Aranżacja wnętrzOgród na balkonie w bloku czyli jak stworzyć prywatną oazę zieleni

Ogród na balkonie w bloku czyli jak stworzyć prywatną oazę zieleni

Powiązane artykuły:

Kontakt z naturą korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, więc nic dziwnego, że wielu mieszkańców bloków chce otaczać się roślinami. Nawet na małym balkonie w bloku można stworzyć balkonowy ogródek, dzięki któremu na co dzień będziesz mógł być bliżej natury. Sprawdź, jak stworzyć ogród na tarasie lub balkonie.

Jak urządzić ogród na własnym balkonie?

Sposób zagospodarowania tarasu i balkonu przynależnego do mieszkania w bloku zależy od jego rozmiarów oraz nasłonecznienia. Znaczenie ma jednak nie tylko rozmiar, ale również kształt balkonu, bo znacznie łatwiej jest zagospodarować kwadrat o wymiarach 2mx2m niż prostokąt 4mx1m, mimo że ich powierzchnia jest identyczna.

Zanim więc ruszysz do sklepu ogrodniczego lub zaczniesz zamawiać rośliny przez internet, zastanów się nad funkcjami, jakie ma on pełnić. Czy ma to być miejsce wypoczynku, w którym oprócz roślin chcesz zmieścić stolik, krzesła, hamak czy fotel. Czy może marzysz o tym, by na balkonie uprawiać warzywa, bo wiesz, że te samodzielnie wyhodowane smakują znacznie lepiej.

Po określeniu funkcji, jakie ma spełniać ogród na balkonie, weź kartkę, narysuj swój balkon w odpowiedniej skali i wytnij meble, które chcesz tam ustawić. Następnie wybierz miejsca, w których możesz ustawić rośliny, pamiętając, że mogą one nie tylko stać na podłodze, ale również wisieć na ścianach. Ciekawą opcją są również skrzynki wertykalne, które pozwalają do maksimum wykorzystać przestrzeń na małym balkonie w bloku.

Co uprawiać w balkonowym ogródku?

Ogródek na balkonie w bloku może wyglądać bardzo różnie. Jedni decydują się na wybór roślin ozdobnych, często zimozielonych, bo chcą mieć zielono za oknem przez cały rok. Inni chcą mieć ogródek warzywny na balkonie, bo chcą mieć własny ziołowy ogródek, pomidorki koktajlowe czy truskawki. Możesz zdecydować się też na połączenie tych dwóch ogrodów i w jednej części balkonu zrobić ogródek warzywny, a w drugiej ogród pełen roślin ozdobnych. Ograniczeniem może być co prawda wielkość balkonu, ale nawet na bardzo małym balkonie w bloku zmieszczą się 2-3 doniczki z warzywami czy ziołami.

Wybierając rośliny do balkonowego ogrodu weź również pod uwagę warunki, w jakich będą one dobrze rosły. Rośliny lubiące cień nie będą dobrze rosły na niezadaszonym balkonie od południa. Z kolei rośliny lubiące ciepło, źle będą rosły na balkonie od północy czy wschodu.

Pamiętaj też, że w przeciwieństwie do roślin, balkon nie zmieni swoich rozmiarów. Przy zakupie sprawdzaj więc, jak szybko rosną wybrane gatunki i jaki rozmiar mogą osiągnąć. Do uprawy balkonowej najlepiej nadają się rośliny karłowate, które mimo upływu czasu nadal pozostają niewielkich rozmiarów. Zakup szybkorosnących iglaków, takich jak tuja brabant nie będzie więc najlepszym rozwiązaniem.

Ogród na balkonie w bloku – o czym jeszcze pamiętać?

Podczas planowania ogrodu na balkonie w bloku pamiętaj, że roślin wymagają ciągłego nawadniania. Jest to szczególnie istotne w okresie letnim, więc jeśli często wyjeżdżasz w tym okresie, to musisz znaleźć kogoś, kto będzie podlewał Twoje rośliny. Może to być uczynny sąsiad, ale może to być również system automatycznego nawadniania lub doniczki automatycznie dozujące roślinom wodę. Rozwiązań tego rodzaju jest na rynku sporo, więc warto przejrzeć dostępną ofertę i już na etapie planowania ogródka na balkonie w bloku pomyśleć nad automatyzacją podlewania.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: