InspiracjeMieszkanie z balkonem, ogródkiem czy tarasem - co wybrać?

Mieszkanie z balkonem, ogródkiem czy tarasem – co wybrać?

Powiązane artykuły:

Planując zakup mieszkania w bloku musimy zdecydować o jego lokalizacji, metrażu czy układzie funkcjonalnym. W fazie poszukiwań często pojawia się również dylemat, czy wybrać mieszkanie z balkonem, ogródkiem czy tarasem. Zobaczmy, jakie są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań i zastanówmy się, które z nich wybrać.

Mieszkanie z ogródkiem – zalety i wady

Na pierwszy ogień idzie mieszkanie z ogródkiem, które dla wielu osób jest mieszkaniem wymarzonym. Własny kawałek ziemi to ogromna zaleta mieszkania na parterze, niedostępna dla osób na wyższych piętrach. Pandemia i lockdown doskonale pokazały, że możliwość wyjścia na zewnątrz doskonale wpływa na naszą psychikę i właściciele mieszkań z ogródkiem jeszcze bardziej docenili te kilkadziesiąt metrów kwadratowych własnej ziemi. Zieleń wpływa na nas kojąco, a wiele osób dzięki lockdownowi odkryło w sobie pasję ogrodniczą i nie tylko chętnie wypoczywa na łonie natury, ale również wykonuje prace pielęgnacyjne w ogródku, poszukując roślin wartych posadzenia.

Mieszkanie z ogródkiem to idealna opcja dla rodzin z dziećmi, szczególnie tymi najmłodszymi. W ogródku można ustawić huśtawkę, trampolinę czy piaskownicę, na których maluch będzie mógł bezpiecznie spędzać czas. W trakcie jego samodzielnej zabawy rodzic będzie mógł chwilę odsapnąć lub rzucić się w wir domowych obowiązków, które są trudne do wykonania, gdy pod nogami kręci się małe dziecko.

Ogródek przy mieszkaniu może też służyć jako miejsce wypoczynku dorosłych. Stół z krzesłami, hamak czy miejsce na grilla (warto sprawdzić, czy wolno go używać) ustawione w ogródku koło domu pozwolą w przyjemnej atmosferze spędzić letnie popołudnia i weekendy, wypoczywając w towarzystwie rodziny i znajomych lub po prostu z książką w ręku.

Mimo tak wielu zalet mieszkanie z ogródkiem ma również swoje wady. Do najważniejszych należy z pewnością brak intymności. Ogródek jest bowiem doskonale widoczny z okien mieszkań na wyższych piętrach i mimo montażu daszków, markiz czy parasoli, nie można liczyć na pełną prywatność.

Drugą ważną wadą są śmieci, które wielu mieszkańców wyższych pięter wyrzuca przez okno. Mieszkańcy mieszkań z ogródkami skarżą się przede wszystkim na niedopałki papierosów czy resztki jedzenia wyrzucane przez okna. Problem ten nie dotyczy wszystkich osiedli, bo w dużej mierze zależy od kultury osób, które na nich mieszkają, ale kupując mieszkanie nigdy nie wiesz na kogo trafisz, więc warto mieć ten problem na uwadze.

Ostatnią wadą, o której warto wspomnieć, jest problem hałasu. Ogródki przy mieszkaniach bardzo blisko sąsiadują z ogródkami innych mieszkańców. Można się od nich odgrodzić żywopłotem, ale to nie rozwiązuje problemu hałasu. Jeśli w którymś ogródku bawią się dzieci, to próżno oczekiwać, że w naszym ogródku będą panować idealne warunki do drzemki. Dodatkowym problemem może być usytuowanie ogródka pomiędzy blokami. Często taki układ powoduje odbijanie się dźwięków i sprawia, że wydają się one głośniejsze niż są w rzeczywistości.

Mieszkanie z tarasem – tak czy nie?

Alternatywą dla mieszkania z ogródkiem jest mieszkanie z tarasem. W odróżnieniu od tego pierwszego, mieszkanie z tarasem zawsze jest położone na wyższych piętrach. Wielu deweloperów chce w ten sposób zwiększyć atrakcyjność mieszkań na najwyższych piętrach, które podobnie jak parter, nie należą do mieszkań uznawanych za najbardziej atrakcyjne.

Mieszkanie z tarasem sprawia, że możemy spędzać wolny czas na świeżym powietrzu nawet wtedy, gdy mieszkamy w bloku. Własny taras jest okazją do stworzenia zielonej oazy oraz odgrodzenia się od wszechobecnego w miastach betonu. Dobrze zaprojektowany może stać się miejscem letniego wypoczynku, dostępnym tuż za drzwiami tarasowymi. Można na nim stworzyć zarówno kącik wypoczynkowy dla dorosłych, jak i przestrzeń dla dzieci, ustawiając niewielką piaskownicę czy niewielki basenik służący ochłodą w letnie dni.

Mieszkania z tarasem mogą zatem zapewnić kontakt z naturą, a położone na wysokich piętrach często będą kusić również widokiem na panoramę osiedla, a nawet miasta. Jest to zatem świetny wybór dla osób ceniących sobie przestrzeń, które źle by się czuły w małym ogródku bez widoku, który mógłby wzmagać ich klaustrofobię. Dzięki takiemu położeniu zapewniają one również znacznie więcej prywatności niż ogródki, gdyż zwykle nie ma sąsiadów na górze, a przed wzrokiem z sąsiednich balkonów można w prosty sposób osłonić się odpowiednimi roślinami.

Tarasy mają niestety również swoje wady. Do najważniejszych można zaliczyć położenie na wysokim piętrze, co wiąże się z koniecznością pilnowania młodszych dzieci, by chronić je przed wypadnięciem za balustradę. Kreatywność dzieci nie zna granic, a zatem wszelkie meble mogą stać się drabiną i umożliwić maluchom wyjście wyżej. Chwila nieuwagi i wypadek gotowy, dlatego wypuszczając dziecko na taras, nawet jeśli bawi się w piaskownicy, to i tak powinno być nieustannie pilnowane.

Taras przy mieszkaniu położonym od południa czy południowego-zachodu może być miejscem cudownego odpoczynku wiosną i jesienią, gdy poszukujemy słońca, ale w lecie może stać się prawdziwą „patelnią”, na której będzie trudno wytrzymać. W takich miejscach konieczne są markizy, parasole, daszki czy kurtyny wodne, bo tylko w ten sposób można będzie obniżyć temperaturę i spowodować, że będzie można spędzić czas na tarasie.

Wymieniając wady mieszkań z tarasem musimy również wspomnieć o kwestiach technicznych. Tarasy są bowiem często położone bezpośrednio nad mieszkaniem na niższym piętrze. W związku z tym, jeśli nie zostaną poprawnie zaizolowane i wykonane, to mogą się pojawić problemy z zalewaniem sąsiadów poniżej. Problem ten najczęściej nie będzie wynikał z winy właścicieli tarasu, ale „fachowców”, którzy źle wykonali swoją pracę. Problem jednak będzie istniał i może powodować nieprzyjemne konflikty sąsiedzkie.

Mieszkanie z balkonem – za i przeciw

W naszym porównaniu mieszkań z tarasem, ogródkiem i balkonem czas na bliższe spotkanie z mieszkaniami z balkonem. W inwestycjach mieszkaniowych takich mieszkań jest zwykle najwięcej, bo inaczej niż mieszkania z tarasem czy ogródkiem, mogą się one pojawić na każdym piętrze. Dzięki temu mieszkanie z balkonem jest dostępne dla szerszej grupy osób, co jest jego pierwszą ważną zaletą.

Drugim ważnym argumentem, który przemawia za zakupem mieszkania z balkonem jest możliwość obcowania z naturą. Co prawda metraż balkonu jest zwykle mniejszy niż metraż tarasu czy ogródka, ale nawet najmniejszy balkon to miejsce, na którym można choć chwilę odpocząć na świeżym powietrzu, tuż za progiem własnego mieszkania.

Balkon, w zależności od powierzchni, daje mniejsze lub większe możliwości aranżacyjne, ale nawet na mikroskopijnym balkonie znajdzie się miejsce na trochę zieleni i miejsce do siedzenia. Wystarczy chcieć stworzyć na nim miejsce do wypoczynku, a dzięki możliwościom zakupu składanych mebli z pewnością uda się stworzyć własny zielony kąt, w którym będzie można odsapnąć od miejskiego betonu.

Jak wspomnieliśmy już wyżej, mieszkania z balkonem pojawiają się niemal przy każdym mieszkaniu, co oznacza, że jest wiele cech, które trudno jednoznacznie określić jako zaletę lub wadę. Jeśli mieszkanie położone jest na wysokim piętrze, to zaletą może być daleki widok z okna, ale jeśli naprzeciwko jest inny blok, w dodatku wyższy, to zamiast widoku na panoramę miasta mamy widok na okna sąsiada. Położenie balkonu może dawać pełną prywatność, jeśli z danej strony nie ma innych zabudowań. Może też niemal zupełnie ją odbierać, jeśli balkon położony jest od strony dziedzińca i siedząc na nim można prawie podać rękę sąsiadowi z sąsiedniego mieszkania.

Często wymienianą wadą w kontekście balkonów jest ich niewielki metraż lub kształt. Balkon o powierzchni 4 metrów kwadratowych w układzie 1m x 4m jest zdecydowanie trudniejszy do zagospodarowania i mniej funkcjonalny od balkonu 2m x 2m.

Balkon, taras czy ogródek – które rozwiązanie wybrać?

Znając zalety i wady każdego z omawianych mieszkań można spróbować znaleźć odpowiedź na tytułowe pytanie. Nie jest ona jednak jednoznaczna, bo wiele zależy od tego, kto będzie użytkował dane mieszkanie, jakie są jego potrzeby i jak lub spędzać czas wolny. Każdy z nas ma bowiem swoje priorytety i nawet wymienione wyżej wady mieszkań z balkonem, tarasem i ogródkiem nie będą zniechęcać do zakupu wybranego typu mieszkania, gdyż wymienione zalety będą miały decydujące znaczenie. Po raz kolejny okazuje się zatem, że zakup mieszkania to kwestia bardzo indywidualna i trudno arbitralnie stwierdzić o przewadze jednego rozwiązania nad innym.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: