Analizy i raporty 10 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem mieszkania

10 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem mieszkania

Powiązane artykuły:

W tym artykule omówimy 10 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem mieszkania.

Zakup mieszkania bez wątpienia jest dla każdego kupującego wydarzeniem, do którego warto się uprzednio dobrze przygotować. Zanim zdecydujemy się bowiem na konkretne lokum trzeba zdobyć wcześniej odpowiednią wiedzę. Przedstawiamy w tym wpisie to, z czym przed zakupem mieszkania należy się zapoznać.

Kupując nowe lokum ważne powinno być dla nas nie tylko samo mieszkanie, ale też inne kwestie dotyczące nie tylko samej nieruchomości. Istotne są też takie rzeczy jak sytuacja na rynku mieszkaniowym, infrastruktura, lokalizacja, czy też komunikacja. 

Sytuacja na rynku

Przed zakupem mieszkania najlepiej jest zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku. Analiza tego typu może nam się przydać choćby po to, aby ewentualnie choć trochę zaoszczędzić i pieniądze te przeznaczyć później na ewentualny remont, czy odświeżenie naszego nowego lokum. Są momenty w roku kiedy mieszkania nieco tanieją. Wtedy zwykle pojawia się spora szansa na to, że uda nam się trafić przysłowiową “okazję”. Najlepiej jest wybrać taki moment w roku, w którym stopy procentowe i koszty deweloperów będą niższe. 

Rynek wtórny czy pierwotny?

Istotną rzeczą z pewnością będzie kwestia tego czy chcemy kupować mieszkanie na rynku wtórnym czy pierwotnym. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym możemy być pewni, że mieszkanie może być już gotowe do wprowadzenia się od razu. Po jego zakupie, jak jest to w przypadku rynku pierwotnego nie będzie trzeba czekać na to aż deweloper ukończy inwestycję. 

Minusem jednak może być to, że stan mieszkania może nie być najlepszy. Zdarza się, że trzeba będzie takie lokum odświeżyć, lub ewentualnie zrobić większy remont. Warto więc zastanowić się czy nasz budżet jest na tyle elastyczny, aby pozwolił nam po ewentualnym zakupie wykonać jeszcze remont.

Lokalizacja

Ważnym elementem jest też lokalizacja. Przed zakupem warto przemyśleć czy chcemy mieszkać bliżej centrum miasta, czy może wolelibyśmy wybrać dzielnicę spokojniejszą. Taką gdzie hałas nie będzie nam za bardzo dokuczał, a przy tym będziemy mieli też możliwość oddychać lepszym powietrzem i cieszyć większym spokojem. Oczywiście wiąże się to z dojazdami do pracy i wydatkami na benzynę, czy bilety komunikacji miejskiej. Wszystko ma więc swoje plusy i minusy- wybór zależy od indywidualnych preferencji kupującego. 

Czas

Osoby decydujące się na kupno nowego lokum powinny też dobrze zastanowić się nad tym jaki czas i jaka pora roku będzie najbardziej odpowiednia na zakup mieszkania. Zdecydowanie najlepszą porą roku jest wiosna. Wtedy bowiem pogoda pozwoli nam na dokonywanie poprawek, czy remontu. Ewentualna wymiana okien będzie zdecydowanie przyjemniejsza wiosną niż zimą, kiedy na dworze jest chłodno i mroźno. To samo dotyczy np. wymiany instalacji centralnego ogrzewania. Polecaną przez większość biur nieruchomości porą na zakup mieszkania jest okres pomiędzy marcem a majem.

Dodatkowe opłaty

Przed zakupem mieszkania warto dowiedzieć się też ile wynosi miesięczny koszt mieszkania za użytkowanie mediów. Różnice pomiędzy mieszkaniami z rynku wtórnego i pierwotnego zazwyczaj nie są duże, a często wręcz niezauważalne. Decydując się na lokum warto więc przemyśleć i tę kwestię. 

Formalności

Przed zakupem mieszkania kupujący powinien zaopatrzyć się w komplet niezbędnych dokumentów takich jak:

-zdolność kredytowa kupującego

-sytuacja prawna kupowanego przez nas lokum

-poświadczenia notarialne

wycena kupowanej nieruchomości

-opinia rzeczoznawcy

umowa przedwstępna kupna mieszkania z osobą prywatną, która sprzedaje lokum z rynku wtórnego, lub z deweloperem od którego kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym

Infrastruktura

Kupując mieszkanie dobrze jest też zapoznać się z okolicą, w której będziemy mieszkać. Warto więc sprawdzić takie rzeczy jak dojazd, czy miejsca do rekreacji. Dla osób nie posiadających własnego auta ważną kwestią będzie sprawdzenie czy węzeł komunikacyjny jest dobrze rozwinięty. 

Oto kilka istotnych elementów infrastruktury, które warto sprawdzić przed zakupem mieszkania:

-komunikacja (czy dojazd w inne okolice miasta jest dobry)

-ciekawe miejsca do wypoczynku i rekreacji takie jak parki i skwery

-szkoły i przedszkola (szczególnie ważne dla osób posiadających dzieci)

-placówki handlowe (np. sklepy usługowe, czy galerie handlowe- jak daleko są oddalone od naszego osiedla)

-placówki medyczne (przychodnie)

Formalności- ciąg dalszy

Przed zakupem mieszkania kupujący podpisują umowę przedwstępną. Co taka umowa powinna zawierać i kiedy jej przestawienie jest konieczne? 

Otóż umowa taka jest niezbędna wtedy gdy będziemy chcieli się zgłosić do banku po kredyt. Kupując mieszkanie musimy dostarczyć następujące dokumenty:

-dokumenty potwierdzające naszą tożsamość

-potwierdzenie wpłacenia zaliczki lub zadatku

Umowa przedwstępna

Kiedy już zdecydujemy się na zakup nowego lokum niezbędne będzie podpisanie umowy przedwstępnej ze sprzedającym. Co powinno się w takiej umowie znaleźć? 

Poniżej prezentujemy najważniejsze elementy takiej umowy:

-data i miejsce zawarcia umowy przedwstępnej 

-konkretnie określony przedmiot sprzedaży opisany dokładnie wraz z wypisem z księgi wieczystej

-termin zawarcia umowy

-określenie wpłaty zaliczki lub zadatku

-dokładna cena nabywanej przez nas nieruchomości

Dokumenty potwierdzające i wypis z księgi wieczystej

Przed podpisaniem umowy przedwstępnej deweloper, lub osoba fizyczna sprzedająca nam nowe lokum z rynku wtórnego powinni przedstawić nam wszystkie niezbędne dokumenty związane ze sprzedawaną nieruchomością. Jest to niezbędne choćby po to, aby mieć stuprocentową pewność, że kupujemy mieszkanie od kogoś, kto rzeczywiście jest jego aktualnym właścicielem. Tylko taka osoba ma prawo dokonania transakcji. Nieruchomość, którą kupujemy nie może być też obciążona prawami osób trzecich.

Właśnie takie niezbędne informacje znajdziemy w wypisie z księgi wieczystej. Wszystkie dokumenty z księgi wieczystej powinny być możliwie jak najbardziej aktualne i nie wykonane nie wcześniej niż 30 dni wstecz. Sprzedający absolutnie nie powinien odmawiać nam możliwości przedstawienia tych dokumentów.

Podsumowanie

Przed zakupem nowego lokum warto uprzednio dokładnie je obejrzeć. Dodatkowo warto przeanalizować 10 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem mieszkania. O tym jak zrobić to dobrze pisaliśmy już na naszym blogu tutaj: https://tur-nieruchomosci.pl/blog/odbior-mieszkania-jak-zrobic-to-dobrze/

Istotną kwestią przed zakupem mieszkania jest też sprawdzenie opłat notarialnych, których dokonać należy za założenie księgi wieczystej, bądź też np. za wpis prawa własności. Przed zakupem warto więc sprawdzić ile wyniosą poszczególne opłaty. 

Kupno mieszkania jak widać wiąże się z niezbędną wiedzą, którą warto zdobyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. 


Pomocne Materiały:

Polecamy: