Budowa własnego domu to spore wyzwanie. Wymaga ono nie tylko wyboru odpowiedniej działki budowlanej, projektu domu czy wykonawcy, ale wiąże się również z nauką nowych określeń. Jeśli nie pracujesz z budowlańcami na co dzień i nie zatrudniasz osoby, która w Twoim imieniu w całości zajmie się nadzorem nad ekipą budowlaną, to ten słownik jest dla Ciebie.

Najpopularniejsze:

Warto przeczytać:

Podatek od deszcze - co to jest i kto płaci?
Podatek od deszczu to jeden z podatków, który już obowiązuje, ale nowelizacja przepisów sprawi, że będzie on dotyczył dużo większej liczby osób. W 2021 roku zmiany są procedowane, a prawdopodobne wejście ich w życie planowane jest na styczeń 2022 roku. Zobaczmy, czym jest podatek od deszczu, kogo obejmą zmiany i jaka będzie wysokość zobowiązań podatkowych.
najm okazjonalny
Właściciele mieszkań na wynajem przez długi czas narzekali, że ich interesy są słabo zabezpieczone i najemca ma więcej praw niż oni. Na szczęście od kilku lat mogą oni skorzystać z opcji najmu okazjonalnego, który lepiej chroni ich prawa. Zobacz czym jest najem okazjonalny, jak zawrzeć umowę najmu okazjonalnego oraz jakie skutki niesie za sobą jej zawarcie.

Jak wynająć mieszkanie – kompleksowy poradnik dla wynajmującego i najemcy

Sprawdź!

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym – poradnik krok po kroku

Przeczytaj!
spot_img
spot_img

Polecamy:

Ile kosztuje dom w Warszawie w 2024 roku?

W jednym z poprzednim artykułów analizowaliśmy ceny mieszkań w Warszawie, a dziś czas na analizę cen domów. Rynek domów w stolicy jest bowiem pokaźny, a w naszej analizie zajmiemy się zarówno domami z rynku wtórnego, jak i nowobudowanymi, dostępnymi na rynku pierwotnym. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje dom w Warszawie, w jakich dzielnicach buduje się najwięcej i jakie domy możesz tutaj znaleźć.

Ile kosztuje nowe mieszkanie w Warszawie w 2024 roku?

Ceny mieszkań w Warszawie to temat, który zawsze budzi sporo emocji. Średnia cena mieszkań jest tutaj zawsze sporo wyższa od cen mieszkań w innych dużych miastach Polski. Różnice te dotyczą zarówno mieszkań na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym. Przyjrzyjmy się tym drugim i sprawdzimy, jak kształtują się ceny nowych mieszkań w Warszawie.

Rynek najmu mieszkań w Warszawie na koniec 2023 roku – analiza

Rynek nieruchomości mieszkaniowych przeznaczonych do wynajmu w ostatnich latach przechodził ogromne wahania. Najpierw pandemia spowodowała znaczne spadki czynszów i liczne pustostany, a późniejszy napływ uchodźców z Ukrainy był przyczyną znacznych podwyżek czynszów. Sprawdźmy, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku nieruchomości na wynajem.

Ceny mieszkań w Polsce w 2023 – spadek czy wzrost?

Każdy, kto obserwuje choć trochę sytuację na rynku nieruchomości w Polsce, z pewnością słyszał o bańce cenowej i prognozach mówiących o jej rychłym pęknięciu. Na spadek cen mieszkań z tym związanych liczyło bardzo wiele osób, gdyż mówiło się, że nastąpi to drugiej połowie 2023 roku. Sprawdźmy, czy rzeczywiście można liczyć na spadek ceny mieszkań i zobaczmy, jak wyglądały zmiany cen mieszkań w Polsce w ostatnich kilkunastu latach.

Sprzedaż i wynajem mieszkania – przez pośrednika czy bez? Raport z rynku

Usługi pośrednika w obrocie nieruchomościami są w obiegowej opinii niepotrzebne i wiele osób deklaruje, że woli sprzedać mieszkanie bezpośrednio. Jeśli jednak spojrzymy na liczbę biur nieruchomości w całej Polsce, to wydaje się, że te opinie nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Sprawdźmy, co mówią na ten temat dane liczbowe, zebrane w najnowszym e-miesięczniku rynku nieruchomości wydawanym przez Unirepo.

Najlepsze:

Porady:

Remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty – najważniejsze informacje

Osiedla z wielkiej płyty cieszą się coraz większym zainteresowaniem kupujących, którzy doceniają ich dobrą lokalizację, bogatą infrastrukturę oraz dużą ilość zieleni. Nic zatem dziwnego, że mieszkania w wielkiej płycie szybko znajdują swoich nabywców, mimo że zwykle wymagają generalnego remontu. Sprawdźmy zatem, jak się przygotować do remontu mieszkania w wielkiej płycie.

Wnętrza mieszkań na sprzedaż czyli czego możesz się spodziewać oglądając mieszkania z pośrednikiem

Marząc o swoim mieszkaniu oczami duszy widzisz wnętrze, w którym będziesz czuć się dobrze. Jedni kochają proste wnętrza w stylu skandynawskim, inni wolą styl industrialny, a dla jeszcze innych najatrakcyjniejszy będzie styl vintage. Musisz jednak mieć świadomość, że mieszkania dostępne na rynku wtórnym rzadko kiedy od razu wpisują się w Twoje gusty. Przygotuj się na to i sprawdź, czego możesz się spodziewać podczas poszukiwania swojego własnego M.

Mieszkanie dwupoziomowe – czy warto?

Mieszkania dwupoziomowe pojawiły się na polskim rynku nieruchomości stosunkowo niedawno. Na próżno szukać ich w blokach z wielkiej płyty czy starych kamienicach, ale już całkiem sporo takich lokali można znaleźć w inwestycjach deweloperskich. Dla jednych to ideał mieszkania, a dla innych lokum, które generuje wiele problemów aranżacyjnych. Zobaczmy, jakie są zalety i wady mieszkania dwupoziomowego i sprawdźmy, czy warto je kupić.

Remont generalny mieszkania – jak się do niego przygotować?

Generalny remont mieszkania może wzbudzać skrajne emocje. Jedni się cieszą, że w końcu zamienią zaniedbaną norę w lokum na miarę współczesnych standardów wnętrzarskich. Inni z kolei obawiają się niespodzianek i wysokich kosztów, które mogą się z nim wiązać. Niezależnie jednak od tego, jak podchodzisz do tematu remontu mieszkania, dobrze jest się do niego odpowiednio przygotować. Sprawdźmy zatem, co zrobić, by generalny remont mieszkania przebiegał szybko, sprawnie i bez kłopotów.

Adaptacja stodoły na dom – co musisz wiedzieć?

Miłośnicy dobrej architektury i nietypowych projektów z ciekawością oglądają adaptacje stodoły na dom. Wiele z nich przechodzi zaskakującą metamorfozę i ze starej stodoły zamienia się w nowoczesny budynek, z dużymi przeszkleniami i otwartą przestrzenią wewnątrz. Jeśli również marzy Ci się adaptacja stodoły na dom mieszkalny, to sprawdź, jak się do tego zabrać.

Może zainteresuje Cię również...