Aranżacja wnętrzMałe mieszkanie w bloku - jak zwiększyć liczbę pomieszczeń?

Małe mieszkanie w bloku – jak zwiększyć liczbę pomieszczeń?

Powiązane artykuły:

Bardzo często zdarza się, że na pewnym etapie życia małe mieszkanie w bloku zaczyna być za ciasne. Nowy członek rodziny, rosnące dzieci czy konieczność opieki nad osobą starszą sprawiają, że pojawia się potrzeba zwiększenia liczby pomieszczeń. Nie zawsze jest możliwość zmiany lokum, dlatego w takiej sytuacji pojawia się pytanie, jak podzielić pokój na dwa. Sprawdźmy, w jaki sposób można podzielić pokój i czy taka zmiana wiąże się z formalnościami.

Podział pokoju – trwały czy nie?

Podzielenie pokoju na dwa mniejsze może być przeprowadzone na wiele różnych sposobów. Można to zrobić na stałe np. poprzez wybudowanie ścianki działowej, ale również tymczasowo, stosując rozwiązania, które są łatwe do usunięcia. Przegrodą może być szafa, parawan czy składana ścianka działowa np. na szynach.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Trwały podział pokoju pozwala zachować pełną intymność i prywatność w każdym z pomieszczeń. Jednakże wymaga prac budowlanych i na co najmniej kilka dni może wyłączyć pokój z użytku. Z kolei podział pomieszczenia z zastosowaniem szafy, parawanu czy składanej ścianki będzie szybki i bezproblemowy, ale nie będzie tak skutecznie tłumił dźwięków z drugiego pomieszczenia.

Decyzja o sposobie podziału będzie zatem zależeć od celu, w jakim jest on dokonywany, czasu, w jakim podział ma funkcjonować oraz sposobu użytkowania każdej części pomieszczenia. Jeśli przedzielenie pokoju wynika z potrzeby stworzenia odpowiednich warunków dwójce dzieci, to zamiast przedzielić pokój szafą lepiej będzie postawić trwałą ściankę działową. Dzięki temu każde z dzieci będzie miało swój prywatny kącik, który jest szczególnie istotny w okresie dorastania, zwłaszcza u dzieci różnej płci.

W sytuacji, gdy dzielenie pokoju wynika z potrzeby stworzenia spokojnego miejsca pracy, to możesz podzielić pokój w sposób nietrwały. Jeśli pracujesz zdalnie, uczestniczysz w spotkaniach online i chcesz oddzielić część sypialnianą od części biurowej, to rozwiązaniem może być podzielenie pokoju zasłoną, parawanem czy składaną ścianką działową. Dzięki nim bardzo szybko stworzysz sobie dobre warunki pracy i odpowiednie tło, niezależnie od tego, w jakim stanie pozostawisz po sobie łóżko po nocy. Brak trwałego podziału pozwoli Ci po godzinach pracy na zwiększenie przestrzeni sypialni, co z pewnością da Ci większy komfort mieszkania.

Jak podzielić pokój z jednym oknem?

Oprócz dylematów, które zostały opisane powyżej, problemem przy dzieleniu pokoju może być zapewnienie światła dziennego w każdej z nowopowstałych części. Jeśli w pokoju są dwa okna, to problemu nie ma, ale co zrobić, gdy w pokoju jest tylko jedno okno?

W takiej sytuacji rozwiązań jest co najmniej kilka, a wybór zależy od funkcji, jaką mają pełnić powstałe w wyniku podziału pomieszczenia. Jeśli chcesz podzielić pokój na dwa mniejsze, ale jedna z tych części ma pełnić funkcję sypialni, to zastanów się, czy dostęp do światła dziennego ma dla Ciebie aż tak duże znaczenie. Być może wystarczy dobrze zaplanowane oświetlenie sztuczne, bo przecież w sypialni głównie śpisz i dostęp do światła dziennego nie jest niezbędny.

Nieco trudniej robi się, gdy przedzielenie pokoju wynika z potrzeby stworzenia dwóch pokoi dla dzieci. W takiej sytuacji warto rozważyć jednak nietrwały podział pokoju i jak najcieńszą przegrodę. Dzięki temu nie będzie ona zabierała światła dziennego i pozwoli na jednakowe doświetlenie obu części pokoju. W tej roli dobrze sprawdzi się np. ścianka działowa wykonana z płyty meblowej (jak drzwi przesuwne do szafy).

Przedzielenie pokoju – formalności

Planując przedzielenie pokoju warto sprawdzić, czy takie działanie nie będzie wymagało zgody, pozwolenia czy zgłoszenia. Jeśli dzielisz pokój nietrwale, regałem, ścianką składaną, parawanem czy zasłoną, to możesz spokojnie działać i nie musisz mieć żadnej zgody spółdzielni, wspólnoty czy organów budowlanych.

Jeśli jednak podział pokoju następuje w sposób trwały, poprzez budowę ścianki działowej, to w określonych przypadkach potrzebna będzie zgoda lub pozwolenie. Przede wszystkim musisz pamiętać, że jeśli masz spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, to jego właścicielem jest spółdzielnia, a zatem taka zmiana wymaga jej zgody. W sytuacji, gdy masz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub odrębną własność, to postawienie ścianki działowej nie będzie wymagało zgody, pod warunkiem, że jej budowa nie będzie naruszała konstrukcji budynku, instalacji lub części przeznaczonych do użytku wspólnego. Jeśli jednak budowa ścianki działowej będzie wymagała np. ingerencji w ścianę nośną lub inne elementy konstrukcyjne budynku, to będzie to kwalifikowane jako przebudowa, a zatem pozwolenie stosownych organów budowlanych będzie konieczne.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: