceną, gdyż jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy tańsze od mieszkań wykończonych pod klucz. Nie każdy jednak rozumie, co się kryje pod tym pojęciem, dlatego postaramy się wytłumaczyć czym jest stan deweloperski i jakie skutki niesie za sobą zakup mieszkania w stanie deweloperskim.

Czy odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą?

Sprzedaż mieszkania to proces, który wymaga podjęcia szeregu różnych decyzji. Właściciel musi zastanowić się m.in., czy sprzedawać mieszkanie samodzielnie czy z pośrednikiem, jaką cenę zaoferować kupującym i jak przygotować mieszkanie na sprzedaż. Jedno z ważniejszych pytań, które zadaje sobie coraz więcej właścicieli, dotyczy odświeżania mieszkania na sprzedaż.

Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Urządzanie własnego mieszkania i domu to zawsze duże wyzwanie, które wymaga podjęcia bardzo wielu różnych decyzji. Dla niektórych to przygoda życia, a dla innych męczarnia i każda decyzja rodzi się w prawdziwych bólach. W takich sytuacjach rozsądne wydaje się rozważenie zatrudnienia architekta wnętrz. Zobaczmy zatem czy warto zatrudnić architekta wnętrz.

Może zainteresuje Cię również...