Aranżacja wnętrzPlan mieszkania - jakie informacje możesz na nim znaleźć?

Plan mieszkania – jakie informacje możesz na nim znaleźć?

Powiązane artykuły:

W ofertach sprzedaży mieszkań, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, bardzo często możesz znaleźć plan mieszkania. Dzięki niemu nie tylko spojrzysz na mieszkanie z lotu ptaka, ale będziesz mógł zastanowić się, w jaki sposób możesz zmienić jego aranżację i dopasować ją do swoich potrzeb. Zanim jednak do tego dojdzie, naucz się czytać plan mieszkania i zobacz, jakie informacje możesz w nim znaleźć.

Rzut mieszkania a kierunki świata

Jedną z podstawowych informacji, jakie znajdziesz na planie mieszkania jest układ pomieszczeń względem stron świata. Jest to oznaczenie w formie kompasu ze wskazaniem kierunku północnego i przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania koniecznie trzeba się temu przyjrzeć.

Optymalny układ pomieszczeń względem stron świata to układ, w którym część dzienna czyli salon i pokoje dziecięce jest od południa, południowego wschodu lub południowego zachodu, kuchnia od północy lub północnego wschodu, a sypialnia od wschodu. Taki układ pomieszczeń względem stron świata gwarantuje słońce w pokojach, w których spędzamy czas w godzinach popołudniowych (salon, pokoje dzieci), pozwala łatwo budzić się o poranku (wschodnia sypialnia) oraz gwarantuje niskie temperatury w kuchni z wystawą północną.

Niestety nie zawsze taki układ jest możliwy do uzyskania, ale tym bardziej powinniśmy przyjrzeć się układowi stron świata, by decyzja o wyborze mieszkania była przemyślana. Niektórym nie przeszkadza salon od północy czy kuchnia od południa, ale mimo wszystko warto sprawdzić układ stron świata zaznaczony na planie mieszkania i zastanowić się, czy pasuje on do naszych wyobrażeń o mieszkaniu idealnym.

Plan mieszkania – ściany nośne i działowe

Bardzo ważnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę przeglądając rzut mieszkania, jest układ funkcjonalny wnętrza. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to warto poprosić o rzut mieszkań architektoniczny, a nie tylko sprzedażowy, który jest dużo uboższy w informacje. Mamy w nim co prawda informację o powierzchni poszczególnych pokoi, ale nie mamy ich wymiarów, co znacznie utrudnia ich interpretację. Nie pomaga nawet to, że mamy wrysowane proponowane ułożenie mebli, gdyż zdarzają się sytuacje, że na planach pojawiają się meble, których wymiary mają niewiele wspólnego z faktycznymi możliwościami aranżacji wnętrza, dlatego rzut mieszkania z wymiarami jest zdecydowanie bardzie wartościowy.

Na planie poglądowym, bez wymiarów, trudno będzie również rozróżnić, które z istniejących ścian to ściany nośne, a które z nich są ścianami działowymi. To ważne szczególnie wtedy, gdy układ wnętrza nie do końca nam odpowiada i rozważamy wprowadzenie pewnych zmian w ustawieniu ścian. Mając do dyspozycji plan architektoniczny będziemy mogli rozpoznać, które ściany mogą zostać usunięte, a które muszą zostać ze względów konstrukcyjnych.

Na planie mieszkania ściany nośne są grubsze od pozostałych, zaznaczone grubszą kreską oraz wypełnione ukośnymi kreskami. Co do zasady mogą być one usuwane, a wszelkie ingerencje w ich strukturę wymaga konsultacji z konstruktorem oraz uzyskania odpowiednich pozwoleń.

Ściany działowe natomiast są cieńsze, a sposób ich wypełnienia zależy od materiału, z którego zostały wybudowane. Można je jednak przesuwać bez szkody dla konstrukcji budynku, dzięki czemu możemy dopasować wielkość pomieszczeń do naszych potrzeb.

Rzut mieszkania – piony i instalacje

Przeglądając plan mieszkania warto zwrócić również uwagę na piony i instalacje. Najistotniejsze są piony wodno-kanalizacyjne oraz piony wentylacyjne, bo to od nich zależy umiejscowienie kuchni i łazienki. Piony na rzucie mieszkania są najczęściej oznaczone kwadratem/prostokątem lub przekreślonym kółkiem, a w zależności od metrażu mieszkania oraz jego układu, mogą się pojawić jeden, dwa lub trzy piony, które będą obsługiwały jednocześnie kuchnię i łazienkę lub każde z tych pomieszczeń będzie miało swój oddzielny pion. Przy większej liczbie pionów są zdecydowanie większe możliwości wprowadzenia zmian w aranżacji wnętrza, a pojedynczy pion znacznie je ogranicza, umożliwiając jedynie delikatne zmiany w układzie mieszkania.

Na planach architektonicznych rzadko kiedy naniesione są instalacje wodne, elektryczne lub gazowe, ale u deweloperów często można poprosić o przedstawienie również takich planów. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy w planie wprowadzać zmiany lokatorskie, gdyż rozkład pomieszczeń nie bardzo nam pasuje. Dzięki planom instalacji możemy sprawdzić, czy rozprowadzenie instalacji elektrycznych jest zgodne z naszym pomysłem na aranżację wnętrza i rozważyć wprowadzenie ewentualnych poprawek.

Okna i drzwi na planie mieszkania

Do elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przeglądając rzut mieszkania, z pewnością należy rozkład otworów okiennych i drzwi. Na planie mieszkania będzie zaznaczone nie tylko usytuowanie okien i drzwi, ale również ich wymiary czyli wysokość i szerokość oraz sposób otwierania. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy w mieszkaniu jest przewidziane typowe okno czy może drzwi balkonowe, które zdecydowanie lepiej doświetlą pomieszczenie, ale ograniczą możliwość wykorzystania przestrzeni pod parapetem.

Warto również spojrzeć na szerokość otworów drzwiowych i sposób ich otwierania. Być może z niektórych drzwi będziemy chcieli zrezygnować, gdyż będą niepotrzebnie zajmować miejsce np. w niewielkiej kuchni. Możemy również się przyjrzeć, czy niektóre z nich można byłoby zastąpić drzwiami łamanymi lub przesuwnymi i w ten sposób podnieść funkcjonalność jakiegoś pomieszczenia w mieszkaniu.

Rzut mieszkania na poddaszu – co jeszcze jest istotne?

Planując zakup mieszkania na poddaszu warto mieć na uwadze inne istotne oznaczenia, które będą miały wpływ na komfort i funkcjonalność mieszkania. Należą do nich przede wszystkim oznaczenia mówiące o wysokości pomieszczeń. Zgodnie z przepisami na planie mieszkania należy nanieść oznaczenie wskazujące miejsce, w którym wysokość wnętrza nie przekracza 1,9m. Najczęściej pojawia się ono w formie linii przerywanej.

Na rzucie poddasza warto zwrócić również uwagę na usytuowanie okien dachowych. Zwykle pojawiają się one w formie prostokątów wrysowanych linią przerywaną, niekiedy z podanymi wymiarami. Patrząc na rozmiar okien dachowych należy pamiętać, że dają one znacznie więcej światła niż okna w ścianach pionowych, a zatem ich rozmiar nie może być porównywany jeden do jeden z oknami pionowymi.

Plan mieszkania przy zakupie nieruchomości

Patrząc na ilość i różnorodność informacji, jakie możemy znaleźć na planie mieszkania, nie powinno dziwić, że wiele osób planujących zakup mieszkania chce zobaczyć mieszkanie nie tylko na żywo, ale również w formie rzutów. Jest to dość trudne przy mieszkaniach starszych, gdyż plan mieszkania w bloku z wielkiej płyty nie zawsze jest dostępny. Zawsze jednak warto o niego pytać, gdyż być może właściciel znajdzie go w dokumentach związanych z mieszkaniem, ale nie zawsze może mieć świadomość, że taki rzut byłby interesujący dla potencjalnych klientów.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: