Aranżacja wnętrzStan deweloperski mieszkania - zalety i wady

Stan deweloperski mieszkania – zalety i wady

Powiązane artykuły:

Każdy poszukujący mieszkań na sprzedaż na portalach ogłoszeniowych prędzej czy później trafi na ogłoszenie, w którym oferowane jest mieszkanie w stanie deweloperskim. Często kusi ono niższą ceną, gdyż jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy tańsze od mieszkań wykończonych pod klucz. Nie każdy jednak rozumie, co się kryje pod tym pojęciem, dlatego postaramy się wytłumaczyć czym jest stan deweloperski i jakie skutki niesie za sobą zakup mieszkania w stanie deweloperskim.

Stan deweloperski – co to znaczy?

Mimo, że stan deweloperski pojawia się powszechnie w opisach ogłoszeń i na stronach deweloperów, to próżno szukać jego konkretnej definicji, bo… po prostu nie istnieje. Nie ma żadnych regulacji i przepisów, które definiowałyby czym jest stan deweloperski, co niestety daje szerokie pole do jego luźnej interpretacji. Ogólnie można powiedzieć, że stan deweloperski mieszkania oznacza mieszkanie gotowe do dalszego wykończenia. Jest to zatem mieszkanie, w którym zostały rozprowadzone wszystkie instalacje, są wykonane wylewki i tynki oraz zainstalowane grzejniki, parapety wewnętrzne i zewnętrzne oraz drzwi wejściowe do mieszkania.

Niektórzy deweloperzy dodają do tego drzwi wewnętrzne, piec do ogrzewania (jeśli jest oddzielne ogrzewanie każdego z mieszkań) czy malowanie jednokrotne ścian na kolor biały. Czasem jest to określane jako podwyższony stan deweloperski, a czasem jest to uznawane jako standard w mieszkaniu w stanie deweloperskim. W związku z tym przed podjęciem decyzji warto sprawdzić dokładnie co sprzedający ma na myśli pisząc określając stan deweloperski mieszkania i nie należy się zadowalać takim określeniem. W dokumentach zakupowych powinny być wyszczególnione wszystkie elementy, które obejmuje stan deweloperski, co znacznie zmniejszy możliwość nieścisłości i wynikających z nich nadużyć.

Stan deweloperski mieszkania – korzyści

Mimo braku jednoznacznej definicji określającej czym jest stan deweloperski nie brakuje osób, które w zakupie takiego lokum dostrzegają szereg korzyści. Główną z nich jest możliwość dopasowania stylu i standardu kupionego mieszkania do własnych potrzeb i gustów. Zakup mieszkania w stanie deweloperskim daje szerokie możliwości aranżacyjne, a także umożliwia łatwiejsze wprowadzenie ewentualnych zmian w układzie funkcjonalnym wnętrza. Dzięki temu można mieć mieszkanie skrojone na miarę, co rzadko się zdarza przy zakupie mieszkania wykończonego pod klucz.

Stan deweloperski mieszkania to dla wielu osób również szansa na lepsze zagospodarowanie posiadanych środków. Niektórzy decydują się na taki zakup wiedząc, że we własnym zakresie lub z pomocą rodziny będą w stanie wykończyć mieszkanie, co znacznie obniży koszty robocizny. Będą musieli co prawda poświęcić na to sporo czasu, ale często jest im go łatwiej wygospodarować niż środki na wynajem ekipy remontowej lub na zakup mieszkania wykończonego pod klucz. Pamiętajmy, że mieszkanie w stanie deweloperskim jest zwykle tańsze od mieszkania gotowego do zamieszkania, co sprawia, że jest to oferta atrakcyjna dla osoby mającej bardzo ograniczony budżet.

Wady zakupu mieszkania w stanie deweloperskim

Brak jednoznacznej definicji stanu deweloperskiego wprowadza pewien zamęt informacyjny i utrudnia porównywanie ofert. Przeglądający je klient z samego opisu mieszkania lub domu jako nieruchomości w stanie deweloperskim nie jest bowiem w stanie wywnioskować, czy może porównywać oferty patrząc jedynie na ich cenę, czy też powinien dowiedzieć się, co dokładnie ma na myśli sprzedający oferujący mieszkanie w stanie deweloperskim.

Dla niektórych wadą zakupu mieszkania w stanie deweloperskim jest również konieczność dodatkowych wydatków, które trzeba ponieść zanim będzie można wprowadzić się do mieszkania. Kupując mieszkanie wykończone pod klucz od razu wiadomo jakie są całkowite koszty zakupu i można lepiej zaplanować swój budżet, szczególnie jeśli jest mocno ograniczony. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim musimy oszacować koszty wykończenia, a te mogą się od siebie znacząco różnić, w zależności od rodzaju wybieranych materiałów wykończeniowych. Różnice w kosztach mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy, bo wybór jest bardzo szeroki i nie da się jednoznacznie powiedzieć ile kosztuje wykończenie mieszkania o powierzchni 50m2. Rację będzie miał zarówno ten, który powie, że to koszt 50 tys. złotych, jak i ten, który powie, że 150 tys. złotych.

Decydując się na stan deweloperski trzeba również mieć świadomość, że wykańczanie mieszkania to proces, który może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy, w zależności od dostępności ekip wykończeniowych i materiałów, z których chcemy skorzystać. Na dobrych fachowców z polecenia czasem trzeba poczekać, podobnie jak na niektóre materiały wykończeniowe takie jak drzwi czy płytki, co znacznie przedłuża czas trwania prac. Nie można zatem liczyć na to, że w ciągu 2-3 tygodni od otrzymania kluczy mieszkanie będzie gotowe do wejścia. Raczej trzeba szacować ten czas na 2-3 miesiące.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – czy warto?

Patrząc na zalety i wady zakupu mieszkania lub domu w stanie deweloperskim można zastanowić się czy warto decydować się na taki zakup. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jak widać rozwiązanie to ma zarówno zalety, jak i wady. Na pewno nie powinny się na taki zakup decydować osoby, którym zależy na czasie i chcą jak najszybciej wprowadzić się do kupionego mieszkania. Dla nich najlepszą opcją będzie zakup mieszkania wykończonego pod klucz, które jest gotowe do zamieszkania. Muszą jednak mieć świadomość, że nie zawsze sposób wykończenia będzie spełniał ich oczekiwania, ale są gotowi na takie ustępstwa, gdyż dla nich priorytetem będzie czas.

Osoby, dla których czas nie gra aż tak dużej roli, mogą kupić mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim, ale muszą pamiętać, że jego wykończenie wymaga sporo czasu i wysiłku. Niezależnie od tego, czy będzie on wykańczany własnymi rękami, czy też ze wsparciem ekipy remontowej, to i tak trzeba na bieżąco doglądać prac, wybierać kolejne materiały i podejmować decyzje o przyszłym wyglądzie mieszkania. Jeśli jesteśmy na to gotowi, to zdecydowanie warto, bo będziemy mieć mieszkanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Jeśli jednak proces remontowo-wykończeniowy nas przeraża i nie umiemy wyobrazić sobie efektu końcowego, to lepiej wybrać mieszkanie gotowe lub skorzystać z fachowego wsparcia architekta wnętrz, który w ramach usługi będzie nadzorował przebieg prac i nie będzie to wymagało zbyt dużego nakładu czasowego od nas.

Stan deweloperski – czy przestanie być tak popularny?

Na koniec mała ciekawostka dotycząca oferty mieszkań w stanie deweloperskim. W Polsce jest to rozwiązanie bardzo popularne i dotyczy ono 90% mieszkań nowych. Natomiast w krajach Europy Zachodniej i USA jest to rozwiązanie niemal zupełnie nieznane i stosowane niezmiernie rzadko. Tam oferowane mieszkania są od razu wykończone pod klucz i nawet kupując mieszkanie w trakcie budowy mamy wpływ na to, jak będzie ono finalnie wyglądało. W Polsce mieszkania wykończone możemy znaleźć niemal wyłącznie na rynku wtórnym, choć tendencja ta zaczyna powoli się zmieniać. Coraz więcej osób nie chce tracić czasu na wykańczanie mieszkań, bo niestety o dobrych fachowców jest bardzo trudno. Każdy mający za sobą większy remont mieszkania czy jego wykańczanie może opowiedzieć wiele historii o perypetiach z tym związanych. Nie powinno zatem dziwić, że rośnie grupa osób gotowych zapłacić nieco więcej, by ominąć ten uciążliwy proces i kupić mieszkanie, do którego wystarczy wstawić meble.


Pomocne materiały:

5/5 - (1 vote)
spot_img
spot_img

Polecamy: