Baza wiedzy Wyburzenie ścianek działowych - najważniejsze informacje

Wyburzenie ścianek działowych – najważniejsze informacje

Powiązane artykuły:

Jak ostatnio pisaliśmy, układ funkcjonalny mieszkania powinien być dostosowany do potrzeb jego mieszkańców. Nie zawsze jednak mieszkania dostępne na rynku pierwotnym i wtórnym są zgodne z naszymi oczekiwaniami, dlatego przy okazji remontu często wprowadza się zmiany w układzie wnętrza. Najczęściej wykonuje się to poprzez wyburzanie ścian działowych, dlatego warto wiedzieć, co należy zrobić, by wyburzenie ściany działowej odbyło się zgodnie z prawem.

Ściany działowe – jaka jest ich funkcja?

Jak sama nazwa wskazuje, ściany działowe służą do podziału przestrzeni na mniejsze pomieszczenia. W przeciwieństwie do ściany nośnej, która podtrzymuje konstrukcję budynku, wyburzenie ściany działowej nie niesie za sobą żadnych konsekwencji dla konstrukcji. W związku z tym, ścianki działowe są znacznie cieńsze od ścian nośnych i często są wykonane z innego materiału.

W blokach z wielkiej płyty ścianki działowe są gipsowe, podczas gdy ściany zewnętrzne i nośne są wykonane z prefabrykowanych elementów z odpowiednio zbrojonego betonu. W blokach budowanych współcześnie również występują różnice w materiale, z którego wykonane są ściany działowe, bo można stosować do tego celu materiały ceramiczne różnego rodzaju, pustaki z betonu komórkowego czy wykonywać ściany działowe z płyt kartonowo-gipsowych. Niezależnie jednak od tego, z jakiego materiału zostały wybudowane ściany działowe, są one znacznie cieńsze od ścian nośnych i dzięki temu w łatwy sposób można rozpoznać je na planie mieszkania.

Wyburzanie ścian działowych – z pozwoleniem czy nie?

Wiele osób zastanawia się, czy planując wyburzanie ściany działowej muszą otrzymać pozwolenie na budowę, czy może wystarczy jedynie zgłoszenie. Prawda jest taka, że burzenie ścian działowych nie wymaga ani jednego ani drugiego, gdyż ich wyburzenie nie narusza parametrów użytkowych i technicznych istniejącego obiektu budowlanego, a zatem burzenie ścianek działowych może być uznane za bieżącą konserwację lokalu. W praktyce sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana.

W niektórych przypadkach spółdzielnie mieszkaniowe wymagają od mieszkańców planujących takie działania zgłoszenia do działu technicznego, zwłaszcza jeśli planujemy wyburzanie ściany działowej w mieszkaniu spółdzielczym lokatorskim lub spółdzielczym własnościowym. Wynika to z faktu, że spółdzielnia, jako organ zarządzający budynkiem, jest odpowiedzialna za utrzymanie techniczne budynków i powinna znać wszystkie działania, które mogą mieć choćby niewielki wpływ na konstrukcje budynku. Zwykle nie ma żadnych przeciwskazań do tego, by zezwolić na wyburzenie ścian działowych, a spółdzielnia wymaga zgłoszenia tylko ze względów formalnych.

Wyburzenie ściany a instalacje

Planując wyburzanie ścian działowych należy pamiętać jeszcze o jednym aspekcie z tym związanym czyli instalacjach. Najmniej problemów jest w sytuacji, gdy w ścianie działowej znajdują się tylko instalacje elektryczne lub wod.-kan., które przy okazji remontu trzeba przesunąć w inne miejsce. Zwykle taką usługę wykonują fachowcy zajmujący się wyburzeniem ściany, którzy znają przepisy związane z przekładaniem instalacji tego rodzaju.

Nieco większy problem pojawia się wtedy, gdy przez ścianę działową przechodzi instalacja gazowa. Zmiana miejsca jej położenia wymaga bowiem odpowiednich uzgodnień z gazownią, a wszelkie prace związane z demontażem rur gazowych i ułożeniem ich w nowym miejscu musi wykonywać osoba mająca odpowiednie uprawnienia.

Jeśli zmiana położenia ścian działowych dotyczy mieszkania kupowanego na rynku pierwotnym, to przy odpowiednio wczesnym zgłoszeniu takiego zamiaru deweloperowi można uniknąć wyburzania ścian, gdyż można od razu wybudować je w nowym miejscu. To tzw. zmiany lokatorskie, których zakres i sposób rozliczania kosztów zależy od wewnętrznych ustaleń dewelopera. Zwykle jest to jednak znacznie tańsze niż wyburzanie ścian działowych już po ich wybudowaniu.

Czy ściany nośne można usuwać?

Ściany nośne mają ogromne znaczenie dla konstrukcji całego budynku, a zatem zwykle wyburzenie ściany nośnej jest niemożliwe. Są jednak sytuacje wyjątkowe, w których taka operacja jest niezbędna, ale wymagają one każdorazowo uzgodnień z konstruktorem i pozwolenia na budowę. Wyburzenie ściany nośnej wymaga bowiem wstawienia odpowiednich podciągów lub innych rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwolą zachować budynek we właściwym stanie technicznym. Pozwolenia wymaga nie tylko wyburzanie ścian nośnych, ale również wybicie otworu drzwiowego w takiej ścianie.

Czy warto decydować się na usuwanie ścianek działowych?

Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku ściany działowej nie ma wielu formalności do uzupełnienia, a zmiana układu funkcjonalnego wnętrza wydaje się w wielu sytuacjach kusząca. Jednakże należy pamiętać, że po usunięciu ściany pozostanie dziura w okładzinie podłogowej, a być może również w wylewce, którą trzeba będzie uzupełnić. Jeśli przeprowadzasz remont generalny, to zapewne nie będzie to problemem, jeśli jednak chcesz zachować istniejącą podłogę, bo jest na niej parkiet, to powstały ubytek może zaburzać estetykę wnętrza i być trudny do uzupełnienia.


Pomocne materiały:

Polecamy: