Analizy i raportyMieszkanie blisko metra - czy warto kupić?

Mieszkanie blisko metra – czy warto kupić?

Powiązane artykuły:

Metro to szybki środek transportu, który jest zupełnie niezależny od korków. Nic zatem dziwnego, że powstawanie kolejnych stacji metra w Warszawie cieszy i sprawia, że ich okolica staje się bardziej popularna. Zobaczmy zatem czy zakup mieszkania blisko metra ma wyłącznie zalety czy może również można znaleźć jakieś jego wady.

Czy metro wpływa na rynek nieruchomości?

Na wszystkich szkoleniach dotyczących czynników mających decydujący wpływ na zakup mieszkania na pierwszym miejscu wymienia się lokalizację. To ona ma kluczowe znaczenie, a jednym z elementów pozwalających na określenie jej atrakcyjności jest dostępność komunikacyjna. Ma to szczególne znaczenie w dużych miastach, do jakich niewątpliwie należy Warszawa, w których duże korki w godzinach szczytu to codzienność. Bliskość metra znacznie rozwiązuje problem dojazdów i poruszania się po Warszawie i sprawia, że na atrakcyjności zyskują dzielnice, które do tej pory nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Najwięcej na budowie metra zyskał Targówek, czyli dzielnica znacznie oddalona od centrum, czego dowodem jest znaczne zwiększenie liczby inwestycji deweloperskich w tym rejonie.

Oczywiście poprawa dostępności komunikacyjnej niesie za sobą nie tylko zwiększenie zainteresowania kupujących tymi rejonami, ale ma wpływ również na ceny mieszkań. Na Targówku cena za metr kwadratowy mieszkania w latach 2014-2018 kształtowała się poniżej 7000zł, a im bliżej było do otwarcia stacji metra, co ostatecznie nastąpiło we wrześniu 2019 roku, tym bardziej ceny zaczęły rosnąć. Z końcem 2019 roku za m2 na Targówku trzeba było zapłacić już 8700zł, a dalszy wzrost doprowadził do tego, że w drugim kwartale 2021 roku cena za metr kwadratowy przekroczyła 10 tys. zł. Oznacza to, że w ciągu półtora roku zanotowano wzrost ceny za metr kwadratowy o ponad 15%, czyli o ok. 1,5% więcej niż wzrost cen dla całej Warszawy. Jednoznacznie można zatem stwierdzić, że dzielnica staje się coraz bardziej popularna, a wzrost popytu na mieszkania w tym rejonie znacząco wpływa na wzrost ich cen.

Zalety mieszkania blisko metra

Wiedząc już, że bliskość stacji metra ma bardzo duży wpływ na rynek mieszkaniowy czas spojrzeć na zalety, jakie niesie mieszkanie w takiej lokalizacji. Najważniejszym czynnikiem jest z pewnością możliwość szybkiego poruszania się po Warszawie, bez konieczności tracenia czasu w korkach. Nie trzeba również codziennie uruchamiać swojego samochodu, co jest działaniem proekologicznym. Czas spędzony w metrze można przyjemnie wykorzystać, słuchając muzyki, czytając książkę, a nawet oglądając seriale i filmy, co jest niemożliwe podczas jazdy za kierownicą. Odpada również stres, jaki zawsze wywołują korki i możliwość ewentualnego spóźnienia, bo metro jeździ raczej punktualnie i niespodziewane sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.

Patrząc na mieszkanie położone blisko metra z perspektywy inwestora, to również widać same zalety. Przede wszystkim jest to lokalizacja atrakcyjna dla najemcy, a zatem nie powinno być problemów ze znalezieniem osoby chętnej na wynajem mieszkania na Targówku. Wpływa to na zmniejszenie czasu pustostanów i znacząco poprawia rentowność inwestycji. W związku z tym wyższe są również czynsze za wynajem, dzięki czemu wysokość przychodów z najmu jest wyższa w porównaniu z wynajmem mieszkań o analogicznej powierzchni i standardzie, ale położonych dalej od stacji metra. Gdy dodamy do tego rosnące szybciej niż w innych dzielnicach Warszawy ceny za metr kwadratowy, to wydaje się, że zakup mieszkania położonego w pobliżu stacji metra jest wręcz idealną inwestycją.

Wady mieszkania blisko metra

Wśród tak wielu wymienionych zalet mieszkań blisko stacji metra wydaje się, że trudno będzie znaleźć jakieś wady. Niestety nikt nie jest doskonały i mieszkanie przy metrze również takie posiada, a jest nim cena. Wspomnieliśmy już wyżej na przykładzie Targówka, jak otwarcie kolejnych stacji metra wpłynęło na ceny na rynku nieruchomości. Rosnące ceny to dobra wiadomość dla inwestorów, ale niestety niedobra dla osób, które chcą kupić mieszkanie dla siebie, a w dodatku mają znacznie ograniczone fundusze. Jak podaje portal Tabelaofert.pl w lipcu 2020 roku mediana ceny mieszkania na Targówku wynosiła nieco ponad 517 tys. zł, podczas gdy rok później za mieszkanie w tej lokalizacji trzeba było zapłacić aż 595 tys. czyli o prawie 80 tys. więcej. Oznacza to wzrost ceny o ponad 15%, podczas gdy w analogicznym okresie ceny mieszkań w całej Warszawie wzrosły tylko o niecałe 7%.

Czy zatem warto kupić mieszkanie w pobliżu metra? Patrząc na nie jak na inwestycję – z pewnością tak. Natomiast nie można jednoznacznie powiedzieć, czy warto patrząc na nie z perspektywy przyszłego mieszkańca, bo każdy musi sobie odpowiedzieć sam na pytanie, czy jest gotowy zapłacić więcej za to, że mieszkanie jest położone przy metrze, czy jednak woli mieć dalej do stacji metra, ale za to kupić tańsze lokum.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: