Aranżacja wnętrzMieszkanie rozkładowe - co to jest?

Mieszkanie rozkładowe – co to jest?

Powiązane artykuły:

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż z pewnością nie raz natkniesz się na sformułowanie: mieszkanie rozkładowe. Nie każdy rozumie, co to oznacza i bywa, że jest ono błędnie interpretowane. Sprawdźmy zatem, co się pod nim kryje i wyjaśnijmy, jaki ma to wpływ na decyzję o zakupie mieszkania.

Mieszkanie rozkładowe – definicja

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN mieszkanie rozkładowe to mieszkanie, w którym każde pomieszczenie ma wejście z przedpokoju. W takim mieszkaniu nie pojawiają się zatem pokoje przechodnie, a pomieszczeniem umożliwiającym komunikację wewnątrz mieszkania jest wewnętrzny korytarz. Nie można zatem nazwać tym pojęciem tak popularnych obecnie mieszkań z aneksem kuchennym w salonie czy kawalerek, które zwykle mają przechodnią kuchnię lub znajduje się ona w pokoju.

Mieszkanie rozkładowe pojawiło się w budownictwie w latach 50., kiedy to zaczęto budować mieszkania z komunikacją umożliwiającą niezależne korzystanie z pomieszczeń. W starszych kamienicach było to raczej niespotykane i bardzo często pojawiały się mieszkania z amfiladowym układem pomieszczeń . Niektórzy żartowali nawet, że to lokale, w których wystarczy otworzyć drzwi i można poruszać się w kółko, bo wszystkie pomieszczenia są ze sobą połączone. Rozwiązanie to miało pewne zalety, jakim był brak straty metrażu pomieszczeń na ciąg komunikacyjny, ale niestety miało również wady, w postaci braku intymności w pokojach.

Mieszkania rozkładowe – zalety i wady

Patrząc na definicję mieszkania rozkładowego z pewnością możemy uznać, że ma on sporo zalet. Przede wszystkim taki układ daje mieszkańcom pełną prywatność, gdyż mogą oni korzystać ze wszystkich pomieszczeń bez zakłócania spokoju innych domowników. To bardzo istotne szczególnie w sytuacjach, gdy jest to mieszkanie na wynajem i jest zamieszkiwane przez współlokatorów.

Niestety, mieszkanie rozkładowe ma również swoje wady. Co prawda nie ma w nim pomieszczeń przechodnich, ale jest korytarz, który umożliwia komunikację pomiędzy pokojami. W niektórych mieszkaniach taki układ oznacza, że korytarz będzie przechodził przez całe mieszkanie, zabierając cenne metry kwadratowe, które można byłoby wykorzystać w inny sposób. Jest to szczególnie istotne w mieszkaniach o niewielkim metrażu, gdzie układ funkcjonalny wnętrza ma ogromny wpływ na komfort mieszkania i nie zawsze oznacza on, że najlepsze będzie mieszkanie o układzie rozkładowym.

Czy warto kupić mieszkania rozkładowe?

Wiedząc czym są mieszkania rozkładowe i jakie są ich zalety i wady czas zastanowić się, czy warto skupiać się na poszukiwaniu mieszkań o układzie rozkładowym. Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, kto będzie mieszkał w danym mieszkaniu oraz od tego, jaką ma ono powierzchnię. W mieszkaniach dużych rozkładowy układ pomieszczeń jest bardzo cenny, a metry wykorzystane na stworzenie korytarza nie są aż tak istotne dla komfortu mieszkania. Taki układ jest też najbardziej typowy dla domów jednorodzinnych, w których część sypialniana jest projektowana w układzie rozkładowym.

Natomiast w sytuacji, gdy chcemy kupić mieszkanie dwupokojowe, o niewielkim metrażu, w którym będzie mieszkać para lub rodzina z jednym dzieckiem, to może się okazać, że lepiej sprawdzi się mieszkanie mające pomieszczenia przechodnie. Salon z aneksem kuchennym, z którego wchodzi się wprost do sypialni czy pokoju dla dziecka może się okazać bardziej funkcjonalny niż mieszkanie o układzie rozkładowym. Odpowiednie ułożenie pomieszczeń względem siebie sprawi, że nie będzie się tracić cennych metrów na stworzenie korytarza i takie mieszkanie stanie się bardziej funkcjonalne. Niestety układ taki nie zawsze sprawdzi się w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem, a jest wręcz wykluczony, gdy ma to być mieszkanie na wynajem na pokoje. W takiej sytuacji pokoje przechodnie dyskwalifikują taką nieruchomość i lepiej poszukać innej lub zmienić plany dotyczące sposobu jej wynajmowania.

Jednym słowem mieszkania rozkładowe to nieruchomości zapewniające komfort i wygodę użytkowania, ale może się okazać, że w niektórych sytuacjach ważniejszy od tego będzie metraż mieszkania i funkcjonalne zaprojektowanie jego wnętrza. Nie ma zatem sensu twierdzić, że należy się interesować wyłącznie zakupem mieszkań rozkładowych, gdyż w określonych sytuacjach ważniejszy niż nieprzechodni pokój będzie dobre wykorzystanie metrażu przeznaczonego na korytarz.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: