Home Baza wiedzy Zakup mieszkania przez Ukraińca na kredyt – kompendium wiedzy

Zakup mieszkania przez Ukraińca na kredyt – kompendium wiedzy

zakup nieruchomości przez Ukraińca
Obraz gif0

Liczba Ukraińców kupujących mieszkanie w Polsce stale rośnie. Wielu z nich przybyło do Polski uciekając przed wojną, ale po niemal dwóch latach pobytu zdążyło się już na tyle zaaklimatyzować, że zamiast wynajmować mieszkania chcą mieć je na własność. Pisaliśmy już o tym, czy Ukraińcy mogą kupować nieruchomości w Polsce bez zezwolenia, a dziś skupimy się na tym, czy Ukrainiec może zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania.

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców – informacje podstawowe

Zgodnie z prawem kredyt hipoteczny w Polsce może uzyskać każdy obcokrajowiec, który ma prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis ten dotyczy wszystkich obcokrajowców, a więc również obywateli Ukrainy i nie ma żadnych dodatkowych regulacji prawnych, które zmieniałyby te wymagania dla Ukraińców. Jeśli zatem Ukrainiec ma pozwolenie na pobyt stały lub czasowy, to bez przeszkód może składać wniosek o kredyt hipoteczny.

Dalsza procedura uzyskania kredytu hipotecznego przez Ukraińca jest niemal taka sama jak w przypadku osoby mającej obywatelstwo polskie. Wnioskujący o kredyt hipoteczny musi zatem posiadać:

  • odpowiednią zdolność kredytową,
  • wkład własny wymagany przez bank,
  • pozytywną historię kredytową w BIK.

Zdolność kredytową bank oblicza biorąc pod uwagę wysokość osiąganych dochodów, a dodatkowym warunkiem niezbędnym do uzyskania kredytu hipotecznego w Polsce jest osiąganie dochodów w złotówkach.

Wysokość wkładu własnego jest zależna od banku, w którym składany jest wniosek. Zwykle wynosi on co najmniej 20% wartości nieruchomości, zgodnie z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego. Możliwe jest też zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, jeśli wnioskujący o kredyt hipoteczny spełnia wymagania programów oferujących taką możliwość.

Niektóre banki wymagają dodatkowo, aby obywatel Ukrainy wnioskujący o kredyt hipoteczny posiadał numer PESEL. Inne z kolei wymagają udokumentowanego miejsca zameldowania na terenie Polski.

Bezpieczny kredyt 2 procent – czy jest dostępny dla Ukraińców?

Od lipca 2023 roku w Polsce można zaciągać kredyty hipoteczne w ramach rządowego programu Bezpieczny kredyt 2%. To rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na kosztach odsetek, dzięki dopłatom, które przez pierwsze 10 lat kredytowania dopłaca Bank Gospodarstwa Krajowego. Bezpieczny kredyt 2% jest dostępny nie tylko dla Polaków, ale również dla obywateli innych krajów, w tym również dla Ukraińców.

Podstawowym warunkiem jego uzyskania jest prowadzenie gospodarstwa domowego na terytorium RP Mogą z niego korzystać jednakże również osoby, które nie prowadza gospodarstwa domowego w Polsce, ale posiadają obywatelstwo polskie lub prowadzą gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą polskie obywatelstwo. Wnioskujący o kredyt hipoteczny w ramach programu Bezpieczny kredyt 2% muszą również osiągać dochody w walucie polskiej oraz płacić podatki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatkowo, chcąc uzyskać kredyt hipoteczny w ramach programu Bezpieczny kredyt 2% Ukraińcy, podobnie jak Polacy, muszą spełnić takie warunki:

  • w dniu składania wniosku kredytowego wnioskodawca nie może mieć więcej niż 45 lat, a jeśli wniosek składają małżonkowie, to warunek ten musi spełniać przynajmniej jedno z nich,
  • w dniu składania wniosku kredytowego wnioskodawca nie może mieć prawa własności domu jednorodzinnego lub mieszkania ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego,
  • powyższy warunek muszą spełniać również pozostałe osoby pozostające z wnioskodawcą we wspólnym gospodarstwie domowym.

Co ważne, powyższe warunki dotyczące posiadania nieruchomości dotyczą jedynie nieruchomości znajdujących się na terenie Polski. Jeśli wnioskujący o kredyt hipoteczny Ukrainiec posiada własne mieszkanie lub inną nieruchomość na terenie Ukrainy lub w innym państwie poza granicami Polski, to powyższy warunek uznaje się za spełniony.

Bezpieczny kredyt 2% dla Ukraińców – jaka wysokość?

Program Bezpieczny kredyt 2% stawia nie tylko wymagania dotyczące wnioskodawcy, ale określa również warunki dotyczące kwoty kredytu hipotecznego. Jej wysokość zależy od tego, kto stara się o kredyt hipoteczny oraz rodzaju nieruchomości, która ma być zakupiona. Bezpieczny kredyt 2% dla Ukraińców, podobnie jak dla Polaków, może mieć maksymalną wartość:

  • 500 tys. zł dla osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe lub pozostających w związku partnerskim;
  • 600 tys. zł dla osób prowadzących gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub gospodarstw domowych, w których skład wchodzi co najmniej jedno dziecko;
  • 100 tys. zł, gdy kredyt jest zaciągany na dokończenie budowy domu, jeśli dotychczas kredytobiorca budował go za gotówkę lub prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe;
  • 150 tys. zł gdy kredyt jest zaciągany na dokończenie domu, jeśli kredytobiorca budował go za gotówkę i prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub jeśli w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedno dziecko.

Niezależnie od wysokości kredytu hipotecznego, minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat.

Co ważne, wnioski o Bezpieczny kredyt 2% mogą składać zarówno osoby, które nie mają wkładu własnego, jak i osoby, które go posiadają. Za wkład własny może zostać uznany wkład finansowy, jak i nieruchomość gruntowa niezabudowana.

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców – jak wybrać najlepszą ofertę?

Szukając optymalnego kredytu hipotecznego na zakup pierwszej nieruchomości zlokalizowanej w Polsce warto sprawdzić oferty różnych banków. Dzięki temu można poznać konkurencyjne oferty i wybrać taką, która w danej sytuacji będzie najkorzystniejsza. W niektórych bankach wysokość marży jest bowiem uzależniana np. od korzystania z innych produktów bankowych i bardzo często klienci banków otrzymują lepsze warunki kredytowe niż osoby przychodzące do banku po raz pierwszy. Różnice pomiędzy ofertami banków mogą być spore, co przy kredycie hipotecznym na kilkaset tysięcy, przekłada się na oszczędności rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy przez cały okres kredytowania.


Pomocne materiały:

Rate this post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version