Baza wiedzyWpis do księgi wieczystej - krok po kroku

Wpis do księgi wieczystej – krok po kroku

Powiązane artykuły:

Księga wieczysta to podstawowy dokument, w którym znajdują się wszystkie informacje na temat położenia i stanu prawnego nieruchomości, a stan wskazany w księdze wieczystej uważany jest za stan faktyczny. Każda zmiana w księdze wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do wydziału ksiąg wieczystych do odpowiedniego sądu rejonowego. Zobaczmy, jak wygląda formalne przeprowadzenie tego procesu i sprawdźmy jak uzyskać wpis do księgi wieczystej.

Wniosek o wpis w księdze wieczystej – kto składa?

Zmiana treści księgi wieczystej następuje zawsze wtedy, gdy zmienia się jej właściciel, nieruchomość zostaje obciążona prawami na rzecz osób trzecich lub staje się przedmiotem zastawu hipotecznego. Wniosek o wpis do księgi wieczystej może złożyć właściciel nieruchomości, jak i wierzyciel, na którego rzecz ustanawiana jest hipoteka. Przy transakcji prowadzącej do zmiany właściciela nieruchomości wniosek o wpis w księgi wieczystej w imieniu nowego właściciela zwykle składa notariusz, u którego transakcja została przeprowadzona. Nie inaczej jest w sytuacji, gdy w wyniku podziału nieruchomości zostaje wyodrębniona nowa nieruchomość, dla której ma zostać założona nowa księga wieczysta. Wówczas również notariusz składa wniosek o założenie księgi wieczystej i wykreślenie z aktualnej księgi tej części nieruchomości, której nowa księga będzie dotyczyć.

Jest jednak wiele sytuacji, w której to właściciel musi złożyć wniosek o wpis w księdze wieczystej lub jego wykreślenie. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których nastąpiła całkowita spłata kredytu hipotecznego i właściciel chce wykreślenia wpisu z hipoteki. Wówczas to on powinien zgłosić stosowny wniosek o wykreślenie wpisu z hipoteki, by załatwić do końca wszystkie formalności związane z kredytem.

Jak złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej?

Wniosek o wpis w księdze wieczystej można złożyć wypełniając formularz kw wpis. Ten sam formularz wypełnia się chcąc zgłosić wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, jak i jego wykreślenie. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty będące podstawą wpisu/wykreślenia czyli akt notarialny, potwierdzenie spłaty kredytu itp. Wniosek należy opłacić w kasie sądu lub przelewem na konto podane na stronie danego sądu rejonowego. Złożenie wniosku może nastąpić w wydziale ksiąg wieczystych w siedzibie sądu rejonowego lub pocztą, listem poleconym. Jeśli wniosek składany jest w wersji papierowej w sądzie, to należy wypełnić go w dwóch kopiach – jeden dla sądu, drugi dla składającego, a osoba przyjmująca dokumenty potwierdzi złożenie wniosku pieczęcią z datą.

Po złożeniu wniosku niemal natychmiast w stosownym miejscu księgi wieczystej pojawia się wzmianka o złożeniu wniosku. Natomiast w ciągu kilku-kilkunastu dni sąd rozpatruje wniosek, a następnie dokonuje stosownych zmian w treści księgi wieczystej, o czym powiadamia strony postępowania listownie. Jeśli zatem wniosek dotyczył zmiany właściciela, to zarówno stary jak i nowy właściciel dostają pismo informujące o zmianach w księdze wieczystej.

Ile kosztuje wpis w księdze wieczystej?

Jak wcześniej wspomnieliśmy ze zmianą treści księgi wieczystej wiąże się opłata sądowa. Jej wysokość jest zależna od tego, czego dotyczy wpis. Koszt wpisu w księdze wieczystej związanego z prawem własności, prawem użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego wynosi 200zł. Przy czym jeśli wpis dotyczy udziału w nieruchomości, to opłata sądowa jest naliczana proporcjonalnie do wielkości udziału, ale nie może być ona mniejsza niż 100zł. Natomiast inne koszty związane z wpisami do księgi wieczystej to koszt 150 lub 60zł w zależności od rodzaju sprawy.

W przypadku wpisów o wykreślenie z księgi wieczystej pobierana jest połowa opłaty, jaka należałaby się za wpis w danym przypadku.

Warto wiedzieć, że można wnioskować o zwolnienie z kosztów opłaty sądowej, ale stosowny wniosek należy złożyć przed złożeniem wniosku o wpis. Dopiero po otrzymaniu decyzji o zwolnieniu z kosztów sądowych można składać wniosek o wpis w księdze wieczystej.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: