Miejscowości turystyczne w Polsce od dobrych kilku lat przechodzą boom rozwojowy, a powstające w nich budynki z apartamentami wakacyjnymi skłaniają do przemyśleń nad opłacalnością takiej inwestycji. Sprawdźmy, czy apartament wakacyjny to dobry pomysł lokowania kapitału i jakie może przynieść on zyski.

Kto kupuje nieruchomości w Polsce?

Rynek nieruchomości w Polsce jest rynkiem wciąż rozwijającym się, a popyt na mieszkania nadal nie jest w pełni zaspokojony. Ceny mieszkań rosną, a pandemia koronawirusa, choć nieco wyhamowała ten wzrost, wcale nie spowodowała odwrócenia trendu. Zobaczmy zatem, kto kupuje nieruchomości w Polsce i jakie są powody podejmowania takiej decyzji.

Wycena nieruchomości – jak ocenić wartość mieszkania?

Wycena nieruchomości jest niezbędnym etapem przygotowania mieszkania do sprzedaży. Ocena wartości domu lub mieszkania obejmuje wszystkie aspekty związane z nieruchomością: jej wielkość, stan, lokalizację i umeblowanie. Wycena może być przeprowadzona przez specjalistę lub samodzielnie przy wykorzystaniu źródeł internetowych. Myślisz o sprzedaży nieruchomości i zastanawiasz się nad ceną?

Mieszkanie na parterze – czy warto?

Szukając mieszkania do zakupu każdy człowiek ma swoją listę kryteriów, na których się opiera. Do najważniejszych należy lokalizacja, metraż i liczba pokoi, ale mogą się pojawić również wymagania dotyczące piętra, na którym znajdzie się mieszkanie. Wiele osób od razu odrzuca możliwość zakupu lokum na najniższej kondygnacji, gdyż mieszkania na parterze nie cieszą się zbyt dobrą sławą. Zobaczmy, czy ten stereotyp jest zgodny z prawdą i sprawdźmy, czy warto kupić mieszkanie na parterze.

Najpopularniejsze:

Warto przeczytać:

Pandemia związana z covid-19 mocno wpłynęła na wiele dziedzin naszego życia, w tym również na rynek wynajmu nieruchomości. Z każdym dniem trwania pandemii ceny na rynku wynajmu nieruchomości się zmieniają. Zobacz, jak zmieniły się ceny wynajmu w mieszkań w Warszawie w ciągu ostatnich kilku miesięcy i co miało na nie największy wpływ.
Umowa rezerwacyjna - co to jest
Poszukiwanie wymarzonej nieruchomości to proces, który wymaga sporo zaangażowania i czasu. Czasem przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, nie udaje się znaleźć nic wartego uwagi, aż nagle pojawia się mieszkanie, które spełnia nasze oczekiwania w stu procentach. Nie zawsze wtedy jesteśmy gotowi szybko sfinalizować transakcję, ale chcemy zarezerwować mieszkanie, by mieć pewność, że ktoś nie sprzątnie nam jej sprzed nosa.

Jak wynająć mieszkanie – kompleksowy poradnik dla wynajmującego i najemcy

Sprawdź!

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym – poradnik krok po kroku

Przeczytaj!

Polecamy:

Nieruchomości wakacyjne – czy to się opłaca

Miejscowości turystyczne w Polsce od dobrych kilku lat przechodzą boom rozwojowy, a powstające w nich budynki z apartamentami wakacyjnymi skłaniają do przemyśleń nad opłacalnością takiej inwestycji. Sprawdźmy, czy apartament wakacyjny to dobry pomysł lokowania kapitału i jakie może przynieść on zyski.

Polski Ład – projekt zmian w opodatkowaniu najmu

Polski Ład to pakiet ustaw, który wzbudza ostatnio sporo emocji, a zapowiadane zmiany mogą mieć znaczący wpływ na stan portfela Polaków. Rządzący twierdzą, że dla większości będą to zmiany korzystne, ale eksperci od rynku nieruchomości obawiają się całkiem innego efektu. W projekcie ustawy podatkowej w ramach Polskiego Ładu znajdują się bowiem zapisy, które zmienią zupełnie sposób rozliczeń podatkowych przychodów z najmu osiąganych przez osoby prywatne. Zobacz co się zmieni i sprawdź o ile wzrosną obciążenia podatkowe.

Mieszkanie dla studenta – kupić czy wynająć?

Co roku wielu maturzystów decyduje się na dalszą naukę i rozpoczyna studia na swoim wymarzonym kierunku. Dla większości z nich wiąże się to z koniecznością zamieszkania w mieście akademickim i wtedy właśnie pojawia się pytanie, które zadaje sobie coraz więcej rodziców - czy mieszkanie dla studenta lepiej kupić czy może wynająć. Zobaczmy zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Dzielnice Warszawy – gdzie ludzie kupują mieszkania?

Warszawa jako stolica Polski jest jednym z miast, którego liczba mieszkańców nieustannie rośnie. W związku z tym rynek nieruchomości w Warszawie prężnie rozwija się, a transakcje dotyczą zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Wśród kupujących mieszkania często pojawia się pytanie, w której z dzielnic Warszawy warto zamieszkać. Zobaczmy zatem, które z dzielnic Warszawy cieszą się największą, a które najmniejszą popularnością.

Bloki z wielkiej płyty – czy jest się czego bać?

Osiedla z wielkiej płyty, które powstawały masowo w okresie PRL są nieodłącznym elementem krajobrazu każdego polskiego miasta. Statystyki mówią, że mieszka w nich 10-12 mln Polaków, a zainteresowanie mieszkaniami w blokach z wielkiej płyty nie maleje. Ciągle jednak pojawiają się głosy wieszczące blokom katastrofę budowlaną. Czy faktycznie jest się czego bać? Czy zakup mieszkania w bloku z wielkiej płyty to dobry pomysł?

Najlepsze:

Porady:

Pierwsze mieszkanie – kupić czy wynająć?

Dylemat: kupić czy wynająć to pytanie, które zadaje sobie w pewnym momencie niemal każdy z nas. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż wpływ na nią ma bardzo wiele różnych czynników. Przyjrzyjmy się co brać pod uwagę przy wyborze i sprawdźmy, kiedy warto zdecydować się na kupno mieszkania, a kiedy lepiej je wynająć.

Układ stron świata a mieszkanie – jaki najlepszy

Przy zakupie mieszkania bierzemy pod uwagę bardzo wiele czynników, które mają wpływ na decyzję. Oprócz lokalizacji, metrażu czy układu funkcjonalnego, duże znaczenie ma układ mieszkania względem stron świata. Zobaczmy, jakie położenie jest najlepsze i dlaczego powinniśmy zwracać na niego uwagę.

Co najpierw: projekt domu czy działka?

Do budowy domu potrzebna jest działka i projekt domu. Wiele osób zaczyna od wyboru projektu, ale nie jest to rozwiązanie najlepsze, gdyż zdecydowanie lepiej byłoby najpierw mieć działkę, do której będziemy mogli dopasować odpowiedni projekt. Zobaczmy, dlaczego taki tok postępowania jest lepszy.

Plan mieszkania – jakie informacje możesz na nim znaleźć?

W ofertach sprzedaży mieszkań, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, bardzo często możesz znaleźć plan mieszkania. Dzięki niemu nie tylko spojrzysz na mieszkanie z lotu ptaka, ale będziesz mógł zastanowić się, w jaki sposób możesz zmienić jego aranżację i dopasować ją do swoich potrzeb. Zanim jednak do tego dojdzie, naucz się czytać plan mieszkania i zobacz, jakie informacje możesz w nim znaleźć.

Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Urządzanie własnego mieszkania i domu to zawsze duże wyzwanie, które wymaga podjęcia bardzo wielu różnych decyzji. Dla niektórych to przygoda życia, a dla innych męczarnia i każda decyzja rodzi się w prawdziwych bólach. W takich sytuacjach rozsądne wydaje się rozważenie zatrudnienia architekta wnętrz. Zobaczmy zatem czy warto zatrudnić architekta wnętrz.

Układ stron świata a mieszkanie – jaki najlepszy

Przy zakupie mieszkania bierzemy pod uwagę bardzo wiele czynników, które mają wpływ na decyzję. Oprócz lokalizacji, metrażu czy układu funkcjonalnego, duże znaczenie ma układ mieszkania względem stron świata. Zobaczmy, jakie położenie jest najlepsze i dlaczego powinniśmy zwracać na niego uwagę.

Mieszkanie z aneksem kuchennym czy oddzielną kuchnią – co lepsze?

Pierwszym krokiem, od którego trzeba zacząć poszukiwanie własnego mieszkania, jest ustalenie kryteriów, jakie ma ono spełniać. Do najważniejszych należy lokalizacja, cena i metraż mieszkania, ale nie bez znaczenia pozostaje również liczba pokoi czy układ funkcjonalny. Jedno z pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, dotyczy sytuacji czy ma to być mieszkanie otwartą kuchnią czy może lepiej z kuchnią zamkniętą. Zobaczmy wady i zalety każdej z tych opcji i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, co wybrać.

Czy odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą?

Sprzedaż mieszkania to proces, który wymaga podjęcia szeregu różnych decyzji. Właściciel musi zastanowić się m.in., czy sprzedawać mieszkanie samodzielnie czy z pośrednikiem, jaką cenę zaoferować kupującym i jak przygotować mieszkanie na sprzedaż. Jedno z ważniejszych pytań, które zadaje sobie coraz więcej właścicieli, dotyczy odświeżania mieszkania na sprzedaż.

Może zainteresuje Cię również...