Aranżacja wnętrzBoazeria w mieszkaniu - co z nią zrobić?

Boazeria w mieszkaniu – co z nią zrobić?

Powiązane artykuły:

Boazeria drewniana w okresie PRL była bardzo modna, a na ten sposób wykończenia wnętrza nie każdego było stać. Później odeszła do lamusa, ale nadal przeglądając oferty mieszkań do zakupu w bloku z wielkiej płyty możesz znaleźć sporo ofert wnętrz wykończonych boazerią. Większość z nich jest oznaczona jako mieszkania do remontu, ale to wcale nie oznacza, że starą boazerię od razu musisz usunąć. Sprawdźmy, co możesz zrobić ze starą boazerią i przekonaj się, że jej zerwanie nie jest jedyną opcją.

Drewniana boazeria – czy warto ją zrywać?

W okresie PRL boazeria drewniana pokrywała najczęściej ściany w przedpokoju, niekiedy łącznie z jego sufitem. W rzadkich przypadkach w ten sposób wykańczano również toalety oraz salony. Deski montowano najczęściej na drewnianym stelażu z listwek, do którego mocowana pionowe deski łącząc je na obce pióro. W efekcie powstawała drewniana ściana, która nie tylko ładnie się prezentowała, ale miała również inne praktyczne zalety.

Warto pamiętać, że ściany w blokach z wielkiej płyty były raczej nierówne, więc montaż drewnianej boazerii pozwalał wyrównać te nierówności. Wystarczyło odpowiednio dobrać grubość stelażu, by zgubić istniejące krzywizny i choć trochę wyprostować kąty. Po zerwaniu boazerii stan ścian zostałby ponownie obnażony, a doprowadzenie ich do stanu umożliwiającego pomalowanie, wymagałoby sporych nakładów. Konieczne byłoby gipsowanie, szlifowanie, a być może również tynkowanie, jeśli tynk nie trzymałby się dobrze na ścianie.

Dodatkowo boazeria wyciszała pomieszczenie, stanowiąc dobrą izolację akustyczną i ograniczając rozprzestrzenianie się hałasu. Dzięki montażowi boazerii nie tylko mniej było słychać sąsiadów, ale nie było też echa wewnątrz pomieszczenia, w którym była zamontowana. Usunięcie starej boazerii pozbawiłoby mieszkańców tej izolacji i mogłoby spowodować znaczne uciążliwości związane z hałasem z sąsiednich mieszkań.

Biorąc powyższe pod uwagę wydaje się, że zrywanie starej boazerii niesie za sobą sporo wad, dlatego zamiast ją zrywać, lepiej odnowić boazerię i nadać jej bardziej nowoczesny wygląd.

Jak odnowić starą boazerię?

Odnowienie boazerii to proces, który można wykonać samodzielnie, gdyż nie wymaga specjalnych umiejętności technicznych. Wystarczy porządnie oczyścić jej powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, co pozwoli usunąć stare warstwy lakieru. Można to zrobić ręcznie lub z użyciem szlifierki, co znacznie przyspieszy ten proces. Po oczyszczeniu konieczne jest również usunięcie powstałego pyłu oraz odtłuszczenie powierzchni. Jeśli okaże się, że na powierzchni drewna znajdują się ubytki, to można je uzupełnić szpachlą do drewna. Tak przygotowana boazeria jest gotowa do zmiany wyglądu.

Zanim jednak chwycisz za papier ścierny, powinieneś zastanowić się, jaki styl będzie miało wnętrze, w którym jest boazeria. To element dekoracyjny, który doskonale komponuje się ze stylem skandynawskim, boho, hampton czy rustykalnym. Od tego, w jakim stylu urządzasz wnętrze zależeć będzie sposób renowacji boazerii. Możesz ją bowiem pomalować bezbarwną lakierobejcą, która uwypukli naturalny wygląd drewna i pozwoli zachować rysunek słojów. Możesz również zdecydować się na pomalowanie jej kryjącą farbą, nadając jej jednolitą barwę. Możesz też wybrać styl shabby chic czyli pomalować ją wykorzystując technikę przecierania. Każda z tych opcji sprawi, że zamiast starej boazerii kojarzącej się z minioną epoką, pojawi się nowoczesna boazeria, która nada wnętrzu atrakcyjny wygląd.

Wybierając sposób odnowienia boazerii weź pod uwagę nie tylko styl wnętrza, ale również jego wielkość oraz ilość naturalnego światła, jaka do niego wpada. Jeśli masz boazerię w przedpokoju, w którym jest dość ciemno, to jasne kolory boazerii pomogą optycznie powiększyć tę przestrzeń. Nie znaczy to jednak, że stara boazeria nie może być pomalowana na ciemniejsze barwy. Jeśli pomalujesz ją farbą kryjącą na ciemny granat czy grafit, to wnętrze z pewnością będzie wyglądać bardzo elegancko. W małych i ciemnych wnętrzach ogranicz jednak malowanie na ciemny kolor jedynie do jednej ściany lub jej fragmentu, by całość nie była zbyt przytłaczająca.

Odnowiona stara boazeria, z pewnością będzie ciekawym elementem aranżacji wnętrz. Gdy dodasz do niej inne elementy wyposażenia dopasowane do siebie stylem, to z pewnością uzyskasz elegancki efekt i nowy wygląd wnętrza. Jednym słowem, warto wykorzystać starą boazerię w aranżacji wnętrza, bo przeglądają trendy wnętrzarskie można z całą pewnością zauważyć, że boazeria wraca do łask. Jeśli więc kupisz mieszkanie w bloku z boazerią, to zastanów się dobrze, zanim zdecydujesz się na jej zerwanie.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: